Francouzská politička La Penová si na prezidentskou kampaň půjčí od maďarské banky

ČTK ČTK
2. 2. 2022 18:21
Francouzská krajně pravicová politička a europoslankyně Marine Le Penová bude svou předvolební kampaň na post v čele Francie financovat půjčkou od maďarské banky, uvedla rozhlasová stanice RTL. Le Penová dosud vedla nízkonákladovou kampaň; nyní její strana Národní sdružení získala půjčku 10,6 milionů eur (257 milionů korun).
Marine Le Penová
Marine Le Penová | Foto: Reuters

Volební štáb odmítl médiím sdělit podrobnosti a jméno konkrétního finančního ústavu s odvoláním na "doložku o mlčenlivosti".

"Tento úvěr jsme získali ve velmi obtížných podmínkách zpřísňujících se pravidel financování volebních kampaní a neochoty bank financovat demokratický život naší země. Umožní nám v klidu přistoupit k závěrečné části kampaně," uvedl po prvních zprávách o půjčce dočasný předseda RN Jordan Bardella. Le Penová se vedení strany v září dočasně zřekla právě kvůli prezidentské kampani.

Média v souvislosti s půjčkou připomínají blízký vztah Le Penové s maďarským autoritářským premiérem Viktorem Orbánem. Ten podle některých mohl pomoci se zprostředkováním úvěru, aby podpořil úspěch podobně krajně pravicově smýšlející političky. To však strana popírá.

Orbán loni v říjnu Le Penovou přijal v Budapešti s velkou pompou a kordonem čestných hostů. O tomto víkendu se oba politici potkali v Madridu na schůzce šéfů evropských konzervativních nacionalistických stran a Orbán při té příležitosti opětovně vyjádřil podporu Le Penové v dubnových volbách.

Strana RN je vysoce zadlužená a již několik let má problémy sehnat podporu finančních ústavů. V roce 2014 získala peníze od První česko-ruské banky, která později přešla do rukou České konsolidační agentury, od které ji koupili lidé napojení podle analytiků na ruský plynárenský kolos Gazprom. Obě strany se nakonec u soudu dohodly na splácení úvěru.

Na prezidentskou kampaň v roce 2017 si RN půjčila šest milionů eur od mikrostrany Cotelec Jean-Marieho Le Pena a osm milionů eur od podnikatele Laurenta Fouchera. Tyto částky pak strana půjčila kandidátce Le Penové na prezidentskou kampaň.

Podle dnes zveřejněného průzkumu volebních preferencí společnosti Harris Interactive je Le Penová se 17 procenty na druhém místě za současným prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten by podle průzkumu v prvním kole hlasování získal 24 procent hlasů a ve druhém kole by nad Le Penovou vyhrál.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Cena daňově nejvýhodnější stravenky kvůli inflaci vzroste o 30 korun

Cena daňově nejvýhodnější stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele od soboty kvůli vysoké inflace vzroste o 30 korun na 180 korun. Běžně ministerstvo práce a sociální věcí (MPSV) upravuje hodnotu stravného na pracovních cestách, od které se výše nejvýhodnější stravenky odvozuje, jednou ročně, a to od ledna. Letos na začátku roku cena meziročně stoupla o 13 korun na 150 korun. Šlo o největší meziroční skok za posledních deset let. O změně vyhlášky dnes v tiskové zprávě informovala společnost Sodexo Benefity.

Zákoník práce ministerstvu práce ukládá, aby stravné upravilo v mimořádném termínu, jakmile se podle údajů Českého statistického úřadu ceny ve veřejném stravování zvýší či sníží alespoň o pětinu proti dni účinnost poslední vyhlášky. V červnu ceny ve veřejném stravování podle Sodexo Benefity stouply o 20,19 procenta.

Horní hodnota stravného na pracovních cestách bude od soboty místo 118 korun nově 142 korun. Hranice pro tzv. stravovací paušál, který je od ledna loňského roku alternativou ke stravenkám, se zvedne o 16,8 Kč na 99,4 koruny.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Ministerstvo školství podpoří školy se sociálně znevýhodněnými žáky dvěma miliardami korun

Asi 400 vybraných škol s vyšším počtem sociálně znevýhodněných žáků dostane v dalších letech na zlepšení vzdělávání dětí dvě miliardy korun z evropských dotací. Peníze půjdou z Národního plánu obnovy a budou se rozdělovat od letošního září do konce roku 2025. Cílem projektu je snížení nerovností v českém vzdělávacím systému. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci ministerstva školství a Národního pedagogického institutu.

Podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) současná data ukazují, že problém s nerovnostmi ve školství je natolik vážný, že jeho řešení by mohlo do budoucna vést k sociálním problémům a stát víc peněz, než když se bude řešit preventivně. Například podle zjištění organizace PAQ Research se neúspěšnost žáků ve vzdělávání týká řady mikroregionů napříč Českem, nejen často zmiňovaného Karlovarského či Ústeckého kraje. Vyšší neúspěšnost je třeba na území obcí s rozšířenou působností na periferiích krajů. Na neúspěch žáků mají podle výzkumu zásadní vliv především exekuce či špatná bytová situace rodin.

O peníze na podporu znevýhodněných škol mohou žádat základní školy, do kterých chodí nadprůměrné zastoupení žáků se sociálním znevýhodněním. Ministerstvo školy rozdělilo do čtyř kategorií s tím, že na nejnižší úrovni mohou obdržet až dva tisíce korun na žáka a na nejvyšší až šestnáct tisíc korun na školáka. Peníze budou moct využít na personální podporu, zajištění podpory žáků a na další vzdělávání a rozvoj pedagogických pracovníků. Budou tak moci například zajistit školního sociálního pedagoga, pracovníka pro volnočasové aktivity nebo doučování v době prázdnin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy