Paříž - Líbánky nového francouzského prezidenta Nicolase Sarkozy s veřejností skončily. Francii čeká dopravní chaos způsobený stávkou všech odborových organizací v dopravě.
Odboráři stávkou protestují proti reformě penzijního systému, jak ji navrhl Sarkozy.
Čtyřiadvacetihodinová stávka začala ve středu večer a její organizátoři chtějí Sarkozyho vládu donutit k ústupkům.
Někteří pracovníci veřejných služeb měli až dosud možnost odcházet do důchodu předčasně (po 37 a půl opdracovaných letech namísto čtyřiceti), navržená reforma tyto výhody ruší.
Železnice už oznámila, že na tratě vyjede jen zlomek vlaků, podle generálního ředitele drah to bude méně než pět procent spojů. Autobusová doprava bude přerušena ve 27 velkých městech po celé Francii.
"Historická mobilizace"
Do stávky vstoupili i zaměstnanci plynáren a elektráren, výpady v dodávkách však nejsou očekávány.
"Nadešel čas, aby vláda začala naslouchat železničářům a stáhla své návrhy," uvedl pro agenturu Reuters jeden z šéfů odborů Stephane Leblance. Podle něj je současná stávka historickou mobilizací, neboť se do ní zapojilo i vedení drah.
Poslední pokus o podobnou penzijní reformu se ve Francii uskutečnil před dvanácti lety. Tehdejší pravicová vláda nakonec tlaku protestů ustoupila a své návrhy stáhla.
Současná Sarkozyho vláda je v lepším postavení, podle průzkumu veřejného mínění je proti stávce 61 procent Francouzů, dokonce 82 procent z nich podporuje, aby byl zvláštní režim pro některé pracovníky veřejných služeb zrušen.
Stávku na železnici zažívá podruhé během krátké doby také Německo. Tamější strojvůdci se dožadují zvýšení platů.