Chiquita zaplatila pokutu. Za financování teroristů

Roman Gazdík
19. 9. 2007 20:00
Banánový gigant platil kolumbijské guerilly
Je cosi shnilého v banánovém impériu
Je cosi shnilého v banánovém impériu | Foto: Ondřej Cundr

Cincinnati - Americký banánový gigant Chiquita zaplatil prvních pět milionů dolarů (přibližně 100 milionů korun) z pokuty, kterou mu udělila americká justice. Důvodem postihu je dlouholeté financování kolumbijské teroristické skupiny.

Zprávu přinesla americká mediální skupina McClatchy Newspapers.

Kromě peněžitého trestu, který činí celkem 25 milionů dolarů, dostala společnost i pětiletou podmínku a zavázala se k vytvoření etického školícího programu pro své zaměstnance.

Chiquita letos v březnu přiznala, že v letech 1997 až 2004 zaplatila pravicové teroristické organizaci AUC celkem 1,7 milionu dolarů. V letech 1989 až 1997 naopak financovala levicové guerilly FARC a ELN. Roku 2004 Chiquita z Kolumbie odešla.

Levice, či pravice?

Proč došlo k výměně guerill za pravicové eskadry smrti, není zcela jasné. Jedním z důvodů zřejmě byla skutečnost, že AUC začaly být dominantní silou v regionu Urabá, který je centrem operací společnosti.

Kolumbijská armáda
Kolumbijská armáda | Foto: Reuters

Jiným mohly být paradoxně americké zákony, roku 1997 byly totiž obě levicové guerilly přidány na seznam teroristických organizací amerického ministerstva zahraničí. AUC se tam objevily až roku 2001.

Společnost tvrdí, že za platby nic nepožadovala a že se naopak stala obětí vydírání.

"Byla to pro společnost těžká situace," řekl v prohlášení citovaném listem Chicago Tribune obhájce Chiquity James Thompson. "Byli jsme vydíráni a museli jsme chránit zdraví našich zaměstnanců a jejich rodin."

Kam peníze půjdou?

Oněch 25 milionů dolarů platí Chiquita Spojeným státům a nikoli Kolumbii nebo obětem násilí polovojenských skupin.

Pokuta byla uložena za porušení amerických zákonů. Ty zakazují platby cizím organizacím, které ministerstvo zahraničí USA označuje jako teroristické.

V současné době je těchto organizací 42. Kromě AUC, ELN a FARC sem patří například libanonský Hizballáh, palestinský Hamás, severoirská Pravá IRA, baskická ETA či izraelský Kach.

Organizace, která zabila tisíce lidí

V době, kdy Chiquita platby prováděla, byla organizace AUC dle OSN, kolumbijských lidskopravních sdružení či organizace Human Rights Watch zodpovědná za osmdesát procent případů porušování lidských práv v Kolumbii.

Celkový počet obětí jejich masakrů přesahuje deset tisíc.

Zabavený kokain
Zabavený kokain | Foto: Reuters

Nejdůležitější příjmy polovojenských skupin však mají původ jinde. V březnu 2000, tedy čtyři roky před ukončením plateb, vystoupil v kolumbijské televizi Caracol tehdejší šéf organizace Carlos Castaňo a přiznal, že sedmdesát procent příjmů AUC pochází z drog.

I oběti násilí se dožadují svého

Paralelně s tímto procesem probíhá i jiný, ve kterém se od Chiquity dožadují odškodnění rodiny 173 lidí, kteří byli obětmi násilí rozpoutaného pravicovými komandy.

Pro ty však společnost nemá pochopení.

"Chiquita už byla obětí vydírání v Kolumbii," oznámil mluvčí společnosti Michael Mitchell v e-mailu poslaném serveru www.democracynow.org. "Nedovolíme, abychom byli obětmi vydírání ve Spojených státech."

Právní zástupce obětí AUC Terry Collingsworth tvrdí, že by tento druhý proces mohl Chiquitu i finančně zruinovat. Je přesvědčen o tom, že nebyla pouhou obětí, ale že s eskadrami smrti aktivně konspirovala, aby rozšířila svůj vliv v regionu.

Typický obrázek z kolumbijského města
Typický obrázek z kolumbijského města | Foto: reuters

Podobný pohled na věc má i kolumbijský státní žalobce Mario Iguaran. Ten oznámil, že bude požadovat vydání osmi zaměstnanců Chiquity, kteří jsou s případem spojeni.

Hodlá také prověřit obvinění, podle kterého byl přístav společnosti použit pro dodávku 3.400 kalašnikovů a 4 milionů kusů munice určených právě AUC.

Banánoví republikáni z Chiquity

Historie působení Chiquita Brands International v Latinské Americe má mnoho černých míst. Ještě jako United Fruit Company (1871 1970) např. stála za převratem v Guatemale roku 1954, po kterém následovalo třicet let krvavé občanské války.

Roku 1998 otiskl deník Cincinnati Enquirer osmnáctistránkový článek o Chiquitě, který ji mimo jiné obvinil z distribuce kokainu, podplácení cizích státních zaměstnanců, špatného zacházení s pracovníky a porušování zákonů zemí, ve kterých operuje.

Políčka koky
Políčka koky | Foto: Václav Špác

Poté, co se ukázalo, že se autor článku Michael Gallagher "naboural" do interní hlasové pošty společnosti, musel se deník omluvit a zaplatit Chiquitě odškodné v řádu desítek milionů dolarů.

Banánový gigant však nikdy formálně nevznesl námitky proti kterémukoli z obvinění, která se v článku objevila.
 
Z plateb kolumbijským jednotkám smrti byla vedle Chiquity obviněna i alabamská společnost Drummond, která v Kolumbii těží uhlí. 

 

Zdroje: Al Jazeera, www.democracynow.org, Chicago Tribune, McClatchy News, The Nation, The New York Times, server Ministerstva zahraničí USA, Wikipedia.

 

Právě se děje

Další zprávy