Francie chce prodloužit výjimečný stav

14. 11. 2005 21:25
Paříž - Francouzská vláda dnes schválila návrh zákona o tříměsíčním prodloužení výjimečného stavu.

Ten byl vyhlášen minulý týden s cílem zvládnout nepokoje na chudých předměstích. Návrh musí schválit Národní shromáždění. To o něm bude jednat v úterý odpoledne. S prohlášením k situaci vystoupil večer v televizi prezident Jacques Chirac.

Chirac vyzval všechny Francouze, aby se aktivně zapojili do boje proti "jedu diskriminace", která je jedním z kořenů nynějších nepokojů v zemi. Za prvořadý cíl označil obnovu pořádku.Nynější krizi označil za "krizi identity" a slíbil na ni "pevnou a spravedlivou" odpověď.Vyslovil se pro posílení boje proti nezákonné imigraci a pro striktnost při uplatňování směrnic o slučování rodin přistěhovalců. Vyzval také rodiny, aby se zhostily své odpovědnosti při výchově dětí, čímž reagoval na to, že mezi podílníky na nynějších násilnostech jsou i velmi mladí lidé.

Nepokoje pokračovaly dnes už osmnáctou noc, ale jejich intenzita dále zeslábla. Podle konečné policejní bilance bylo zapáleno 284 aut a zadrženo 115 lidí. Pět policistů bylo zraněno. V době největšího rozmachu násilností bylo za jedinou noc zničeno až 1400 aut.

Zákazy nočního vycházení jsou omezené

Dnes schválený návrh zákona předpokládá prodloužení výjimečného stavu o tři měsíce počínaje 21. listopadem, kdy vyprší platnost dekretu, kterým vláda minulý týden vyhlásila výjimečný stav na dvanáct dní. Podle návrhu bude během uvedených tří měsíců možno výjimečný stav kdykoli zrušit.

Prohlédněte si: Francouzská rebelie v INTERAKTIVNÍ GRAFICE

V rámci výjimečného stavu je možné vyhlásit zákaz nočního vycházení nebo provádět domovní prohlídky bez soudního rozhodnutí. Dekret z minulého týdne vymezil oblast možného uplatnění regulí výjimečného stavu na 25 z asi stovky departementů.

Zákaz nočního vycházení byl zatím vyhlášen jen asi ve čtyřiceti městech sedmi departementů a všude se týkal jen mladistvých.

Situace se blíží normálu

V noci na dnešek se rozsah ničení snížil jak v pařížské oblasti, kde nepokoje koncem října vypukly, tak ve venkovských městech. Pařížský prefekt dnes řekl, že uplynulý víkend se co do rozsahu zločinnosti blížil normálu.

Zřejmě nejhorší incident byl zaznamenán v Toulouse, kde vandalové najeli autem do budovy základní školy a zapálili ji. Škola byla zapálena také na severu Francie ve městě Halluin, v obci Faches-Thumesnil se terčem žhářů stalo místní sportovní středisko.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy