reklama
 
 

Francouzský prezident Hollande kvůli útoku v kostele zrušil návštěvu České republiky

Aktualizováno 26. 7. 2016 20:31
Francouzský prezident François Hollande zrušil plánovanou návštěvu České republiky kvůli teroristickému útoku v kostele ve městě Saint-Étienne-du-Rouvray na severu Francie. Útočník tam v úterý zabil kněze. O zrušení návštěvy, při níž se měl Hollande setkat s prezidentem Zemanem, premiérem Sobotkou či Andrejem Babišem, informoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana na svém Twitteru. Uvedl také, že se Zeman chce s Hollandem spojit telefonicky. Francouzská hlava státu přitom již jednou návštěvu Česka odložila, a to kvůli teroristickému útkou v Nice.

Praha - Francouzský prezident François Hollande ve středu nepřijede do Prahy. Návštěvu byl nucen zrušit kvůli úternímu teroristickému útoku v Normandii. Hollande měl původně přijet minulý týden, kdy návštěvu zrušil po útoku v Nice. V tiskové zprávě o tom informoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček i mluvčí vlády Martin Ayrer. S prezidentem Milošem Zemanem se chce ve středu spojit telefonicky, uvedl Ovčáček na Twitteru.

Hollande měl jednat se Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou zejména o bezpečnostní situaci v Evropě, ale i budoucnosti Evropské unie po plánovaném odchodu Velké Británie. Zeman se s Hollandem sešel v září 2014 při své návštěvě Paříže, kdy svůj protějšek pozval na návštěvu Prahy. Sobotka se s francouzským prezidentem setkal letos v březnu.

K opětovnému zrušení návštěvy Hollanda donutil útok na severu Francie. Dva muži ozbrojení noži vtrhli při dopolední mši do kostela v Saint-Étienne du Rouvray jižně od města Rouen. Jako rukojmí vzali faráře, dvě jeptišky a dva věřící, kteří v té době v kostele byli.

Útočníci faráři podřízli hrdlo a zranili další tři rukojmí. Další jeptišce se podařilo utéct a přivolat policii. Ta oba pachatele zastřelila do 40 minut od ohlášení útoku. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Podle prezidenta Hollanda je Francie ve válce s teroristy a bude proti nim bojovat všemi prostředky.

Hollande se ve středu dopoledne sejde s představiteli církví. V Elysejském paláci také zasedne pod vedením prezidenta bezpečnostní rada státu.

Ve Francii platí výjimečný stav kvůli teroristickým útokům, které zemi v posledních měsících zasáhly. Poslední z nich se stal před dvěma týdny, kdy útočník najel nákladním autem do davu lidí v Nice a zabil při tom 84 osob.

autor: Domácí | 26. 7. 2016 20:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama