Štrasburk - Dvaadvacetiletá Naomi ze Štrasburku měla silné bolesti břicha, a tak zavolala záchrannou službu. Následoval ale rozhovor s neurvalým telefonním operátorem, na jehož konci zůstala Francouzka bez pomoci. Když volala podruhé a konečně k ní zamířila sanitka, bylo už pozdě. Mladá matka zemřela v nemocnici na selhání několika orgánů.
Případ se stal loni v prosinci, pozůstalí ale teď celý případ zveřejnili ve francouzských médiích. Rozhovor Naomi, která prosila o pomoc, a operátora na záchranné stanici, který její prosby ignoroval, nyní vyšetřuje francouzská policie.
A PARTAGER ✊🏿 Le collectif Justice pour Naomi organise une Marche blanche la semaine prochaine en sa mémoire. Départ Place Kleber mercredi 16 mai à 17h30 #Naomi #justicepournaomi https://t.co/b1HfErrawO pic.twitter.com/tjG8eunOdo
— João (@JoaoGwadloup) May 9, 2018
Web televizní stanice France 3 zveřejnil přepis telefonátu. Naomi během něj žádá o pomoc, není však schopná popsat, co jí přesně je. Operátor proto odvětí: "Pokud mi neřeknete, co se děje, zavěsím." Naomi slabým hlasem odpoví, že má bolesti. Na druhé straně linky jí však pouze poradí, aby zavolala lékaře, který ji přijde navštívit.
"Zemřu," naléhá dál Naomi, ale dostane se jí jen další chladné odpovědi. "Ano, jednou určitě, jako my všichni," zazní z telefonního sluchátka.
Zaměstnanec záchranky dal ženě kontakt na jinou službu, která namísto sanitek vysílá pouze lékaře. Na záznamu je ale podle britské stanice BBC také slyšet, že ostatní operátoři se pacientce mezi sebou posmívají.
Naomi se nakonec dovolala jinam a po pěti hodinách od prvního telefonátu pro ni skutečně přijela sanitka. V nemocnici jí ale už lékaři nedokázali pomoci.
Spravedlnost pro Naomi
Poté, co byl záznam telefonního rozhovoru zveřejněn, operátora odvolali a francouzský ministr zdravotnictví vyzval k policejnímu vyšetřování.
Případ ale především šokoval veřejnost. Na sociálních sítích nyní koluje hashtag #JusticePourNaomi (Spravedlnost pro Naomi), na facebookové stránce se stejným názvem se na příští týden chystá pochod na její památku. Lidé obviňují záchrannou službu z nedbalosti a rasismu.
Podle deníku Le Parisien smrt Naomi poukázala na krizi, ve které se francouzský systém záchranných služeb nachází. Počet pacientů na pohotovosti v posledních několika dekádách prudce vzrostl. Zatímco před třiceti lety šlo o osm milionů lidí ročně, dnes je to 21 milionů. Zaměstnanci jsou často přepracovaní a vyhořelí. Často také musí řešit telefonáty, při kterých nejde o případ nouze.