Hollanda by Le Penová porazila, u Sarkozyho to není jisté

ČTK ČTK
3. 9. 2014 8:34
Podle průzkumu by dostala ve druhém kole 50 procent hlasů
Marine Le Penová
Marine Le Penová | Foto: Reuters

Paříž - Šéfka francouzské nacionalistické pravicové strany Národní fronta (FN) Marine Le Penová by měla šanci vyhrát i druhé kolo prezidentských voleb, pokud by se proti ní postavila stávající hlava státu Francois Hollande.

Podle francouzského časopisu Valeurs Actuelles to vyplývá z průzkumu veřejného mínění provedeného agenturou Ifop pro interní potřebu opozičního pravicového Svazu pro lidové hnutí (UMP).

Průzkum také údajně ukázal, že jedině bývalý pravicový prezident Nicolas Sarkozy, který s Hollandem prohrál volby v roce 2012, by byl s to porazit Le Penovou v roce 2017 v prvním kole.

Žádný jiný potenciální kandidát v politickém spektru, včetně člena UMP, by na vůdkyni nacionalistů v prvním kole neměl a musel by jí přepustit první místo.

Podle tohoto průzkumu by Le Penová dostala ve druhém kole 50 procent hlasů, pokud by proti ní stál mimořádně nepopulární Hollande. Měla by tak vůbec největší naději na celkové volební vítězství, i kdyby se k nynějšímu prezidentovi přiklonili ti voliči, kteří nacionalisty nesnášejí ještě více než Hollanda.

Odpor vůči krajní pravici

Takovéto střetnutí ve druhém kole by ale i tak bylo vysoce nepravděpodobné, protože Hollande má podporu natolik mizivou, že by v prvním kole skončil nejvýše třetí, a do druhého kola by tedy nepostoupil.

Nicolas Sarkozy.
Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

Roli zachránce by tak v rozkolísané pravici měl údajně převzít Sarkozy, který by mohl Le Penovou porazit již v prvním kole s 30 procenty hlasů, zatímco krajně pravicová politička by se musela spokojit jen s 23 procenty.

Pokud by se proti Le Penové postavili další pravicoví kandidáti, o nichž se nejvíce mluví, jako jsou bývalí premiéři Alain Juppé a Francois Fillon, pak by měli v prvním kole od 16 do 24 procent hlasů, zatímco vůdkyně Národní fronty by je s přehledem porazila s nejméně 33 procenty hlasů.

Ve druhém kole by to měla již pravice snazší - Sarkozy by dostal 65 procent hlasů. Národní fronta je přes svůj vzestup z poslední doby pro většinu Francouzů stále nepřijatelná, takže pro jejího soupeře by hlasovali i ti, kdo by ho jinak nevolili.

Stejná situace vedla v roce 2002 k tomu, že tehdejší prezident Jacques Chirac porazil otce Le Penové Jeana-Marieho drtivým poměrem 82 ku 18 procentům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy