Právě mu vyšla kniha Špioni teroru (Les espions de la terreur), ve které na základě informací přímo od zpravodajců a příslušníků bezpečnostních složek rekapituluje boj proti takzvané "CIA Islámského státu". Šlo o speciální oddělení amníját, které mělo za úkol řídit terorismus v Evropě.
Tato skupina stála minimálně za dvěma velkými útoky. Za pařížským před třemi lety, při němž zahynulo 130 lidí, a bruselským, který si v březnu 2016 vyžádal dvaadvacet lidských životů.
Všichni, kteří se na přípravě masakrů podíleli, jsou nyní mrtví.
Zemřeli při cílených náletech v Sýrii a Iráku. Jako poslední z nich před rokem Belgičan Oussama Atar. Podle Suce šlo o systematickou likvidaci podle seznamu sestaveného na základě informací nasbíraných různými rozvědkami a jejich agenty.
"Na základě mezinárodní spolupráce byla odhalena skupina uvnitř Islámského státu, která měla útoky v Evropě na starosti. Ti lidé sídlili na fotbalovém stadionu v syrské Rakce. Rozvědky z různých západních zemí ale překonaly nedůvěru, kterou vůči sobě měly, a úzce kooperovaly v misi porazit Islámský stát. Britové úspěšně infiltrovali teroristickou skupinu, stejně jako izraelská zpravodajská služba Mosad," uvedl Suc v rozhovoru pro francouzskou televizi France24.
[THREAD L'AUTOPROMO C'EST MAINTENANT] : Alors voilà mon dernier livre, qui m'a demandé pas mal d'huile de coude, sort aujourd'hui chez @HarperCollinsFR . C'est le fruit de mes trois premières années passées à @Mediapart mais aussi d'une enquête menée ces derniers mois avec... pic.twitter.com/GxrTRYBeW3
— Matthieu Suc (@MatthieuSuc) November 7, 2018
"Především francouzské zpravodajské služby pochopily, že proti nim nestojí nějací omezení primitivové, ale nepřítel, který je takticky na výši," říká novinář.
Podle reportéra, který pracuje pro server Mediapart, byla při likvidaci organizátorů útoků klíčová spolupráce Paříže a Washingtonu. "Francouzi měli informace o místech, kde se teroristé nacházejí. Američané pak tato místa bombardovali. To se stalo například 30. srpna 2016, kdy při americkém náletu zahynul mluvčí Islámského státu a jeden z mozků teroru ve Francii a Belgii Abú Muhammad Adnání.
"Paříž často předávala Američanům informace. Bylo to velmi úspěšné. Prakticky všechny, kteří naplánovali pařížský útok a něco o něm věděli, zabily americké bomby," uvádí Suc, který na knize pracoval tři roky a dostal se k exkluzivním materiálům a svědectvím.
Útoky v Paříži se odehrály na několika místech právě před třemi lety. V noci z pátku 13. na 14. listopadu. Nejvíce ze 130 obětí zahynulo při střelbě v hudebním klubu Bataclan: devadesát lidí.
Three years after the attacks, Interior Minister @CCastaner said the terror threat to #France remains high but has changed shape, w/ the IS group weakened. @FRANCE24 interviewed Asif Arif, who argues #Islam is part of the solution to combating jihadism.https://t.co/IOJOaHHWvZ
— FRANCE 24 (@FRANCE24) November 13, 2018
Suc varuje i před podceněním Islámského státu v budoucnosti. Situace v Evropě se sice zklidnila, ale podle něj bude odkaz těchto teroristů stále lákat některé lidi k jejich následování.
"Teroristická hrozba zůstává vysoká, ale na druhé straně naše schopnosti jí čelit se zvýšily. Nasadili jsme více sil do zpravodajské služby DGSI, která dostala více pravomocí," řekl také francouzský ministr vnitra Christophe Castaner u příležitosti třetího výročí pařížského masakru.
Podívejte se na video reportérky Aktuálně.cz Simony Fendrychové z Iráku