Francie se připravuje na svého prvního partyzána

Roman Gazdík
28. 10. 2008 12:50
Kolumbijec Isaza by mohl dostat i 400 000 dolarů
Isaza (vlevo) a kolumbijský prezident Álvaro Uribe
Isaza (vlevo) a kolumbijský prezident Álvaro Uribe | Foto: Reuters

Paříž, Bogota - Francie začala s přípravou politického azylu pro prvního člena povstalců z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).

Je jím partyzán známý pod přezdívkou "Isaza", který pomohl o víkendu uprchnout bývalému kongresmanovi Oscaru Tuliovi Lizcanovi. Ten strávil v zajetí guerilly osm let.

Sám Isaza u ní jako partyzán pobýval ještě o dva roky déle, přesto ho však nyní podle všeho nečeká vězení, ale odměna a politický azyl ve Francii.

Do Francie s půlmilionem dolarů

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy minulý rok nabídl Kolumbii, že jeho země demobilizované "guerilleros" přijme, aby se nemohly stát terčem pomsty jejich stále aktivních kolegů.

Isaza šel společně s Oscarem Tuliem Lizcanem tři dny lesem, než se vzdal hlídce kolumbijské armády
Isaza šel společně s Oscarem Tuliem Lizcanem tři dny lesem, než se vzdal hlídce kolumbijské armády | Foto: Reuters

Podle BBC nyní Kolumbijci zkoumají právní otázky, aby určili příští Isazův osud. Vrchní státní žalobce Mario Iguarán už požádal vládu, aby podpořila novou legislativu, která zajistí jasný právní předpis zabývající se demobilizovanými partyzány.

Ministr obrany Juan Manuel Montoya oznámil, že by Isaza mohl obdržet odměnu až 419 tisíc dolarů. Vláda se tímto způsobem snaží nalákat další členy guerill, aby se vzdali nebo utekli s rukojmími, kterých je podle odhadů přibližne 700. Během letošního roku dezertovalo okolo 1500 partyzánů.

Armádní vraždy

FARC bojují za ustavení socialistického státu v Kolumbii od roku 1964, kromě nich bezpečnostní situaci v zemi zhoršují další levicové guerilly, pravicové paravojenské jednotky, drogové gangy i sama kolumbijská armáda.

Sarkozy se ve věci angažoval zejména kvůli bývalé francouzsko-kolumbijské rukojmí Íngrid Betancourtové
Sarkozy se ve věci angažoval zejména kvůli bývalé francouzsko-kolumbijské rukojmí Íngrid Betancourtové | Foto: Profimédia

Její brutální zacházení z civilisty, o kterém se píše už dlouho, nyní upoutalo i pozornost nejvyšších armádních velitelů a samotného prezidenta Álvaro Uribeho.

Poslední skandál, který je ovšem podle zpravodajů jen kapkou v moři, vypukl, když vyšlo najevo, že armáda zřejmě vylákala 11 mladíků žijících na okraji hlavního města Bogoty pod příslibem získání práce k venezuelské hranici, kde je zastřelila a jejich těla vydávala za zabité povstalce.

V důsledku skandálu už šéf pozemních jednotek Mario Montoya propustil tří plukovníky. Podle zprávy kolumbijské justice citované agenturou AP je nyní vyšetřováno v souvislosti s různými vraždami celkem 803 vojáků včetně 99 důstojníků.

 

Právě se děje

Další zprávy