Francouzská vláda podala demisi, neunesla kritiku ministrů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2014 11:18
Nový kabinet má sestavit dosavadní premiér Manuel Valls.
Premiér Manuel Valls a prezident Francois Hollande.
Premiér Manuel Valls a prezident Francois Hollande. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská vláda podala demisi.

Stalo se tak po kritice ekonomické politiky kabinetu, kterou o víkendu vznesli ministři Arnaud Montebourg a Benoît Hamon, napsala ČTK.

Novou vládu má sestavit dosavadní premiér Manuel Valls, jenž má její složení podle prezidentského úřadu oznámit v úterý.

Je nutné zvýšit hlas, řekl Montebourg

Montebourg v sobotním vydání deníku Le Monde kritizoval politiku vládních úspor, již podle něj vnucuje Francii Německo. O den později ho veřejně podpořil i ministr školství Hamon.

Foto: Reuters

"Je nutné zvýšit hlas. Německo je v zajetí politiky úspor, kterou vnutilo celé Evropě. Když říkám Německo, tak mluvím o německé pravici podporující (kancléřku) Angelu Merkelovou. Není posláním Francie se stavět do řady s ideologickými axiomy německé pravice," uvedl ministr hospodářství na adresu svých socialistických kolegů Hollanda a Vallse.

Těm se podle francouzských médií nepodařilo přesvědčit Berlín, aby se evropská politika přeorientovala na hospodářský růst a zaměstnanost.

Červená čára

Socialistický poslanec Carlos Da Silva usoudil, že Montebourg "svými nesmyslnými prohlášeními překročil meze".

"Domníváme se, že byla překročena červená čára. Ministr hospodářství se nemůže podobně vyjadřovat o ekonomické linii vlády a o evropském partnerovi jako Německo. Premiér se proto rozhodl jednat," řekl agentuře AFP další premiérův spolupracovník.

Podle šéfa opozičních centristů (MoDem) Françoise Bayroua se jedná o dlouho nevídaný vnitřní rozklad a dezorganizaci vlády. "Kdo řídí? Která dvojice? Výkonný pár Manuel Valls a François Hollande, nebo dvojice Montebourg a Hamon? Kdo řídí ekonomickou politiku Francie?" tázal se v neděli vlivný poslanec opoziční pravicové strany UMP Bruno Le Maire.

Hollande v předvolební kampani v roce 2012 sliboval odklon od úsporných opatření a posilování růstu a zaměstnanosti, především novými veřejnými investicemi. Berlín prosazuje v rámci EU hlavně úsporná vládní opatření, která podle něj nejlépe vyřeší státní deficity. Část francouzských vládních socialistů trvá na původní linii slíbené voličům.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy