Paříž - O půlnoci na dnešek začala ve Francii oficiálně kampaň k volbám hlavy státu, z nichž vzejde 23. francouzský prezident.
O tom, kdo jím bude, se lze stále jen dohadovat. Reálné šance pořád mají tři kandidáti - konzervativec Nicolas Sarkozy, socialistka Ségolene Royalová a centrista François Bayrou.
Francie žije těmito volbami už dobré tři roky. V posledních měsících a týdnech je to jediné politické téma. Jeden předvolební mítink stíhá druhý a stejně je tomu s prohlášeními kandidátů pro média.
Hektické dva týdny
Oficiální zahájení kampaně na tom mění vlastně jen to, že audiovizuální sdělovací prostředky musejí ode dneška poskytovat všem kandidátům stejný prostor a že lze vylepovat volební plakáty na stanovené oficiální plochy.
Kampaň skončí v pátek 20. dubna o půlnoci, sobotu budou mít Francouzi na rozmyšlenou a v neděli po 20:00 bude známo, kteří dva kandidáti prošli do rozhodujícího druhého kola, které je stanoveno na 6. května.
Že by některý z dvanácti uchazečů získal potřebnou nadpoloviční většinu už v prvním kole, je podle průzkumů veřejného mínění zcela nereálné.
Donedávna to vypadalo, že složení dvojice, mezi níž se rozhodne, je předem dáno - Sarkozy a Royalová. V posledních měsících ale kartami zamíchal Bayrou, který se na vedoucí pár dotáhl a není bez šancí nejen na postup do druhého kola, ale ani na konečné vítězství.
Vzadu číhá ještě kandidát ultrapravicové Národní fronty Jean-Marie Le Pen, který na prezidenta kandiduje už popáté a doufá, že se mu podaří husarský kousek z roku 2002, kdy se dostal do druhého kola na úkor socialistického premiéra Lionela Jospina.
Aktuální preference
Nicolas Sarkozy - 29,5%
Ségolene Royalová - 22%
François Bayrou - 19%
Jean-Marie Le Pen - 14%
Ostatní kandidáti - 0,5 až 4,5%
Zdroj: Le Journal du Dimanche
Tentokrát jeho šance vypadají slabší, ale ani v roce 2002 s ním nikdo ve druhém kole nepočítal. Pokud by ovšem uspěl, neměl by ani teď ve druhém kole naději, protože naprostá většina lidí mimo jeho tábor by hlasovala pro jeho soupeře, stejně jako tomu bylo v roce 2002. Tehdy ho Jacques Chirac drtivě porazil poměrem 82 ke 18 procentům.
Oficiální kampaň začala za situace, kdy průzkumy dávají pro první kolo Sarkozymu mezi 26 a 31, Royalové mezi 23 a 27, Bayrouovi mezi 18 a 21 a Le Penovi mezi 12 a 16 procenty hlasů. Podle posledního z nich, jehož výsledky zveřejnil nedělník Le Journal du Dimanche, by mohl Sarkozy získat 29,5, Royalová 22, Bayrou 19 a Le Pen 14 procent. Ostatní kandidáti se pohybují v rozmezí od 0,5 do 4,5 procenta.
Rozhodnou nerozhodnutí
Plných 42 procent voličů ale údajně ještě neví, pro koho nakonec bude hlasovat, takže všechna překvapení jsou možná. Ředitel výzkumného ústavu CSA Roland Cayrol například říká, že Bayrou, jehož voličská základna vypadá nejméně stabilizovaná, by mohl stejně dobře skončit na 12 jako na 29 procentech.
Podobně nejisté jsou i odhady výsledku druhého kola. Z víc než 90 průzkumů uskutečněných od poloviny ledna jen ze dvou nevzešel jako teoretický vítěz Sarkozy, který "porážel" Royalovou, končící v pomyslném prvním kole na druhém místě, rozdílem dvou až deseti procent hlasů.
Bayrouův vstup na scénu ale zpochybnil i tento scénář. Pokud by se totiž tento absolvent klasické filologie a chovatel koní dostal do druhého kola, ať už proti komukoli, mohl by i vyhrát.
Lze totiž předpokládat, že pokud by stál proti Sarkozymu, hlasovala by pro něho značná část příznivců Royalové, jen aby nevyhrál Sarkozy. A stejně tak by mohl porazit Royalovou, protože ta je nepřijatelná pro stoupence Sarkozyho.
Nejdůležitějším prvkem nadcházejících dvanácti dní oficiální kampaně tak bude boj těchto tří kandidátů o politický střed, který volby nakonec rozhodne. Zda to bude boj programů, není jisté. Dosavadní předvolební debata v tomto ohledu mnoho nepřinesla.