Francouzský prezident přijede do Česka. Návštěvu o týden odložil kvůli teroru v Nice

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2016 16:07
Českou republiku již tuto středu navštíví francouzský prezident François Hollande. Návštěva se měla uskutečnit již v minulém týdnu, ale byla odložena kvůli teroristickému útoku v Nice. Hollande bude mezi čtyřma očima jednat s prezidentem Milošem Zemanem. "Témata jednání jsou jednoznačná, teroristické útoky v EU, migrační krize nebo budoucnost EU po Brexitu," nastínil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zeman se s Hollandem setkal naposled před dvěma lety v Paříži. Přijetí na Hradě se za českou stranu zúčastní i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš a nejspíše i premiér Bohuslav Sobotka.
Francouzský prezident François Hollande.
Francouzský prezident François Hollande. | Foto: Reuters

Praha - Francouzský prezident François Hollande přijede do České republiky tuto středu, čeká ho setkání s českým protějškem Milošem Zemanem. Na Twitteru to uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, který rovněž sdělil, že přijetí na Hradě se zúčastní také vicepremiér Andrej Babiš (ANO).

Na programu je podle twitterového účtu premiéra Bohuslava Sobotky i schůzka Hollanda s předsedou české vlády. Francouzský státník měl původně přijet minulý týden, návštěvu ale odvolal v reakci na útok v Nice, při němž zahynulo nejméně 84 lidí.

Hollande měl podle původních plánů jednat se Zemanem a Sobotkou v rámci své třídenní cesty po pěti evropských zemích, jejímž cílem mělo být posílení evropské spolupráce po britském referendu o odchodu z Evropské unie. Premiér Sobotka na Twitteru uvedl, že s Hollandem bude ve středu mluvit o změnách ve fungování Evropské unie. "Prioritou musí být bezpečnost a také prosperita Evropy," uvedl na sociální síti.

Bezpečnostní situace se bude probírat i na Hradě. "Témata jednání jsou jednoznačná: teroristické útoky v EU, migrační krize, budoucnost EU po Brexitu," upřesnil Ovčáček. Hollanda čeká po poledni uvítání na Pražském hradě, poté spolu budou jednat mezi čtyřma očima. Součástí programu je i pracovní oběd, dodal Ovčáček.

Zeman se s Hollandem sešel v září 2014 při své návštěvě Paříže, kdy svůj protějšek pozval na návštěvu Prahy. Sobotka se s francouzským prezidentem setkal letos v březnu. Francie dlouhodobě patří mezi pětici nejvýznamnějších obchodních partnerů Česka, na celkovém obratu českého zahraničního obchodu se podílí přibližně čtyřmi procenty.

Hollande své původní plány změnil kvůli událostem z předminulého čtvrtka v Nice, kde útočník v kamionu najel do davu při oslavách státního svátku. Nejméně 84 lidí útok nepřežilo, celkem 308 dalších utrpělo zranění.

 

Právě se děje

Další zprávy