Mírový plán OSN se drolí, v Sýrii se opět bojuje

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 4. 2012 16:34
V pondělí zemřelo během násilností 70 lidí, v úterý už 11. OSN pošle další pozorovatele
Centrum Damašku po výbuchu pumy.
Centrum Damašku po výbuchu pumy. | Foto: Reuters

New York/Damašek - Přestože režim prezidenta Bašára Asada i povstalci už téměř před třemi týdny uzavřeli příměří, nepřestávají zemí otřásat další a další násilnosti.

Naděje, kterou dala světu dohoda zprostředkovná zmocněncem OSN Kofim Annanem, tak pomalu vyhasíná.

Sýrie stále balancuje na pokraji občanské války.

Podle CNN, která se odvolává na zdroje z řad povstalců, při střetech znesvářených stran jen v úterý zahynulo jedenáct lidí, včetně dvou žen. Dva muži navíc neměli zemřít v boji, ale v zajetí, kde byli umučeni.

V centru metropole Damašku, jíž se boje dosud vyhýbaly, v úterý vybuchla bomba. Informace o případných zraněných a obětech útoků zatím nejsou známy.

Syrská tisková agentura SANA napsala, že teroristé, jak Asadův režim nazývá povstalce, připevnili trhavinu na auto, přičemž výbuch zranil pouze řidiče.

V městech Homs a Hamá je situace ještě horší. Syrská armáda je podle BBC setrvale zasypává dělostřeleckou palbou. 

Už v pondělí zemřelo během střetů mezi syrskou armádou a povstaleckými jednotkami nejméně sedm desítek lidí.

Opětovné vyostření konfliktu snáší pochybnosti na schopnost OSN vyřešit situaci v Sýrii mírovou cestou. Spojené národy přesto trvají na svém záměru vyslat do země další pozorovatele, a navýšit tak jejich počet na 300. Podle Washingtonu je ale pozorovatelská mise v Sýrii zbytečně riskantní.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Kofi Annan by měl ještě informovat Radu bezpečnosti Spojených národů o aktuální situaci. Není vyloučeno, že se potom postoj Rady změní.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy