Je jím devětapadesátiletý republikán Xavier Bertrand. Jde o zkušeného politika, který v minulosti opakovaně zastával ministerské křeslo.
Podle francouzských médií už jeho jméno nezaznívá jen z pravicových kruhů, ale i z okruhu centristické strany Obnova prezidenta Emmanuela Macrona. Bertrandovi vyjádřili podporu i někteří ministři z vlády Gabriela Attala včetně ministra vnitra Géralda Darmanina. "Je to velmi schopný politik, který může být Francii velmi prospěšný," prohlásil Darmanin.
"Je připraven na výzvu. Je připraven," sdělil zdroj blízký Bertrandovi při rozhovoru pro Le Figaro Magazin. Macron dříve uvedl, že se otázkou výběru premiéra nebude zabývat během olympijských her. Ty v neděli skončily a podle deníku Le Monde začnou vyjednávání příští týden.
Attal po parlamentních volbách podal demisi. Macron ji přijal, vládu však požádal, aby úřad vykonávala dál, dokud nevznikne nový kabinet. Průzkumy v předčasných volbách, které prezident vyhlásil po neúspěchu jeho strany v hlasování do Evropského parlamentu, předpovídaly úspěch krajně pravicovému Národnímu sdružení Marine Le Penové. Nečekaně ale vyhrála levicová koalice v čele s nejsilnějším členem Nepoddajnou Francií Jeana-Luca Mélenchona, druhá skončila Macronova koalice. Žádný blok však nezískal absolutní většinu 289 hlasů v 577členné dolní komoře. Po volbách tak zdaleka nebylo jasné, co bude dál.
Bertrand by to měl těžké, míní experti
Prezident ve francouzském systému vybírá a jmenuje premiéra. Nová vláda pak nemusí žádat o důvěru ve sněmovně. Bez předchozí dohody jí ale hrozí vyslovení nedůvěry při první příležitosti.
Politolog z Masarykovy univerzity v Brně Michal Pink nemá jmenování Bertranda za vyloučené, upozorňuje ale, že takový premiér nebude plně v souladu s výsledky předčasných voleb. "Levice nebude mít zájem podporovat konzervativně laděného politika, a pokud ho Macron jmenuje, povládne do doby, než mu parlament vysloví nedůvěru," říká pro Aktuálně.cz.
S tím souhlasí i Vít Hloušek, taktéž politolog z Masarykovy univerzity. "Kdyby byl premiérem někdo z pravice jako Bertrand, bylo by velmi těžké, aby prosadil svůj program. Umírněná pravice by byla nejslabším článkem velmi široké koalice, která by zahrnovala uskupení Macronova bloku a musela by zahrnout i většinu levice," upozorňuje Hloušek. Dodává, že Bertrand podle něj není tak silná politická figura.
Absurdita, reaguje levice
Bertrand působil jako ministr zdravotnictví za dob prezidenta Jacquesa Chiraca, poté jako ministr práce a sociálních věcí a posléze opět jako šéf resortu zdravotnictví za prezidenta Nicolase Sarkozyho. Nyní je předsedou regionální rady v severovýchodním Hauts-de-France. Mimo jiné je jasným zastáncem podpory Ukrajiny. "Je naprosto naléhavé obnovit rovnováhu sil s Putinovým Ruskem ve prospěch Ukrajiny. (…) Abychom této rovnováhy sil dosáhli, plníme to, co jsme slíbili, a stojíme neochvějně na straně Ukrajinců," uvedl v únoru pro rádio France Info.
Už krátce po volbách prohlásil, že je připraven sestavit vládu s republikány, nezávislými a Macronovým táborem, aby se předešlo paralýze v Národním shromáždění - francouzském parlamentu.
Bertrand je členem republikánské strany, která se aktuálně zmítá v krizi poté, co její předseda Éric Ciotti před volbami navrhl, aby republikáni spolupracovali s Le Penovci. Tento krok stranu rozdělil na dvě frakce - jedna chce spolupracovat s Macronem a druhá s Le Penovou.
Lucie Castetsová, kterou nominoval na premiérku vítěz voleb Nová lidová fronta, k Bertrandovi uvedla, že by byla absurdita, kdyby se novým premiérem stal politik ze strany, jež nemá v Národním shromáždění takovou váhu.
Kandidátku levice Macron zatím odmítá jmenovat se slovy, že "otázkou není jméno, otázkou je, jaká většina může vzniknout ve shromáždění, aby francouzská vláda mohla přijmout reformy, schválit rozpočet a posunout zemi kupředu". Le Parisien jako nové jméno možného premiéra z levicových kruhů zmiňuje Bernarda Cazeneuva, předsedu vlády z dob Françoise Hollanda.
Le Parisien připomíná, že Macron má tendenci a už to také několikrát ukázal, dělat nenadálá a překvapivá rozhodnutí. Jako když například nečekaně vyhlásil předčasné volby. Podle tamních médií tedy nelze vyloučit, že by mohl na post premiéra překvapivě nominovat někoho úplně jiného, například Édouarda Philippa, který už jednou premiérem za Macrona byl.