Francouzský skandál: Vláda kryla smrt mnichů v Alžírsku

Martin Novák Martin Novák
7. 7. 2009 16:04
Podle původní verze zavraždili mnichy v roce 1996 teroristé, ale skutečnost zřejmě byla jiná
Teroristické útoky a politicky motivované vraždy byly v Alžírsku devadesátých let na denním pořádku.
Teroristické útoky a politicky motivované vraždy byly v Alžírsku devadesátých let na denním pořádku. | Foto: Reuters

Alžír - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy řeší nepříjemnou aféru, která může zpětně dost pokazit reputaci jeho předchůdce Jacquese Chiraka a také bývalého  premiéra Alaina Juppého.

Otevírá se totiž třináct let starý případ masakru, který se odehrál na druhé straně Středozemního moře. V Alžírsku.

27.března 1996 zmizelo z kláštera v Tibhirine zhruba 100 kilometrů jižně od metropole Alžíru sedm francouzských trapistických mnichů.

Žili do té doby s okolní muslimskou populací v míru, například ošetřovali nemocné místní lidi.

Podříznutá hrdla

Tři týdny na to šokovala Francii i Alžírsko zpráva, že policie mnichy nalezla s podříznutými hrdly. K masakru se přihlásila teroristická organizace Islámská ozbrojená skupina (GIA), která usilovala o svržení alžírské vlády.

Foto: Aktuálně.cz

Svět žasl nad krutostí fanatických teroristů a mírou jejich nenávisti, ostatně konflikt v Alžírsku mezi režimem a jeho ozbrojenými odpůrci si vyžádal v devadesátých letech desetitisíce životů a kruté vraždy byly téměř na denním pořádku.

Nyní se ale ukazuje, že hrůzný čin z okolí kláštera má jiné pachatele a jiné pozadí.

Promluvit se rozhodl tehdejší vojenský atašé na francouzském velvyslanectví v Alžíru generál Francois Buchwalter.

Uvedl, že již tehdy mu jeho informátor z řad alžírských bezpečnostních sil prozradil pravdu. Mnichy prý nezavraždili bestiálně teroristé, ale omylem vládní vojáci z helikoptéry.

Zahlazování stop?

V oblasti, kde stál klášter, pronásledovali teroristy. Omylem postříleli mnichy, když jejich příbytky považovali za tábor militantních islamistů nebo se domnívali, že ozbrojenci se ukrývají ve zdech kláštera.

Aby zakryli stopy, naaranžovali vše tak, aby bylo možné čin svést na teroristy z GIA.

Současní prezidenti Alžírska a Francie Abdalazíz Buteflika a Nicolas Sarkozy.
Současní prezidenti Alžírska a Francie Abdalazíz Buteflika a Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

Buchwalter prý hlášení předal do Paříže. A odtamtud mu bylo sděleno, aby mlčel, že v zájmu zachování dobrých vztahů s Alžírskem a z důvodů společného boje s teroristy je prý nutné pravdu zamlčet.

Vedení ambasády mu prý dokonce zakázalo o záležitosti s kýmkoliv mluvit.

O jeho výpovědi jako první informoval deník Le Figaro. Buchwalter prý trval na otevření rakví s ostatky mnichů. Uvnitř nalezl jen hlavy obětí.

„Těla zmizela, patrně chtěl někdo zahladit stopy," uvedl generál.

Současný francouzský prezident Nicolas Sarkozy oznámil, že pravdě a spravedlnosti musí být učiněno za dost. Alžírská vláda se zatím odmítá k případu vyjadřovat. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy