Francouzská gastronomie upadá, tvrdí slavný šéfkuchař

Lucie Kalivodová
27. 1. 2010 15:02
Podle šéfkuchaře Alaina Ducasse už matky nemají čas učit své dcery kuchařskému umění
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Londýn/Paříž - Francouzské domácnosti pomalu a možná nevědomky upouštějí od domácí stravy. To, co bylo vždycky doménou Francouzů - tedy domácí kuchyně jedinečné kvality - už prý dávno není, co bývalo.

Tvrdí to alespoň jeden z nejlepších francouzských šéfkuchařů Alain Ducasse.

Ducasse, jedna z gastronomických špiček Francie, který má restaurační impérium po celém světě, říká, že je to proto, že matky už nemají čas učit své dcery kuchařskému umění a z tradice, která se vztahovala na každodenní vaření, se stává "hobby o víkendech".

"Bohužel ženy ve Francii nemají čas vařit, a tudíž se více blížíme trendu nevařit doma," řekl třiapadesátiletý Ducasse.

"To je globalizace, to nejsou dobré zprávy. Italové tuto tradici - ´máma´ vaří celé rodině - zachovali," uvedl pro deník Independent.

Foto: Reuters

Ducassova restaurace v hotelu Dorchester v Londýně získala tento měsíc už třetí Michelinskou hvězdu. Je to celkově už jeho devatenáctá.

Na otázku, zda Francie ztrácí svou reputaci ohledně domácí kuchyně, Ducasse bez váhání odpověděl: "Ano, na denní bázi ji ztrácíme a to je opravdu smutné. Opravdový trend vaření v rámci rodiny a s přáteli sice zůstává, nicméně jen o víkendech."

"Loni v květnu jsme otevřeli školu vaření…ženy přijdou a naučí se základy vaření. Pak jdou domů a vaří. Před pětadvaceti lety by škola vaření nemohla být úspěšná, protože každá máma naučila svou dceru kuchařskému umění a předala jí rodinné recepty. Naše generace už toto absolutně nemá. Před deseti lety začaly totiž ženy tvrdě pracovat," domnívá se šéfkuchař s druhým největším počtem Michelinských hvězd na světě.

Foto: Jaroslav Pikous Aktuálně.cz

Dokonce i tradice dlouhých obědů o několika chodech a sklenkou vína podle něho ubývá. "Pracovní obědy nebo obědy s přítelkyní jsou sice dlouhé, ale je jich méně. To je vývoj společnosti. V normálních francouzských restauracích jsme už upravili ceny a lidé se začínají vracet, aby dostali kvalitní ´bistro´pokrmy. Stejný trend je nyní v Londýně - pouze atraktivní jídelní lístek a ceny mohou lidi nalákat zpět," dodal šéfkuchař, který momentálně žije v Monaku.

Navzdory obavám o francouzské domácí kulinářské umění, je Ducasse v jedné věci  optimistický - a to, že kvalita pokrmů ve francouzských restauracích je i nadále na výši.

Pomyslnému žebříčku vévodí Tokio, v závěsu za ním je pak Paříž, Londýn se svou "různorodou" kuchyní zaujímá třetí příčku.

 

Právě se děje

Další zprávy