Francouzská vláda pomáhala pašovat zbraně do Afriky

Roman Gazdík
27. 10. 2009 16:58
Bývalý ministr obrany byl odsouzen na rok odnětí svobody nepodmíněně
Jean-Christophe Mitterand, jeden z odsouzených v takzvané "Angolagate".
Jean-Christophe Mitterand, jeden z odsouzených v takzvané "Angolagate". | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský soud vydal rozsudky v bedlivě sledovaném případu ilegálního vývozu zbraní skrze Francii do Angoly za více než 800 milionů dolarů.

Bývalý ministr obrany Charles Pasqua byl kvůli přijímání úplatků odsouzen ke třem letům vězení, z toho k jednomu roku nepodmíněně. Hlavní organizátoři obchodu izraelsko-ruský miliardář Arkadij Gajdamak a francouzský obchodník Pierre Falcone byli v nepřítomnosti odsouzeni k šesti letům vězení.

Gajdamak žije v Izraeli, kde vlastní fotbalový klub Beitar Jerusalem a na podzim minulého roku se neúspěšně ucházel i funkci jeruzalémského starosty. Falcone, který vlastní angolské, francouzské a kanadské občanství, je velvyslancem Angoly u UNICEF s diplomatickou imunitou.

Syn bývalého francouzského prezidenta Francoise Mitteranda Jean-Christophe, který sloužil jako poradce svého otce pro africké záležitosti v letech 1986 až 1992, byl zproštěn obvinění z toho, že se podílel na pašování, byl ale uznán vinným z přijímání peněz z nezákonných obchodů. Dostal dva roky podmíněně a musí zaplatit 375 000 eur.

Foto: Aktuálně.cz

Celkem bylo v procesu obžalováno 42 lidí. Žalobci tvrdili, že se obchody konaly za plného vědomí vlády, která nechtěla ohrozit své ropné zájmy v Angole. Podle některých pozorovatelů je pozadí skandálu mnohem větší.

V letech 1975 až 2002 probíhala v Angole občanská válka, která za sebou zanechala stovky tisíc mrtvých, a vývoz zbraní sem zakazovalo embargo OSN.

Lidové hnutí za osvobození Angoly (MPLA) pod vedením roku 1979 zvoleného prezidenta José Eduarda dos Santose bylo na počátku devadesátých let v úzkých a dos Santos kontaktoval francouzskou vládu, zda by mi nepomohla sehnat zbraně.

Angola má jedny z nejvetších ropných zásob v Africe
Angola má jedny z nejvetších ropných zásob v Africe | Foto: Reuters

Falcone a Gajdamak je v letech 1993 a 1994 dodali prostřednictvím slovenské společnosti ZTS-OS se sídlem ve Vrútkách nedaleko Martina. Dodávky zbraní poté pokračovaly i skrze jiné východoevropské společnosti a trvaly až do roku 1998.

Jednalo se o celkem 420 tanků, šest vojenských lodí, dvanáct helikoptér, 150 000 kusů munice a 170 000 protipěchotních min.

Dovoz zbraní do Angoly Falcone a Gajdamak zajišťovali právě uplácením ve francouzských vládních kruzích. Úplatky padly i na angolské straně. Dos Santos si měl přijít na 37 milionů dolarů.

Občanská válka v Angole skončila roku 2002. Dos Santos zůstává dodnes prezidentem.

 

 

Právě se děje

Další zprávy