Mírový plán OSN se drolí, v Sýrii se opět bojuje

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 4. 2012 16:34
V pondělí zemřelo během násilností 70 lidí, v úterý už 11. OSN pošle další pozorovatele
Centrum Damašku po výbuchu pumy.
Centrum Damašku po výbuchu pumy. | Foto: Reuters

New York/Damašek - Přestože režim prezidenta Bašára Asada i povstalci už téměř před třemi týdny uzavřeli příměří, nepřestávají zemí otřásat další a další násilnosti.

Naděje, kterou dala světu dohoda zprostředkovná zmocněncem OSN Kofim Annanem, tak pomalu vyhasíná.

Sýrie stále balancuje na pokraji občanské války.

Podle CNN, která se odvolává na zdroje z řad povstalců, při střetech znesvářených stran jen v úterý zahynulo jedenáct lidí, včetně dvou žen. Dva muži navíc neměli zemřít v boji, ale v zajetí, kde byli umučeni.

V centru metropole Damašku, jíž se boje dosud vyhýbaly, v úterý vybuchla bomba. Informace o případných zraněných a obětech útoků zatím nejsou známy.

Syrská tisková agentura SANA napsala, že teroristé, jak Asadův režim nazývá povstalce, připevnili trhavinu na auto, přičemž výbuch zranil pouze řidiče.

V městech Homs a Hamá je situace ještě horší. Syrská armáda je podle BBC setrvale zasypává dělostřeleckou palbou. 

Už v pondělí zemřelo během střetů mezi syrskou armádou a povstaleckými jednotkami nejméně sedm desítek lidí.

Opětovné vyostření konfliktu snáší pochybnosti na schopnost OSN vyřešit situaci v Sýrii mírovou cestou. Spojené národy přesto trvají na svém záměru vyslat do země další pozorovatele, a navýšit tak jejich počet na 300. Podle Washingtonu je ale pozorovatelská mise v Sýrii zbytečně riskantní.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Kofi Annan by měl ještě informovat Radu bezpečnosti Spojených národů o aktuální situaci. Není vyloučeno, že se potom postoj Rady změní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy