Francie připouští zásah v Sýrii, hrozí i Turecko

Martin Novák Martin Novák
26. 4. 2012 12:30
Turci už nebudou tolerovat další střelbu na společné hranici
Foto: Reuters

Paříž/Istanbul - Francie nevylučuje, že proti syrskému režimu nakonec bude třeba použít síly, aby armáda přestala s ostřelováním měst a zabíjením civilistů.

O vojenském zásahu hovořil francouzský ministr zahraničí Alain Juppé. Paříž bude podle něj iniciovat rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by umožnila v Sýrii zasáhnout, pokud zkrachuje příměří, dojednané zvláštním vyslancem Organizace spojených národů pro Sýrii Kofi Annanem.

Syrský režim zatím nesplnil několik bodů Annanova plánu. Nestáhl těžkou techniku z měst a nepřestal střílet do demonstrací. V útocích pokračuje i povstalecká Svobodná syrská armáda, v posledních dnech její členové zastřelili několik důstojníků.

Ve čtvrtek brzy ráno dopadla raketa do centra města Hamá, kde se zřítil velký dům. Podle svědků zahynulo v troskách nejméně sedmdesát lidí. Prudká střelba je hlášena také z města Dajr az-Zaúr na východě země a také z několika předměstí Damašku.

Do Sýrie už dorazilo třicet pozorovatelů OSN, během května se má jejich počet zvýšit na tři stovky. 

Spojené státy a evropské země dosud vojenskou intervenci odmítaly s odůvodněním, že by byla příliš složitá, riskantní a s nejistým výsledkem. Francie je první zemí, která použitím síly syrskému prezidentovi Asadovi pohrozila.

Favorit nadcházejícího druhého kola francouzských prezidentských voleb Francois Hollande řekl, že by se nebránil zapojení Francie do operace v Sýrii, ale jen pod podmínkou, že by to schválila Rada bezpečnosti OSN.

To je ovšem velmi nepravděpodobné, protože Rusko a Čína jsou ostře proti jakémukoliv použití síly vůči Asadovu režimu.

Asadovi pohrozilo také Turecko. Premiér Recep Erdogan podle deníku Hürriyet uvedl, že pokud se znovu bude opakovat na společných hranicích střelba ze syrského území na turecké, Ankara si už vyhrazuje právo reagovat a navíc požádá spojence ze Severoatlantické aliance o pomoc.

Syrské povstání trvá už přes rok a vyžádalo si více než deset tisíc životů. Asadův režim se opírá hlavně o menšinovou šíitskou komunitu alávitů, zatímco odpůrci režimu jsou většinoví sunnitští muslimové.

Asad odmítá výzvy k odstoupení a tvrdí, že bojuje proti teroristům.

 

Právě se děje

Další zprávy