Paříž - Francouzští Zelení požadují, aby se Paříž do 20 let vzdala jaderné energetiky, která dnes zajišťuje 80 procent francouzské elektřiny.
V sobotu podle agentury Reuters oznámili, že zastavení jaderných elektráren bude jejich zásadní podmínkou pro případný vstup do vládní koalice se socialisty, pokud by uspěli příští rok ve volbách. Obě strany jsou nyní v opozici.
Zelení požadují, aby byly ihned zastaveny všechny jaderné reaktory starší 30 let. Provoz ostatních by se podle nich měl postupně utlumovat a do 20 let by Francie neměla jadernou energetiku vůbec používat. Nyní je v zemi v provozu 58 reaktorů, které zajišťují čtyři pětiny elektřiny.
"Jsme opozicí vůči Nicolasu Sarkozymu a spolu se všemi politickými sílami ochotnými podílet se na vládě, můžeme naplnit tento slib,“ uvedla předsedkyně francouzských Zelených Cecile Duflot. p>
Ve Francii, stejně jako v sousedním Německu, sílí volání po konci jaderné energetiky. Protijaderné hlasy posílily po březnové havárii japonské elektrárny Fukušima, z níž po zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály a následné vlně cunami unikla radioaktivita.
Německo už v reakci na fukušimskou havárii ustoupilo od prodloužení životnosti svých reaktorů a plánuje do roku 2022 zastavit jejich užívání. Ve Francii by podle průzkumu ústavu IFOP podobný krok uvítalo 62 procent lidí, dalších 15 procent požaduje okamžité zastavení všech jaderných elektráren.
Francouzský premiér François Fillon vyloučil, že by Paříž od jaderné energetiky ustoupila. Nařídil ale vypracování studie, která zhodnotí náklady jaderného odvětví, včetně bezpečnostních opatření v elektrárnách a problémů s ukládáním vyhořelého jaderného paliva.