Washington - Spojené státy rozjely kampaň na podporu nespravedlivě vězněných žen z celého světa.
Iniciativa, která vyzývá k jejich propuštění, se soustředí na dvacet konkrétních politických vězeňkyň.
Velvyslankyně USA při OSN Sarah Powerová akci vyhlásila u příležitosti blížícího se dvacátého výročí Pekingské deklarace o právech žen, kterou 27. září v roce 1995 podepsaly vlády 189 zemí světa a zhruba 30 000 nevládních organizací.
"Osvoboďte těchto dvacet žen a bezpočet dalších žen a dívek, které jsou stejně jako ony uvězněny," vyzvala Powerová.
Jediná Evropanka
Kampaň byla odstartována upozorněním na případ čínské právničky Wang Yu, kterou policie zadržela během červnového rozsáhlého zákroku proti občanským aktivistům.
Dalšími ženami jsou pak ázerbájdžánská aktivistka Lejla Junusová nebo Matluba Kamilová, již podle organizace Human Rights Watch vězní uzbecká vláda za uplatňování svobody projevu.
Mezi dvacítkou nespravedlivě odsouzených žen - především ženy z Číny, Etiopie a dalších nedemokratických zemí - figuruje jediná Evropanka. Je jí ukrajinská pilotka a poslankyně Nadija Savčenková, kterou Rusko vězní už přes rok a viní ji z vraždy dvou ruských novinářů. Za to jí hrozí až 25 let za mřížemi.
Jedno místo mezi dvaceti konkrétními ženami postrádá jméno a fotku. Je totiž vyhrazeno všem ženám uvězněným v Severní Koreji.
Tamní diktatura drží v pracovních lágrech přes 100 000 politických vězňů a podle iniciátorů kampaně by jméno jediné ženy zdaleka neodráželo kritický rozsah tamní situace.
Americké ministerstvo zahraničí zveřejní v rámci kampaně každý den profil jedné z vězeňkyň. "Zveřejňováním jmen těchto žen vysíláme zprávu vládám jejich zemí: Chcete-li posílit postavení žen, nevězněte je na základě jejich názoru nebo na základě boje za jejich práva," doplnila Powerová.