Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Ohniska ohlídá armáda drony

Přenos skončil
Hasiči v pátek uhasili požár v Českém Švýcarsku, likvidace požáru trvala dvacet dnů. Nejrozsáhlejší lesní požár v Česku se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa národního parku oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají dobrovolní hasiči. Od soboty budou případná ohniska monitorovat i armádní drony.
Hasiči v Českém Švýcarsku.
Hasiči v Českém Švýcarsku. | Foto: Lukáš Bíba
Přenos skončil
17:00

Vážení čtenáři, online přenos z hašení požáru v Českém Švýcarsku nyní končí. Děkujeme za pozornost. 

15:30

Armáda vyšle do oblasti své drony, od soboty budou monitorovat případná ohniska požáru. Velitel praporu Petr Manda uvedl, že nasazené drony mají průzkumné senzory včetně termokamery, které umí rozpoznat rozdílné tepelné charakteristiky objektů, a určit tak potenciální ohniska požáru. Bezpilotní systém RQ-11B Raven může působit na maximální vzdálenost deseti kilometrů po dobu 60 až 90 minut. 

15:27

Hasiči po dvaceti dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15 hodin předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v Česku se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. 

11:15

Hasiči by odpoledne měli předat národnímu parku poslední hašené území v Hřensku.

10:24

Piloti armádních vrtulníků při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku zalili oheň téměř čtyřmi miliony litrů vody a nalétali asi 226 letových hodin.

07:49

Hasiči zničili několik dalších ohnisek, která se opět objevila v okolí Pravčické brány a Bouřňáku. Z původních 1000 hasičů, kteří s požárem bojovali na začátku týdne, jich nyní na místě zůstává přibližně 120, řekl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Národní park opouštějí další odřady hasičů, na místě zůstávají hasiči z Prahy, Liberce a Moravskoslezského kraje.

16:35

Půjde-li zásah hasičů podle předpokladu, mohli by v pátek předat správě národního parku zbylé hašené území. V každém případě opustí park většina hasičů i techniky.

Zatím nepředaná plocha činí asi 785 hektarů z původních 3600 hektarů, na kterých se hasiči s technikou pohybovali. Jde o lokality kolem Pravčické brány a okolí Bouřňáku, kde ještě pomáhají hasit vrtulníky, uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

13:56

Hasiči ve čtvrtek předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území, včetně Mezné, okolí Mezní Louky a prostoru nad Hřenskem

12:31

Hasiči v terénu připravují mobilní čerpadla, hadicové vedení a nádrže s vodou. Budou k dispozici dobrovolným hasičům, kteří budou hlídat území, jež hasiči předají správě národního parku. 

11:39

Evakuovaní obyvatelé z Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky se budou postupně od soboty vracet domů, řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Oblast bude dál uzavřená pro turisty, dodala. Ministerstvo prodlouží omezení vstupu do národního parku do konce letních prázdnin 31. srpna.

07:59

Souhrn posledních událostí:

 • Hasiči v Českém Švýcarsku zasahují už jen na 50 hektarech plochy oproti původním 1060 hektarům. Šéf hasičů Vladimír Vlček věří, že do pátku by mohli požár zlikvidovat.
 • Pokud oheň do pátku zlikvidují, nastane čas pro navrácení evakuovaných lidí. Podle starosty Hřenska Zdeňka Pánka by se lidé mohli vrátit v sobotu.
 • Hasiči předali správě parku další části hašeného území a chystají se k předání dalších.
07:54

"V akci je 630 hasičů s 250 kusy techniky. Budeme předávat další část území národnímu parku. A podle plánu budeme redukovat některé hasicí odřady z jiných krajů," uvedli hasiči. Jakou lokalitu hasiči správě parku předají, rozhodne dopoledne velicí štáb. Mluvčí hasičů Martina Götzová uvedla, že dnes odjede domů zhruba 150 mužů z Vysočiny, Jihočeského, Jihomoravského, Plzeňského a Karlovarského kraje.

07:46

Hasiči zmenšili plochu požáru v Českém Švýcarsku na 50 hektarů, původně oheň zasáhl zhruba o 1000 hektarů větší oblast. Počet hasičů u požáru se snížil na 630. Drony s termokamerami dnes ráno objevily několik ohnisek v okolí Pravčické brány a Bouřňáku. Hasiči pracují na jejich uhašení. Ohniska jsou malá a dál se nešíří. Požár lesního porostu vypukl před 19 dny.

21:54

Správa parku zatím převzala oblast nedaleko obce Janov, část území severozápadně od Vysoké Lípy a část plochy na východ od Pravčické brány. Správa musí zajistit dobrovolné hasiče, kteří budou na místa dohlížet kvůli hrozbě vzniku nových ohnisek. Potřebují nejméně 15 jednotek dobrovolných hasičů. Pokud bude pokračovat zásah hasičů v Českém Švýcarsku podle předpokladu, měli by hasiči předat správě parku poslední část požářiště do pátku. Evakuovaní obyvatelé ze Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky by se mohli podle starosty obce Zdeňka Pánka vrátit do svých domovů v sobotu.

21:53

Hasiči potřebují dostat technické prostředky a dopravní vedení do velmi těžko přístupných míst. Proto dnes jedno z čerpadel a další vybavení přepravoval slovenský vrtulník v podvěsu tam, kam nelze techniku dopravit po zemi.

Slovenský Hasičský a záchranný sbor na svém Facebooku večer uvedl, že z vrtulníku nejprve slanili na špatně přístupné místo dva slovenští hasiči a následně vrtulník dopravil na místo i potřebný materiál. "Díky doplnění dalších hadic a čerpadla mohli zasahující hasiči na hřebeni vytvořit posilové vedení, a zefektivnit tak likvidační práce," oznámil sbor.

21:52

"Letová činnost na české i německé straně je teď ve večerních hodinách ukončována, mohou tak vzlétnout naše drony," řekla mluvčí hasičů s tím, že přístroje s termokamerami budou požářiště prozkoumávat kvůli případným ohniskům i ve čtvrtek ráno. Do zásahu se dnes zapojilo pět helikoptér, které prolévaly půdu, kde se ještě objevují ohniska. Podle mluvčí jde o velmi malá ohniska, která se dál nešíří.

21:51

Hasiči zasahují už jen na několika desítkách hektarů. Správa národního parku si již část plochy převzala, další část správě parku hasiči předají ve čtvrtek. O jakou lokalitu půjde, rozhodne ve čtvrtek ráno velicí štáb. 

16:52

"Tím, že postupně předáváme území správě národního parku a zmenšujeme plochu, kde zasahujeme, jsme se logicky bavili o plánovaném postupném uvolnění prostoru pro obyvatele," uvedla mluvčí. Hasiči ve středu odpoledne zasahují zhruba na 60 hektarech, což je asi o tisíc hektarů méně, než požár původně zasáhl. "Koordinace probíhá mezi hasičským záchranným sborem, Policií ČR, zástupci národního parku a dotčených obcí," uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

14:49

Němečtí hasiči bojující s lesním požárem v Saském Švýcarsku dnes ohlásili další pokrok v likvidaci míst se žhnoucími uhlíky. Okres Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří, na jehož území německá část národního parku leží, uvedl, že se podařilo uhasit plameny u Hřenska.

"Nad Hřenskem vznikl otevřený požár, který úspěšně uhasily dvě hasičské jednotky s vodním dělem," uvedl okres Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří.

10:10

Hasiči předali správě NP České Švýcarsko další část hašeného území. Jedná se o část jejich sektoru číslo jedna na východ od Pravčické brány.

08:10

"V terénu jsme byli celou noc, kontrolovali jsme prostor požářiště. Důležitý je každodenní průzkum s drony, které jsou vybaveny termokamerou," řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Dodala, že právě díky přístrojům hasiči na menší ohniska narazili.

08:06

Souhrn posledních událostí:

 • Hasiči v Českém Švýcarsku zasahují už jen na 60 hektarech plochy oproti původním 1060 hektarům. Šéf hasičů Vladimír Vlček věří, že do pátku by mohli požár zlikvidovat.
 • Pokud oheň do pátku zlikvidují, nastane čas pro navrácení evakuovaných lidí. Podle starosty Hřenska Zdeňka Pánka by se lidé mohli vrátit v sobotu.
 • Hasiči předali správě parku další část hašeného území. Jedná se o část na východ od Pravčické brány.
 • Kromě Českého Švýcarska hoří i v sousedním Saském Švýcarsku. S požárem tam bojuje asi 800 německých hasičů, situace se od pondělí zlepšila.
07:52

V Českém Švýcarsku, kde před osmnácti dny vypukl ničivý požár lesního porostu, se stále objevují malá ohniska. Dál se nešíří, protože je hasiči nacházejí ve spálené půdě. Nejčastěji se vyskytují v okolí Pravčické brány a na západ od Bouřňáku. Dnes bude v terénu nasazeno 800 hasičů, pohybovat se budou asi na 60 hektarech. Řekla to mluvčí hasičů Martina Götzová.

06:16

Už v prvním měsíci po dohašení požáru v Českém Švýcarsku se na místo vrátí život. Po třech týdnech bude možné najít houby, poté začnou klíčit i nové stromy. 

21:46

Hasiči dnes zasahovali na ploše o 80 hektarech, jde o méně než desetinu plochy, kterou požár zasáhl. Dnes zejména zkoumali požářiště s termokamerami, prolévali půdu vodou a obkopávali ohořelé pařezy. "Práce je to fyzicky velmi namáhavá, hasiči se pohybují často v prudkém terénu," uvedla mluvčí.

20:57

Hasiči prozatím nepočítají s návratem evakuovaných obyvatel.

19:39

"Díky neúnavnému úsilí záchranných složek v uplynulých dnech se podařilo uhasit požár na území města Sebnitz a zlikvidovat ohniska žhavých uhlíků. Na území města Sebnitz tak nyní nehrozí žádné akutní nebezpečí," oznámil dnes okres Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří, na jehož území národní park leží. Díky úspěchu hasičů byl na území Sebnitz odvolán stav ohrožení, který úřady kvůli požáru vyhlásily. Nadále zde ale platí zákaz vstupu do lesů. Stav ohrožení je prozatím v platnosti v katastru města Bad Schandau, kde jsou stále ohniska žhavých uhlíků.

17:43

Situace v Saském Švýcarsku, kde na 800 německých hasičů bojuje s lesním požárem, se od pondělí zlepšila. Zasahujícím jednotkám se v německé části národního parku daří likvidovat oblasti se žhnoucími a doutnajícími uhlíky. Pokrok byl znatelný především v katastru pohraničního města Sebnitz, který přímo sousedí s Českem.

17:32 Znak Ústeckého kraje.

Podnikatelé kvůli úbytku návštěvníků přišli v součtu asi o 150 milionů korun. Na podzim to může být i 200 milionů korun. Za destinační agenturu České Švýcarsko o tom v úterý informovala Evženie Belanová.

"V místech zasažených ohněm je situace nejhorší, tam jde pokles rezervací v hotelech a penzionech až na nulu. Aktuálně se ale snažíme vypořádat s úbytkem hostů ve vzdálenějších lokalitách, kde je až 60procentní nárůst stornovaných pobytů," řekl ředitel destinační agentury Jan Šmíd. Podle jeho slov každý desátý obyvatel Českého Švýcarska pracuje v turistickém ruchu.

Z dat agentury vyplývá, že největší škody postihly ubytovací zařízení. Menší penziony vyčíslují denní ztráty v řádu tisíců korun, ubytovací zařízení s kapacitou deset pokojů přicházejí denně až o 25 tisíc korun. Velké hotely mají každý den propad tržeb až o 350 tisíc korun.

17:25

 Ve středu by chtěli hasiči správě národního parku České Švýcarsko předat další uhašené území, v úterý na tom usilovně pracují. V pondělí hasiči správě předali sektor u Janova, dnes část třetího sektoru severozápadně od Vysoké Lípy. Zda další část požářiště hasiči správě předají, se rozhodne ve středu, řekla dnes novinářům mluvčí hasičů Martina Götzová.

"Nepředpokládáme zatím návrat obyvatel do evakuovaných obcí. Stále připravujeme místo zásahu na předání i po technické stránce, to znamená, že zajišťujeme, aby byla v terénu zabezpečena dodávka vody a natažená hadicová vedení," doplnila Götzová. Hasiči musí mnohdy techniku na strategická místa vlastnoručně donést, na nepřístupná místa se totiž vozidly nedostanou.

16:34

Hasiči budují v národním parku dálkové vedení vody.

13:31 Znak Ústeckého kraje.

Správa národního parku České Švýcarsko shání jednotky dobrovolných hasičů, které potřebuje pro dohled nad místy, kde hasiči už ukončili hašení požáru. Původně se předpokládalo, že na předaná místa budou dohlížet dobrovolní hasiči zejména z Ústeckého kraje, ti jsou ale často vyčerpaní.

Podle mluvčího správy parku Tomáše Salova by pomohlo, kdyby se obce jako zřizovatelé dobrovolných hasičů hlásily s nabídkami samy. Správa potřebuje nasmlouvat nejméně 15 jednotek, po předání celého požářiště jich bude v jednu chvíli potřeba pět až sedm denně, muži se však musí střídat.

12:15

V Českém Švýcarsku bude v úterý nasazeno 850 hasičů a pět vrtulníků, jeden vrtulník bude navíc koordinovat letový provoz. 

10:38

V Českém Švýcarsku, kde před sedmnácti dny vypukl lesní požár, zbývá hasičům dohasit asi 80 hektarů, což je méně než desetina původní plochy. V úterý ráno hasiči předali správě národního parku další uhašené území, Jde o část jejich třetího sektoru, který se nachází severozápadně od Vysoké Lípy. Na návrat evakuovaných to ale zatím nemá vliv. Hasiči to uvedli na Twitteru.

20:46

Souhrn posledních událostí:

 • Hasiči zasahují na ploše 154 hektarů oproti původním 1060 hektarům. Do pátku by mohli požár zlikvidovat, oznámil šéf hasičů Vladimír Vlček. 
 • V pondělí ráno předali hasiči první ze čtyř sektorů, kde hořelo, správě národního parku. Jedná se o sektor u obce Janov. 
 • Malá ohniska, u kterých nehrozí šíření, hasiči nacházejí nad Hřenskem, na severu u Pravčické brány, v lokalitě Bouřňák, Větrovec a u Křídelní stěny.
 • Kromě Českého Švýcarska hoří i v sousedním Saském Švýcarsku. Němečtí hasiči oproti českým ale netuší, kdy se jim požár podaří zlikvidovat.
20:33

V noci budou hasiči oblast požáru hlídat, po rozednění vzlétnou drony s termokamerami. Ohniska se většinou nachází na spálené půdě, kde nehrozí jejich šíření. Podle mluvčí jde o plochy o centimetrech až metrech čtverečních. Vyskytují se nad Hřenskem, na severu u Pravčické brány, v lokalitě Bouřňák, Větrovec a u Křídelní stěny. Soutěsky jsou z větší části bez ohnisek.

19:54

Mapa znázorňující čtyři sektory, na které mají hasiči rozdělené požářiště v národním parku. Šedý sektor v pondělí předali správě parku. 

16:22

Zatím není jasné, kdy němečtí hasiči zlikvidují požár v Saském Švýcarsku. ČTK to dnes řekla mluvčí okresu Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří, na jehož území národní park leží. "Je to stále otevřené," řekla okresní mluvčí o možném termínu kompletního uhašení požáru. Uvedla, že problémem na německé straně zůstávají oblasti se žhavými a doutnajícími uhlíky, od kterých se může požár znovu snadno rozhořet.

Situace v Saském Švýcarsku, kde s plameny bojuje 800 záchranářů, je sice stabilizovaná, ale nadále napjatá. Plochu požáru se v neděli na německé straně podařilo ohraničit na zhruba 150 hektarů. Na české straně parku dnes hasiči plochu požáru zmenšili na 154 hektarů.

Hasiči zasahují v Saském Švýcarsku, 28. července 2022.
Hasiči zasahují v Saském Švýcarsku, 28. července 2022. | Foto: ČTK
15:49

Hasiči prochází sektory, které po uhašení požáru čekají na předání správě národního parku. S hašením pomáhají tři letadla Antonov a čtyři vrtulníky. Nalezená ohniska jsou většinou malá a dál se již nešíří, informovala mluvčí hasičů Martina Götzová.

"Čištění sektorů je mravenčí práce. Zahrnuje procházení požářiště, obkopávání, prolévání vodou," uvedla mluvčí. Zbývající sektory by měly být předány do pátku.

13:57

Souhrn posledních událostí:

 • Hasiči zasahují na ploše 154 hektarů oproti původním 1060 hektarům.
 • V pondělí ráno předali hasiči první ze čtyř sektorů, kde hořelo, správě národního parku. Jedná se o sektor u obce Janov. 
 • Letouny Canadair z Itálie odletěly v pondělí zpět do Itálie. Nenahradí je žádná nová technika, hasiči si již vystačí s vrtulníky.
13:51

Hasiči zasahují na ploše 154 hektarů, převážně v oblasti Křídelních stěn. Pokračují také ve vytváření obranné linie na hranici s Německem. Požár hasí čtyři vrtulníky. 

13:36

Počet hasičů, zejména dobrovolníků, se v důsledku předání jednoho sektoru snížil. V sobotu bylo podle šéfa hasičů Vladimíra Vlčka na místě 46 jednotek dobrovolných hasičů, v pondělí jich se zásahem pomáhá o třicet méně.

"Chceme, aby si na jednu stranu odpočali, a také při předávání doporučujeme určité body, kde by měla být požární asistence," řekl Vlček s tím, že v Janově jsou takové lokality dvě a na základě požadavků národního parku hasiči na další místa rozvezli sudy s vodou kvůli případnému vzniku dalších ohnisek. U Janova se podle ředitele několik dní neobjevilo závažnější otevřené hoření, což byl také důvod k předání oblasti správě.

 

13:34 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Hasiči budou z Českého Švýcarska odjíždět postupně tak, jak budou jednotlivé uhašené oblasti předávat správě. Po předání sektoru, který zahrnuje i Hřensko a jeho části Mezná a Mezní Louka, se domů vrátí evakuovaní obyvatelé. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl, že se podařilo vybudovat infrastrukturu, která do oblastí přivádí vodu, a že ta tam zůstane.

"Povedlo se do všech oblastí dostat vodu a ta infrastruktura tam zůstane, i když bude požár uhašen," řekl ministr. "Ti, co budou hlídkovat v exponovaných místech, tak budou mít přístup k vodě a při rozšíření rizika budou mít možnost zasáhnout," dodal. Hasiči podle něj mohou také počítat s finanční odměnou, která pokryje i obnovu techniky.

12:40

Jezero Milada u Ústí nad Labem, ze kterého letadla nabírala vodu pro hašení požáru v Českém Švýcarsku, je opět přístupné veřejnosti. Lidé nesměli do jezera kvůli strojům nabírajícím vodu od 28. července. Tuto činnost letadla ukončila, proto správce vodní plochy, státní podnik Diamo, od pondělí zrušil zákaz vstupu do vody a na vodní plochu, sdělila mluvčí Diama Hana Volfová.

12:16

Generální ředitel hasičů Vladimír Vlček předpokládá, že do pátku hasiči požár zlikvidují. V každém případě silně sníží síly i prostředky.

12:13 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Hasiči v pondělí ráno předali správě národního parku České Švýcarsko jeden ze sektorů, kde hasili. Jde o sektor u obce Janov, už tam nejsou ohniska, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Oblast hlídají dobrovolní hasiči i strážci parku. 

"Hlídka se tam bude držet nepřetržitě 24 hodin denně a počítáme s hlídáním minimálně do 31. srpna a pak uvidíme, co bude dál," řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov. 

12:07

Hasiči v pondělí nasadili na hašení požáru čtyři vrtulníky. 

12:03

Více než 1,25 milionu sazenic použily Lesy České republiky na obnovu lesa po požáru na území takzvané Moravské Sahary u Bzence na Hodonínsku. Hořet tam začalo na konci května 2012 a pět dní s požárem bojovalo 1600 hasičů z deseti krajů. Hořelo na 165 hektarech, rozloha holiny vzniklé po požáru a odtěžení poškozených stromů byla 113 hektarů,  řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Situace na jižní Moravě ale byla jiná, než bude po nynějším rozsáhlém požáru v Národním parku České Švýcarsko. Liší se nejen přírodní podmínky, tedy písčitá půda na rovinatém Bzenecku od hornatého Českého Švýcarska, ale rozdílný bude zřejmě i způsob obnovy. Zatímco na Moravské Sahaře vlastník začal les obnovovat, v národních parcích je často obnova ponechána čistě na přírodě.

07:51

Hasiči v Českém Švýcarsku, kde šestnáctý den hoří, se dnes ráno zaměřovali na několik jednotlivých ohnisek v oblasti Pravčické brány a Bouřňáku. Noc byla klidná. Na průzkum vyrazily drony s termokamerami, o strategii pro dnešní den rozhodne dopoledne velicí štáb. Novinářům to řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Letadla Canadair z Itálie dnes ráno odletěla zpět do své domoviny. Hasičům se o víkendu dařilo likvidovat ohniska, k čemuž podle nich výrazně přispěla právě italská letadla. Kavka řekl, že speciály nenahradí žádná nová technika. V tuto chvíli si hasiči vystačí s vrtulníky.

20:18

Letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů. Speciály opakovaně pomáhaly s hašením rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku.

17:33

Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár v národním parku České Švýcarsko do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. V parku se dnes nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu. Uvedl to dnes mluvčí hasičů Martin Kavka. 

Pravčický důl v úterý 2. srpna 2022
Pravčický důl v úterý 2. srpna 2022 | Foto: Václav Sojka, NP České Švýcarsko
12:24 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

V pondělí do Hřenska zamíří ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), zúčastní se hasičského briefingu, prohlédne si místa zasažená požárem a pak bude společně s generálním ředitelem hasičů Vladimírem Vlčkem hovořit s novináři.

12:23

Hasiči se nyní soustřeďují na likvidaci skrytých ohnisek v oblasti v západní části skal nad Hřenskem, pod Pravčickou bránou a u vrchů Větrovec a Bouřňák. Budují také trvalé zdroje vody pro kritické oblasti, například u Pravčické brány. Hotový by měl být do několika dnů. Letadla a vrtulníky dnes začaly pomáhat s hašením kolem 10:30. Letadla dnes budou nalétávat na Bouřňák a Větrovec. Čtyři vrtulníky na Křídelní stěnu a východní část od Pravčické brány. Létat budou ve vláčku za sebou, což se v posledních dnech osvědčilo. Jeden vrtulník je dohledový.

11:48

Na některých místech po požáru v Českém Švýcarsku již roste nová zeleň, ukazuje na záběrech mluvčí hasičů Martin Kavka.

11:38

Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár v národním parku České Švýcarsko do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne. ČTK to dnes řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Samotné předání uhašených sektorů však podle Kavky neznamená, že do nich bude moci hned veřejnost. "Například v soutěskách jsou popadané stromy a jsou částečně požárem poškozené," uvedl. 

09:02

Hasiči budou v neděli pokračovat v přípravě míst pro zásobu vody. Čerpací stanoviště nechají na strategických místech a problémových bodech pro případné dohašování, až místo požáru opustí. Z jednotlivých sektorů přichází podle mluvčího hasičů Martina Kavky pozitivní zprávy, že se ohniska objevují v menší intenzitě než v předchozích dnech. Hasičům se navíc lépe pracuje, protože polevilo vedro.

Před několika dny se pokusili speciálně vycvičení lezci dostat do nepřístupného terénu pomocí vrtulníku, což se nepodařilo. Poté se tam záchranáři dostávali složitější cestou, prosekávali se ke strategickému bodu ze země. Zda se jim podařilo přivést k oblasti u Pravčické brány vodu, se dozvědí dnes na štábu.

09:00

Noc na místě zasaženém požárem v Českém Švýcarsku byla velmi klidná. Hasiči se zaměřili na ohniska, která v sobotu večer vyhledaly drony. O další strategii rozhodne velící štáb, který zasedne v neděli dopoledne. Ještě předtím opět vyrazí do terénu drony s termokamerami, aby zmapovaly situaci. Novinářům to dnes ráno řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. 

20:44

Oproti předchozím dnům je v Hřensku chladněji a ani tolik nefouká vítr.

18:28

Souhrn posledních událostí:

 • Podle mluvčího hasičů by se požár mohlo podařit zlikvidovat do konce příštího týdne.
 • Oproti předchozím dnům je v Hřensku chladněji a ani tolik nefouká vítr.
 • Také ohniska se objevují v menší intenzitě než v předchozích dnech. Hasičům se navíc lépe pracuje, protože polevilo vedro.
 • Hasičům se podařilo zlikvidovat požár na jihu řeky Kamenice. V pátek by tuto oblast mohli předat správě národního parku.
 • Hasiči nyní směřují všechny síly do nepřístupného terénu v okolí Pravčické brány a do skal na západ nad Hřenskem. Ve skalních štěrbinách a porostu tam hoří skrytá ohniska. 
18:04

Hasiči nyní směřují všechny síly nyní do oblasti nepřístupných míst v okolí Pravčické brány a západní části skal nad Hřenskem, ve skalních štěrbinách a podrostu stále evidují skrytá ohniska, řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Naopak na jih od řeky Kamenice je podle něj požár zlikvidovaný. Tuto část by mohli hasiči v pátek předat správě parku.

Večer, až dolétá hasicí technika, vzlétnou monitorovací drony. Ve 20:30 by pak měl řídící štáb rozhodnout o dalším postupu. V Hřensku podle firmy DJI Teling pomáhají tři druhy dronů, které se liší velikostí i výbavou. Vedle termokamer odhalujících skrytá ohniska pod povrchem, dokážou například vytvářet i 3D mapy terénu.

18:01

K hašení dnes výrazně přispěly letouny Canadair z Itálie, které byly nasazeny v oblasti vrchů Větrovec a Bouřňák. "Díky italským strojům se nám daří velmi účinně hasit skrytá ohniska v nepřístupném terénu, kde byly největší problémy," uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka.

V noci z pátku na sobotu v oblasti pršelo, déšť ale nebyl příliš vydatný, nicméně pomohl uhasit některá menší ohniska. Příchod fronty však doprovázel silný vítr, který naopak rozdmýchal nová větší ohniska v oblasti Větrovce a Oltářního kamene, kde se znovu objevily i plameny. Zároveň začal vítr porážet stromy poškozené požárem, což přinutilo některé jednotky hasičů se stáhnout.

17:26

V národním parku České Švýcarsko v sobotu navzdory větru nevznikala žádná nová ohniska požáru, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Dařilo se naopak likvidovat stávající.

14:23

V Českém Švýcarsku proti dva týdny trvajícímu požáru dál zasahuje zhruba tisícovka hasičů z různých částí Česka.

12:05

Hasiči by mohli mít v pátek 12. srpna část prostoru Českého Švýcarska na jih od řeky Kamenice po požáru připravenou k předání národnímu parku. Jde o dva sektory mezi Janovem a Kamenickou strání, které již nyní označují za uhašené. Stále je hlídá několik hasičů.

11:55

Přestože v části Českého Švýcarska pokračuje hašení požáru, většina národního parku je pro návštěvníky otevřena. 

11:39

V Saském Švýcarsku u požáru, který se rozšířil z české strany národního parku, zasahuje 600 hasičů. Zaměřují se především na oheň šířící se pod zemí. Musejí dostat pod povrch a místo zalít velkým množstvím vody. Kvůli těžce přístupnému terénu jim nemůže pomáhat větší technika nebo vozidla. Zasahují na ploše asi 150 hektarů, na tom se v nejbližších dnech příliš nezmění, protože podle meteorologové nečekají žádné srážky.

11:35

V národním parku Saské Švýcarsko na německé straně hranice stále nemají hasiči situaci pod kontrolou, řekla agentuře DPA představitelka okresu Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří Yamina Benamaraová. Dodala, že jim v uplynulých hodinách trochu pomohl déšť, problémem je naopak nárazový vítr.

11:26

V pátek by mohli mít hasiči část prostoru Českého Švýcarska na jih od řeky Kamenice po požáru připravenou k předání vedení národního parku. Oznámil to mluvčí hasičů Martin Kavka.

10:43

Hasiči evidují aktuálně zhruba stovku zraněných. V pátek přibyla desítka lehce zraněných lidí.

10:42

Dva zvláštní letouny Canadair z Itálie budou v sobotu létat nad vrchem Bouřňák, pět vrtulníků nad Křídelní stěnou. Jeden vrtulník dohlíží na letový provoz. "Stále platí, že jižní sektory jsou zcela uhašeny, na místě zůstává část hasičů na dohlídku. Dnes se opět vystřídala část profesionálních i dobrovolných hasičů z několika krajů, stále na místě necháváme tisícovku hasičů," mluvčí hasičů Martin Kavka po ranní poradě vedení zásahu.

09:09

Souhrn posledních událostí:

 • Hasičům se v noci na sobotu podařilo uhasit několik ohnisek požáru, které rozfoukal vítr. Šlo o místa v okolí kopce Větrovec a Oltářního kamene.
 • Zároveň se v noci muselo kvůli hrozícímu pádu stromů několik jednotek stáhnout.
 • Do hašení se v pátek opět zapojily dva letouny Canadair z Itálie, nahradily švédská letadla. 
 • Kvůli mnoha skrytým ohniskům, která se šíří kořenovým systémem, se s likvidací zatím nepočítá. Hasiči zasahují asi na 400 hektarech.
09:01

Slabý noční déšť a silný vítr hlásí z místa požáru v okolí Hřenska Filip Molčan, dobrovolný strážce národního parku České Švýcarsko, který o události na svém Twitteru informuje od začátku.

08:20

Po ranním průzkumu s pomocí dronů by měly v sobotu opět vzlétnout k hašení vrtulníky i dva speciální letouny Canadair z Itálie. Rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku trvá již třináctý den. Většina sil a techniky se v pátek podle mluvčího hasičů Martina Kavky pohybovala v severní části od řeky Kamenice, v nepřístupném terénu ve skalách nad Hřenskem, kde ve čtvrtek v noci a v pátek ráno zachvátily porost plameny.

08:01

Hasičům se v noci z pátku na sobotu podařilo uhasit několik ohnisek požáru, které rozfoukal vítr před studenou frontou v národním parku České Švýcarsko. Šlo hlavně o místa v okolí kopce Větrovec a v oblasti Oltářního kamene. Zároveň se v noci muselo kvůli hrozícímu pádu stromů několik jednotek stáhnout. 

20:43

Oblast Hřenska, Mezné, Mezní Louky je stále nepřístupná, včetně přístupu do soutěsek Kamenice od Janova. Přístupná je naopak oblast Krásnolipska, Doubicka a jetřichovické vyhlídky, informovala dnes Správa NP České Švýcarsko.

20:34

Hasiči mají v Českém Švýcarsku rozděleno požářiště na čtyři sektory, dva z nich se jim v pátek podařilo zcela uhasit. Uhašené sektory se nacházejí na jih od řeky Kamenice.

18:30

Místo zásahu mají hasiči podle generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka rozděleno na čtyři sektory, z toho jeden mají připraven k předání národnímu parku. Nejblíže předání je podle něj oblast u obce Janov. V dalších třech sektorech pokračují hasební práce. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky se v pátek hasiči soustředili na oblast u Pravčické brány a Bouřňáku, kde jim činí problém podloží, které jde obtížně uhasit.

17:45

Souhrn posledních událostí:

 • Do hašení se v pátek opět zapojily dva letouny Canadair z Itálie, nahradily švédská letadla. 
 • V noci a v pátek ráno hasiči objevili nové ohnisko nad Hřenskem, kde nikdy před tím nehasili. Hasiči ho do rána zlikvidovali, může se ale stát, že se ohnisko objeví znovu. 
 • Kvůli mnoha skrytým ohniskům, která se šíří kořenovým systémem, se s likvidací zatím nepočítá. Hasiči zasahují asi na 400 hektarech.
17:41

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) jednala v Hřensku s hasiči a se Správou národního parku České Švýcarsko o budoucnosti po požáru. 

17:17

Podle generální ředitele hasičů Vladimíra Vlčka se turisté podívají do soutěsek až za několik let. Jak na cestách, tak ve vodě je množství spadaných stromů a větví, přístup do soutěsek je zatarasený, řekl starosta Hřenska Zdeněk Pánek. Zdevastované je podle něj zábradlí, plochy v blízkosti dolního přístaviště jsou ohořelé, poškozené je i nástupiště do Edmundovy soutěsky. Srubová stavba jako zázrakem ničivý požár ustála. Starosta doufá, že sezona bude obnovena ještě letos. Podle něj záleží hlavně na práci geologů. S verzí, že by se soutěsky letos neotevřely, nepočítá.

Pánek uvedl, že se hlásí dobrovolníci a i Hřensko má své pracovníky, kteří si například s rozřezáním stromů ve vodní cestě poradí. Podle něj půjde o mravenčí práci a také investici za několik set tisíc korun.

17:11

Kvůli mnoha skrytým ohniskům, která se šíří kořenovým systémem, se s likvidací požáru zatím nepočítá. Likvidace měla být vyhlášena v pátek, ale i kvůli nepřízni počasí, tedy vedru a suchu, se termín posunul. Na místě proto zůstává dál asi 1000 hasičů, kteří se častěji střídají, aby předešli kolapsům. 

17:03

"Vyrazili jsme dnes ráno, jakmile to bylo možné, a letěli jsme sem zhruba tři hodiny. Teď jsme připraveni pomoct vašim hasičům v pohraničí," řekl České televizi italský pilot Francesco Morgante. Jak dlouho v Česku italská letadla zůstanou, záleží podle něj na zdejších úřadech. "Rozhodnutí ale bude také na naší zemi a Evropské komisi. Záleží na tom, jak bude vypadat požár a taky situace po celé Evropě," dodal.

16:34

Dva speciální letouny Canadair z Itálie se v pátek odpoledne opět zapojily do hašení lesního požáru v Českém Švýcarsku. V 15:30 vzlétly z letiště ve Vodochodech a nad Českým Švýcarskem, kde třináctý den bojuje 1000 hasičů s rozsáhlým lesním požárem, nejprve provedli piloti průzkum. Novinářům to řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Vodu letadla opět nabírají z jezera Milada u Ústí nad Labem, které je pro veřejnost od minulého čtvrtka zavřené. Před týdnem letadla zasahovala v národním parku poprvé, poté se vrátila zpět do Itálie, kde také vypukl požár.

15:58

Letadla Canadair z Itálie už letí do Českého Švýcarska, opět pomohou s hašením rozsáhlého požáru. Nejdřív udělají průzkum a pak se zapojí do zásahu.

12:58

Národní park České Švýcarsko nebyl na tak velký požár připraven, řekla dnes ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Prevenci vzniku požárů chce probrat s obcemi.

12:37

Hasiči se blíží k likvidaci požáru v Českém Švýcarsku. Předpoklad byl, že nastane už v pátek, ale komplikací je horko a nedostatek dešťů. Novinářům ve Hřensku to v pátek řekl generální ředitel hasičů Vladimír Vlček. Termín se posunul a zatím podle ředitele není jasné, kdy bude likvidace vyhlášena. Po jejím vyhlášení se však budou moct vrátit domů obyvatelé z evakuovaného Hřenska a jeho dalších částí Mezné a Mezní Louky.

"Je třeba připravovat převzetí území ze strany Národního parku České Švýcarsko a v tuto chvíli jsme ve fázi, že máme rozděleno místo zásahu na čtyři sektory. V tuto chvíli je jeden sektor připraven k předání," řekl Vlček. Nejblíže předání je podle něj oblast u obce Janov. Na dalších třech sektorech dál pokračují hasební práce. Hasiči zmenšili zasaženou plochu z 1060 hektarů na 398 hektarů. U rozsáhlého požáru zasahuje 1000 hasičů už třináctý den.

12:36 Ivan Bartoš

Na obnovu poničeného veřejného majetku či obnovu infrastruktury cestovního ruchu po požáru v Národním parku České Švýcarsko by mohlo ministerstvo pro místní rozvoj zpočátku vytvořit program v řádu sto milionů korun. Z evropských fondů by se dalo spolufinancovat pořízení speciální letadla uzpůsobeného na hašení. Na páteční tiskové konferenci to uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

11:30

V noci se nad Hřenskem rozhořelo skryté ohnisko. Hasičům se jej podařilo z větší části uhasit. "Na místo jsme přeskupili část jednotek a posílili tuto oblast. Před osmou ranní byla všechna ohniska prakticky uhašena, pracujeme na jejich úplném dohašení," sdělil k zásahu nad Hřenskem Kavka. Hasiči se budou nadále soustředit na oblast u Pravčické brány a Bouřňáku, kde činí zasahujícím problém podloží, které jde obtížně uhasit.

10:54

Italské Canadairy budou odpoledne nasazené v oblasti Gabrieliny stezky.

08:44

Na letiště Vodochody ve čtvrtek kolem poledne dorazí z Itálie dvě letadla Canadair, aby pomohla s hašením požáru v Českém Švýcarsku, sdělil mluvčí hasičů Martin Kavka. Nahradí tak dva švédské letouny Air Tractor. "Požádali jsme o pomoc a Itálie nám opět letadla nabídla," uvedl Kavka. Zda se podařilo všechna ohniska v Itálii uhasit, není jasné. Stále tam však hrozí riziko vzniku dalších požárů. Kdy se letouny, které dokážou nabírat vodu z vodní hladiny, zapojí do hasebních prací, zatím Kavka neoznámil. Každé letadlo má kapacitu šest tisíc litrů vody.

07:49

V lesích nad Hřenskem se přes noc rozhořelo jedno ze skrytých ohnisek, hasiči pracují na jeho uhašení. Další ohniska objevili v severní části parku pomocí dronů. Hasiči přeskupují své síly blíže k ohniskům.

18:43

Na strategických místech vytváří hasiči pevná stanoviště s pozorovatelnami a nádržemi, které budou připravené pro následné dohašovaní skrytých ohnisek. Až požářiště předají hasiči správě národního parku, základny v terénu preventivně poslouží k hašení případného dalšího zahoření.

Při dnešním zásahu si jeden hasič vykloubil palec, podle mluvčího hasičů Martina Kavky si ho vrátil sám do kloubu a po ošetření pokračoval v zásahu. Do dneška se zranilo okolo 80 záchranářů. Na místě je i nadále zhruba 1000 hasičů. Kvůli vedrům se víc střídají. Večer i v pátek ráno podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka požářiště opět zkontrolují drony s termokamerami.

18:41

Strategie, kdy vrtulníky létaly v řadě za sebou v takzvaném vláčku a shazovaly vodu pouze na jedno konkrétní místo, tedy ve větším množství, se vydařila. "Kobercově přivádějí vodu na místo a vypadá to jako velmi účinná metoda a určitě v ní budeme pokračovat," zhodnotil mluvčí hasičů Martin Kavka.

Pět vrtulníků dnes shazovalo vodu okolo Pravčické brány a Křídelní stěny, další zasahoval ve Hřensku. "Tady jsou skály, vysoké keře a ten oheň je mnohdy zalezlý v prasklinách. Je to velmi problematické místo a musíme ho pořád kontrolovat a dohašovat," řekl Kavka.

18:01

Policisté mají několik pozemních jednotek, létají s vrtulníky a nasazena je i poříční policie. Štábní vrtulník, který patří policii, je nasazený téměř nepřetržitě. Jeho pilot má dnes na starost dvě letadla a šest helikoptér, dvě policejní, dvě armádní a dvě slovenské. "Musíme mluvit i s německou stranou, kde pod samostatným dispečinkem létá více než deset vrtulníků z druhé strany státní hranice a potkávají se," uvedl policejní prezident Martin Vondrášek.

Policejní prezident také připomněl, že turisté by se měli kvůli svému bezpečí vyhýbat místům, kde pracují záchranné složky. Uzavřené je Hřensko, Mezná a Mezní Louka. Vondrášek v této souvislosti ocenil, že od posledního víkendu policie nemá v místě hlášené žádné nepovolané návštěvy. Policisté hlídají také jezero Milada u Ústí nad Labem, kde čerpají vodu letouny ze Švédska. V případě potřeby policie zajišťuje i uzavření cest na Labi, kde vodu nabírají vrtulníky.

17:52

Průzkum skrytých ohnisek na nepřístupných místech u Pravčické brány za pomoci speciálně vycvičených lezců se dnes nezdařil. Vrtulník rozdmýchával ohniska při nalétávání. Hasiči měli v oblasti proklestit cestu a případně tam také vytvořit čerpací stanoviště pro helikoptéry. V budoucnu hasiči zvolí jinou variantu, aby se do velmi nepřístupného prostoru dostali. Novinářům to dnes řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

17:36

Osm dobrovolných hasičů z plzeňské Bílé Hory pociťovalo v Českém Švýcarsku jako největší problémy stálý vítr, ale také kůrovcem napadené smrky a obrovské horko. "Od nohou od požářiště tam mohlo být 200 až 300 stupňů," řekl Jan Domin, velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů Bílá Hora, kterou zřizuje první plzeňský obvod. Spolu s nimi tam byli z kraje dobrovolníci z Nýřan, Sušice a Horšovského Týna a veleli jim krajští profesionálové. Nejhorší podle nich bylo dívat se na tu apokalypsu.

17:34

Souhrn posledních událostí:

 • Hasiči v Českém Švýcarsku zasahují v severní části parku, zejména i kopců Bouřňák a Větrovec a také v okolí Hřenska.
 • S hašením pomáhají vrtulníky a letadla. Vrtulníky ve čtvrtek i v pátek tvoří vláčky, kdy létají v řadě za sebou a shazují vodu pouze na jedno konkrétní místo, tedy ve větším množství. Vrátí se také dvě italská letadla Canadair.
 • Situace je náročná kvůli vysokým teplotám, hasiči se musí často střídat. Proto jich na místě zasahuje stále zhruba tisíc. Podle meteorologů se v pátek mohou teploty vyšplhat až k 31 stupňům.
 • Hoří asi na 440 hektarech, což je zhruba poloviční rozsah původního požáru.
15:52

V Českém Švýcarsku zasahuje více než 1000 hasičů, 200 cisteren, 6 vrtulníků. Lezci prozkoumávají terén, vytipovávají ohniska a místa na umístění nádrží na plnění vrtulníků, uvedli hasiči na Twitteru.

15:04

Menší ohniska dohašují hasiči ve složitém terénu ručně, vodu nosí v batozích na zádech. 

14:36

Správa národního parku České Švýcarsko se připravuje na převzetí požářiště. Hasiči v národním parku 12 dní bojují s požárem, který nemá v Česku obdoby. Oheň zasáhl plochu o velikosti okolo 1060 hektarů, dnes hasiči zasahují na ploše asi 443 hektarů. Okamžik, kdy bude park předán správě, se podle jejího mluvčího Tomáše Salova nejspíš blíží. Hasičům se totiž daří plochu zásahu již několik dní v řadě zmenšovat.

13:25 Znak Ústeckého kraje.

Po ukončení hasebních prací se bude radnice v Hřensku věnovat obnově soutěsek, jejichž provoz je jedním z hlavních příjmů obce. Ve špatném stavu je plavební dráha, budovy i lodičky by měly být v pořádku, řekl starosta obce Zdeněk Pánek.

Správa národního parku bude muset zkontrolovat stav lesů, turistických cílů i skalních útvarů, které mohl silný žár také poškodit. Turistická sezona by mohla být obnovena v září, uvedl Pánek s tím, že ztráty činí několik set tisíc korun denně. 

12:57

Jedním z hlavních úkolů je podle hasičů průzkum drony. "Sestavili jsme pět skupin a jsme v terénu po celém národním parku České Švýcarsko," uvedli na Twitteru. Prostor pro práci ve vzduchu uvolňuje dronům koordinátor leteckého provozu.

11:47

Speciálně vycvičení lezci se dnes z vrtulníku budou dostávat na nepřístupná místa v Českém Švýcarsku, aby zjistili, kde se nachází ohniska. V nepřístupném terénu také plánují zřídit čerpací místa. 

10:57

Hasiči snížili plochu požáru na 443 hektarů, původně činila zhruba 1060 hektarů. Ráno hlídali situaci pod Křídelní stěnou, Bouřňákem a u Větrovce, kde dnes nasadí vrtulníky. Letadla, která pomáhají s hašením požáru, dopoledne zasahovat nebudou, vrtulníky provedou masivní shozy za sebou na větší místa. Na Twitteru to dnes v 10:15 uvedli hasiči.

09:51

Záběry z hašení požáru v Hřensku.

07:50

Souhrn posledních událostí:

 • Hasiči v Českém Švýcarsku ve čtvrtek budou pokračovat v zásahu v nepřístupném terénu, to je mimo jiné u Pravčické brány a Křídelní stěny. 
 • Přes noc hasiči přeskupili síly, jednotky se přesunuly na místa, kde bude jejich zásah nejvíc potřeba.
 • Situace je náročná kvůli vysokým teplotám, hasiči se musí často střídat. Podle meteorologů se dnes mohou teploty vyšplhat až k 36 stupňům.
 • Plocha zasažená požárem se do středečního večera zmenšila odhadem na 450 hektarů, ještě dopoledne to bylo zhruba 500 hektarů. Původně oheň zasáhl území zhruba dvojnásobné.
07:39

V noci byl prováděn průzkum drony nad Pravčickou bránou a podél německé hranice. Bylo objeveno několik ohnisek, která se dohašují. Plocha je stále menší než 500 hektarů. Uvedl to na Twitteru Hasičský záchranný sbor ČR.

07:20

Situace je náročná kvůli vysokým teplotám, hasiči se musí často střídat. Podle meteorologů se dnes mohou teploty vyšplhat až k 36 stupňům. Na vedro se připravili i záchranáři, kteří dorazili do Hřenska s modulem pro hromadná neštěstí Golem. Při vysokých teplotách hrozí nejčastěji kolapsy i dehydratace. "Modul sám o sobě je vychlazen na konstantní teplotu, aby to bylo příjemné i pro pacienty, kteří zde zůstávají. Zvýšili jsme objem roztoků ve výjezdovém prostředku, zvýšili jsme objem chlazených nápojů a vozí i rehydratační roztoky," uvedl ve středu vedoucí odřadu pražské záchranné služby Ondřej Šedivka.

07:19

Plocha zasažená požárem se zmenšila odhadem na 450 hektarů. Původně oheň zasáhl území zhruba dvojnásobné. Na místě je stále zhruba 1000 hasičů.

"Zatím mám informace, že noc byla klidná. Dnes v noci jsme částečně přeskupili síly tak, aby ti hasiči, kteří už dohasili některá místa, se mohli přesunout na jiná a pomohli tam svým kolegům," uvedl Kavka. Drony zjistí, kde budou hasiči potřební kvůli ohniskům dnes a operativně se budou dál přesouvat, aby se podařilo požár, co nejrychleji uhasit. Na návrat domů čekají obyvatelé Hřenska, Mezné a Mezní Louky.

07:03

Hasiči v Českém Švýcarsku dnes budou pokračovat v zásahu u Pravčické brány a Křídelní stěny. Drony zjišťují, jaká je na požářišti aktuální situace.

21:53

Souhrn posledních událostí:

 • Hasiči přesouvají jednotky na místa, kde objeví nová ohniska. Ve středu se objevovala zejména v nepřístupném terénu na německé straně u Pravčické brány či v soutěskách řeky Kamenice.
 • Plocha zasažená požárem se do středečního večera zmenšila odhadem na 450 hektarů, ještě dopoledne to bylo zhruba 500 hektarů. Původně oheň zasáhl území zhruba dvojnásobné.
21:51

Plocha zasažená požárem se zmenšila odhadem na 450 hektarů, dopoledne to bylo zhruba 500 hektarů. Původně oheň zasáhl území zhruba dvojnásobné, řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Bližší průzkum zasaženého území podle něj ráno provedou hasiči pomocí dronů s termovizí.

"Jsme na nějakých zhruba 450 hektarech. Trošku se to zhoršilo, ale přesné číslo nemám, protože to zkoumáme pomocí dronů. Mohou začít létat až ve chvíli, kdy nezasahují vrtulníky a ty dnes létaly tak dlouho, jak to jen šlo," řekl večer Kavka. Doplnil, že zasaženou plochu tvoří několik míst po celém národním parku.

18:24

Hasiči doufají, že v příštích dnech se jim podaří vše uhasit, a evakuovaní lidé z místních obcí se budou moci vrátit domů, konkrétní ohledně data návratu ale být nechtějí. Plocha zasažená požárem se zmenšila odhadem na 400 až 450 hektarů, dopoledne to bylo zhruba 500 hektarů. Původně oheň zasáhl území zhruba dvojnásobné.

"Teď je to opravdu o nějaké taktice, abychom měli zpětnou vazbu ze sektorů a úseků a dokázali přeskupit síly. Je to úkol na večer, kdy se situace zklidní. Přeskupíme síly a do nového dne vlastně vymyslíme strategii," řekl Kavka. Skrytá ohniska budou ráno opět vyhledávat drony s termovizí.

18:24

Hasiči v Českém Švýcarsku, kteří stále bojují s rozsáhlým požárem národního parku, přesouvají své jednotky na místa, kde objeví nová ohniska. Dnes se taková objevovala zejména v nepřístupném terénu na německé straně u Pravčické brány či v soutěskách řeky Kamenice.

17:01

Ve Hřensku je dnes několik mobilních hlídek, krátce po poledni se zvýšil počet turistů na kolech z německé strany. "Pokud zaznamenáme zvýšený pohyb cyklistů nebo pěších z německé strany, na místo přesuneme mobilní policejní hlídku, která situaci řeší," řekl ve středu policejní mluvčí Daniel Vítek. Upozornil, že silnice kolem Labe přes Hřensko je zavřená pro vozidla, vstup je umožněn pouze záchranným složkám a médiím.

14:38

Hasiči v Českém Švýcarsku se dostali pozemní cestou s vodou na hranici s Německem a propojili se s německými kolegy. Německé vrtulníky operativně přelétají přes dané území. Ve středu na místě zasahuje pět vrtulníků a dvě letadla ze Švédska. Nejkritičtější místa zůstávají v okolí Pravčické brány. Do národního parku míří ze všech krajů osobní termokamery pro hasiče a speciální vaky, které mají hasiči na zádech a vejde se do nich 20 litrů vody. Vydávají se s nimi pěšky na místa skrytých ohnisek. Novinářům to řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

11:31

Hasiče ve Hřensku testují metodou PCR na covid v záchranářském kamionu. Nemusí tak jezdit do vzdálenějších měst. Dva členové štábu jsou pozitivní.

10:56

Hasiči dnes zmenšili plochu požáru v Českém Švýcarsku na 498 hektarů. Ve vzduchu je dnes pět vrtulníků a švédská letadla. Letadla Antonov budou nasazena odpoledne. Informovali o tom krajští hasiči na Facebooku.

Oheň, který se v národním parku objevil 24. července, postupně zasáhl plochu o velikosti 1060 hektarů. V pondělí, kdy byl lokalizován, se jeho plocha snížila zhruba na 600 hektarů. Přes vysoké teploty nad 30 stupni Celsia se stále daří jednotlivá ohniska dostávat pod kontrolu.

08:01

Hasiči v národním parku České Švýcarsko budou dnes pokračovat ve zmenšování plochy požářiště. V rezervaci hoří jedenáctým dnem. Ve středu se podařilo plochu zmenšit z 606 hektarů na 513 hektarů. Požár celkově zasáhl plochu o velikosti 1060 hektarů. Do 7:30 budou na průzkumu drony s termokamerou, poté nastoupí letecká technika. 

"V noci přeskupovali hasiči síly, přicházely nové jednotky a seznamovaly se s terénem a s odvedenou prací," popsal dění v rezervaci mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Hasiči se věnovali také servisu své techniky. Primátor města Děčín Jiří Anděl (za ANO) v úterý řekl, že město děčínským hasičům například nahrazovalo hadice, které poničily plameny. Poškozená je podle něj také čtyřkolka a opravovat se budou i některé věci na autech. Při zásazích podle něj mohou techniku poškodit nejen plameny, ale také například padající stromy a větve.

Hasiči se věnovali hašení ohnisek, která místy vystupují ze země. Dnes se budou záchranáři soustředit na oblast Křídelní stěny, Větrovce, Bouřňáku, Trianglu, soutěsek Kamenice a stěn ve Hřensku. Evakuované obce Mezná, Mezní Louka a Hřensko jsou podle Rudolfa mimo nebezpečí, návrat obyvatel zatím není možný. Komunikace mezi obcemi je stále hojně používaná hasiči a pohyb po ní by byl nebezpečný.

23:55

Na řadu míst se záchranáři opakovaně vrací, stále se objevují nová ohniska. Zejména kvůli vyšším teplotám hrozí jejich vznik, hasiči je však okamžitě hasí. Ve středu budou hasiči pokračovat ve zmenšování plochy požářiště, na místo se také vrátí letecká technika. Rudolf upozornil, že v dalších dnech budou teploty dál vysoké a ke konci týdne se má rozfoukat vítr, což může hasičům práci komplikovat. Na místě jich zasahuje okolo 1000.

23:55

Návrat evakuovaných obyvatel ze Hřenska, Mezné a Mezní Louky zatím není možný, komunikace mezi obcemi je stále hojně používaná hasiči a pohyb po ní by byl nebezpečný, řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. "Vzhledem k tomu, že se pohybujeme ve velice složitém terénu, v oblasti Větrovce, Bouřňáku, Trianglu, Křídelních stěn, kam jsme natáhli 600metrové hadicové vedení, tak si to prořezáváme pomocí motorových pil. V některých úsecích musí hasiči zasahovat i jištěni pomocí lanové techniky, takže ta práce je velice zdlouhavá a pomalá," popsal Rudolf. V některých případech hasiči mechanicky rozorávají rašelinu a napadané jehličí pomocí ručního nářadí.

21:44

Hasičům v Českém Švýcarsku se dnes podařilo plochu požářiště zmenšit z 606 na 513 hektarů. Požár celkově zasáhl plochu o velikosti 1060 hektarů. Práce jdou však pomalu, hasiči si často musí pomáhat lopatami, motykami či motorovými pilami. 

18:32

V 17:30 zasahovali hasiči na západní straně Pravčické brány, kde se objevila skrytá ohniska. Nasazena je i nadále letecká technika. Uvedl to dnes mluvčí hasičů Martin Kavka.

18:11

Hasičům se dál daří držet požár v Českém Švýcarsku pod kontrolou, plocha zásahu se zmenšuje o desítky hektarů. Dnes ráno to bylo okolo 600 hektarů.

16:17

Oblast požáru prozkoumávají drony s termovizí. Na kritická místa se soustředí pozemní i letecká technika. K pěti letadlům a pěti vrtulníkům přibyly německé helikoptéry, které se dnes vrátily z německé strany, kde také hoří. Jejich počet hasiči upřesní. Řekl to mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. 

16:00

Ve velícím štábu, který v Hřensku koordinuje hašení požáru v Českém Švýcarsku, se vyskytl koronavirus. Členové štábu se musí pravidelně testovat, někteří se vyměnili. Dnes to řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Zasahující jednotky podle něj se členy štábu do kontaktu nepřišly. Nemá informaci, že by někdo ze zasahujících hasičů byl nakažený.

13:59

Ústecký kraj chce přispět dobrovolným hasičům, kteří zasahují v Českém Švýcarsku již desátý den u lesního požáru, na nákup nové techniky. Zřejmě v září by podle hejtmana Jana Schillera (ANO) měli zastupitelé schvalovat dar pro Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, půjde asi o miliony korun. Hejtman to řekl v úterý.

13:15

Teploty v oblasti Českého Švýcarska, kde hasiči desátým dnem likvidují požár, mohou v nejbližších dnech stoupnout až na 34 stupňů Celsia. Srážky by se v oblasti mohly objevit v pátek. Dnes to řekl Martin Hynčica z ústecké krajské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Kvůli vysokým teplotám se musí hasiči v terénu častěji střídat, hrozí přehřátí organismu.

12:55

Dotační program cílící na obnovu obcí zasažených požárem v Českém Švýcarsku vyhlásí ministerstvo životního prostředí (MŽP) v půli srpna. Za ministerstvo to dnes napsal Ondřej Charvát. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) minulý týden uvedla, že resort na opravy poničené infrastruktury vyčlenil 100 milionů korun a v případě potřeby částku navýší.

12:53

Státní podnik Povodí Labe ve čtvrtek 28. července navýšil kvůli hašení v národním parku České Švýcarsko na Děčínsku průtok vody v Labi pod vodním dílem Střekov v Ústí nad Labem. Důvodem byla nízká hloubka v řece od hráze zdymadla Střekov po státní hranici. Dnes to řekla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Podnik má sídlo v Hradci Králové. Zvýšený odtok povodí ponechá, dokud to bude nutné.

12:37

Hasiči i dál počítají s pomocí dvou švédských letadel proti požáru v národním parku České Švýcarsko. Oba stroje, z nichž každý má kapacitu 3000 litrů vody, čerpají vodu z jezera Milada u Ústí nad Labem. Policie tam kontroluje trvající zákaz vstupu do vody. Německé vrtulníky dnes zasahují v sousedním Saském Švýcarsku, kde se požár rozšířil. Na české straně chybět nebudou, řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

11:32

Povodí Labe navýšilo kvůli hašení v Národního parku České Švýcarsko průtok vody v Labi pod Střekovem. Důvodem byla nízká hloubka v řece od hráze po státní hranici.

 

11:32

Hasičům v Českém Švýcarsku se daří zmenšovat plochu požáru. Na jeho likvidaci pracuje dál přes tisíc hasičů, kvůli horku se musí častěji střídat.

08:28

Situace kolem požáru v německém Saském Švýcarsku se stále nijak výrazně nezlepšila. Hasiči se i nadále snaží zamezit dalšímu šíření ohně a omezit plochu požáru. Úřady se však obávají rostoucích teplot, uvedl mluvčí německého okresu Saské Švýcarsko - Východní Krušnohoří Thomas Kunz. Na místě zasahují stovky hasičů, napsala agentura DPA.

07:50

Sourhn nejdůležitějších událostí: 

 • V Hřensku zasahuje 1028 hasičů z celé republiky. I v úterý budou pokračovat v takzvaném požárním útoku. Pomocí dronů teď zjišťují, jak to vypadá v soutěskách říčky Kamenice. 
 • Hasiči již mají požár plně pod kontrolou. Oheň se nešíří do dalších míst a plocha, na které hasiči zasahují, se snížila zhruba na 600 hektarů.
 • Strážci parku denně nacházejí stopy po táboření a nedopalky cigaret, přestože platí na území celého Ústeckého kraje zákaz v lesích kouřit či rozdělávat oheň, do vybraných míst je zakázán vstup.
 • Na pomoc obyvatelům zasaženým požárem už vybrali lidé zhruba devět milionů korun.
07:02

Hasiči v Českém Švýcarsku budou v úterý pokračovat v tzv. požárním útoku. Na místě je 1028 hasičů z celé republiky. Pomocí dronů teď zjišťují, jak to vypadá v soutěskách říčky Kamenice. Na tuto oblast se pomocí pozemní i letecké techniky zaměří. Požár, který vypukl 24. července, se podařilo v pondělí večer lokalizovat, řekl mluvčí ústeckých krajských hasičů Milan Rudolf.

Během pondělního požárního útoku se podařilo hasičům plochu požářiště zmenšit z 1060 hektarů na 606, které stále hasí. "V podobném tempu se budeme snažit pokračovat i dnes," uvedl mluvčí. V noci se vyměnili lidé v terénu. Pohybovat se budou kolem Křídelních stěn, Holubího dolu, u přední čelní stěny v Hřensku, v okolí Bouřňáku a Větrovce. Využít budou moci 341 kusů požární techniky, z toho přes 200 automobilových stříkaček.

21:28

Návrat lidí z Hřenska, Mezné a Mezní Louky domů však zatím není možný. Přes noc budou hasiči hlídat požár tak, aby se nerozšířil. Předpokládá se, že letecká pomoc by mohla začít pomáhat v lokalitě opět v úterý v 08:00. Až budou hasiči předávat území správě národního parku, stanoví podle Vlčka podmínky, v nichž stanoví místa dozoru, hlídání a dalších zabezpečovacích prací po ukončení likvidace. Vedení Hasičského záchranného sboru ČR předpokládá, že se na těchto pracích budou za úplatu podílet dobrovolní hasiči popřípadě HZS Ústeckého kraje.

21:27

Hasiči již mají požár plně pod kontrolou. Novinářům to řekl ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Podle něj se oheň nešíří do dalších míst a plocha, na které hasiči zasahují, se snížila zhruba na 600 hektarů. Zásah u rozsáhlého požáru by podle Vlčka mohl skončit likvidačními pracemi v řádu dnů. U požáru je nyní nasazeno 1028 hasičů a 341 kusů techniky.

19:59

Hasičům v Českém Švýcarsku se daří dostávat ohniska požáru plně pod kontrolu. Plamenné hoření, jaké bylo vidět v prvních dnech, se už neobjevuje. Na místě zasahuje bezmála tisíc hasičů včetně desítek speciálně vycvičených lezců, kteří se pohybují v těžko přístupném terénu. Hasiči dnes pokračovali ve zmenšování oblasti zásahu. Oheň zasáhl plochu 1060 hektarů. Po celý den pomáhají zvládnout požár vrtulníky a letadla. Vrtulníky z Německa se musely dnes odpoledne stáhnout na území sousedního Saského Švýcarska.

19:20

Hasiči mají v Národním parku České Švýcarsko nataženo 78 kilometrů hadic. 

19:14

Hasičům v Českém Švýcarsku se daří dostávat ohniska požáru plně pod kontrolu. Plamenné hoření, jaké bylo vidět v prvních dnech, se už neobjevuje. Na místě zasahuje bezmála tisíc hasičů včetně desítek speciálně vycvičených lezců, kteří se pohybují v těžko přístupném terénu. Novinářům to dnes v podvečer řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Oheň zasáhl plochu 1060 hektarů. Po celý den pomáhají zvládnout požár vrtulníky a letadla. Vrtulníky z Německa se musely dnes odpoledne stáhnout na území sousedního Saského Švýcarska.

Jednotky dobrovolných a profesionálních hasičů se dnes v Hřensku vystřídaly. O víkendu tu bylo 780 hasičů, dnes už bezmála tisíc. Nasazeno je 200 cisteren a sto kusů další techniky jako čerpadla nebo čtyřkolky. Hasičské záchranné sbory přivezly z krajů další hadice, nataženo je 78 kilometrů hadic pro dálkovou dopravu vody i na dohašování.

15:24

Podle aktuálních informací zasahuje v Národním parku České Švýcarsko celkem 49 hasičů a 18 kusů techniky z Prahy.

14:02

Strážci přírody z Národního parku České Švýcarsko nacházejí stopy po táboření a nedopalky cigaret denně. Dnes to řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov. V souvislosti s rozsáhlým požárem v okolí Hřenska přitom platí na území celého Ústeckého kraje zákaz v lesích kouřit či rozdělávat oheň, do vybraných lokalit je zakázán vstup. Za porušení zákazu hrozí pokuta ve správním řízení až 100 tisíc korun. Policisté odhalili cyklistu, který se pokusil do oblasti vjet.

13:55

Na pomoc obyvatelům Českého Švýcarska, kde devátý den bojují hasiči s rozsáhlým lesním požárem, vybrali lidé zhruba devět milionů korun. Většina z toho se sešla přes platformu Donio, kam dárci poslali 8,6 milionu. Sbírku vyhlásila platforma ve spolupráci se senátorem Zbyňkem Linhartem (za STAN) a Národním parkem České Švýcarsko. Senátor dnes řekl, že chce momentálně přispět lidem, kteří zajišťují zasahujícím hasičům občerstvení.

11:32

Obyvatelé obce Vysoká Lípa u Jetřichovic se mohli v neděli vrátit do svých domovů. Škody, které obyvatelé kvůli požáru utrpěli, jsou dle starosty Jetřichovic minimální.

11:30

K nedělnímu dni bylo ošetřeno asi 50 hasičů, vážné zranění po sražení stromem bylo jedno. "Jídlo hasičům nedochází, dostávají ho pravidelně. Ale tím, že je terén členitý, je logistika dost napjatá, tudíž se ke všem hasičům jídlo dostane ve stejnou dobu," uvedl mluvčí hasičů Marvan.

11:28

Marvan uvedl, že se hasiči dostali k soutěskám v Hřensku, ohniska tam likvidují pozemní i vzdušnou cestou. "Problémová místa máme v oblasti Hlubokého dolu," dodal.

11:26

"Dnes je nasazeno asi 900 hasičů, je tu přes 200 hasičských cisteren, taktéž je znovu nasazena letecká technika, šest českých vrtulníků, 12 německých a pět letadel," řekl Marvan.

11:26

Podle mluvčího ústeckých krajských hasičů Lukáše Marvana byla noc z neděle na pondělí relativně klidná. "Žádná zásadní ohniska nebyla objevena, podařilo se nám v neděli zmenšit plochu požářiště zhruba o pětinu, " uvedl.

09:59

Úřad práce v Děčíně zatím vyplatil dávku mimořádné pomoci třem lidem, které zasáhl požár v Českém Švýcarsku. Poškození mohou dostat až 69 300 korun. V pondělí to řekla vedoucí oddělení dávek hmotné nouze na děčínském úřadě práce Jana Komová.

09:34

Zásah proti lesnímu požáru v Saském Švýcarsku v Německu u českých hranic vstupuje do druhého týdne. Na místě pracuje od rána zhruba 200 hasičů, uvedla agentura DPA. Jejich cílem je zabránit vzniku nových ohnisek a omezit plochu postiženou ohněm. V neděli průzkum dronem objevil jedno možné nové ohnisko.

09:02

Hasič, který se o víkendu vážně zranil při hašení požáru na Děčínsku, je mimo ohrožení života. Podle nemocnice je od neděle na standarním pokoji.

08:54

Zásah proti lesnímu požáru v Saském Švýcarsku vstupuje do druhého týdne. Na místě zasahuje 200 hasičů, chtějí zamezit vzniku nových ohnisek.

08:26

Souhrn posledních událostí:

 • Hasiči v Českém Švýcarsku přes noc na pondělí přeskupili síly a techniku, dojely další jednotky z celého Česka.
 • Hasiči budou pokračovat v takzvaném požárním útoku na oheň.
 • V oblasti je nyní lehce snížená viditelnost.
 • S hašením požáru v Národním parku České Švýcarsko v neděli znovu pomáhalo pět vrtulníků z Německa. 
 • Hasičům se v neděli podařilo zmenšit celkovou plochu zásahu v Českém Švýcarsku o zhruba pětinu na asi 2860 hektarů.
 • Při hašení v Českém Švýcarsku se v neděli zranilo šest hasičů.
07:47

Za poslední tři dny spadlo v Českém Švýcarsku maximálně pět milimetrů srážek. Podle ČHMÚ to v dalších dnech nevypadá lépe. Od úterý ale zeslábne vítr.

07:41

K hašení požáru v Českém Švýcarsku dnes přijíždí dalších 150 hasičů s technikou, řekl šéf ústeckých hasičů Roman Vyskočil. Hasiči potřebují častěji střídat.

07:14

V oblasti je nyní lehce snížená viditelnost. O vzletu letecké techniky rozhodne vedoucí leteckého provozu. "Počítáme s šesti vrtulníky, které tu působí už několik dní, leteckou podporou pěti letadel a německá strana i na dnešek přislíbila pět vrtulníků," uvedl Rudolf.

07:13

Hasiči se v noci pohybovali v oblasti Malinového dolu a Křídelních stěn. Jednotky, které jsou na zemi, budou pokračovat v prořezávání cesty v Hlubokém dole tak, aby byla tato oblast prostupná a mohly dohašovat jednotlivá dílčí ohniska požáru. O zrušení evakuace pro Meznou, Mezní Louku a Hřensko se podle Rudolfa v tuto chvíli neuvažuje.

07:12

Hasiči v Českém Švýcarsku přes noc přeskupili síly a techniku, dojely další jednotky z celého Česka. Dnes budou pokračovat v takzvaném požárním útoku na oheň v Českém Švýcarsku. Počítá se opět s pomocí letecké techniky, včetně vrtulníků z Německa. Situace je stabilizovaná, plochu, na kterou hasiči v neděli postoupili, stále drží.

22:13

Při hašení v Českém Švýcarsku se v neděli zranilo šest hasičů, jeden z nich skončil se zraněním kolene v nemocnici. Celkem se zranilo už 47 hasičů. V sobotu se zranilo celkem osm hasičů. Nejvážněji zraněný byl letecky přepraven na traumacentrum ústecké nemocnice. Jeho stav nechtějí hasiči komentovat, stejně tak ponechali bez komentáře i příčinu zranění. Podle Götzové se hasič zranil při pádu stromu, záchranná služba uvedla, že spadl ze skály.

19:38

"Předpokládám, že masivní nasazení hasičů bude nejméně do pátku příštího týdne," řekl Vlček v ČT. Celkově je zásah podle mluvčí rozdělený do čtyř sektorů. Ohněm zasažená plocha činí asi 1060 hektarů, hasiči ale zasahují na mnohem větší ploše okolo požářiště. Jde o takzvanou vnější zónu požáru. Vnější zóna je prostor vymezený pro vedení zásahu, je v něm nasazena technika a omezuje se zde volný pohyb osob a dopravních prostředků. Díky zmenšení plochy se mohli domů vrátit například evakuovaní obyvatelé Vysoké Lípy.

18:38

S hašením požáru v Národním parku České Švýcarsko v neděli pěti letadlům a šesti vrtulníkům zajištěným českou stranou pomáhalo deset vrtulníků z Německa.

18:18

Hasičům se v neděli podařilo zmenšit celkovou plochu zásahu v Českém Švýcarsku o zhruba pětinu na asi 2860 hektarů. Spálená plocha činí 1060 hektarů. Na tiskovém briefingu to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Hasičům se tak díky velkému nasazení daří s plameny bojovat. Předpokládá se, že takto masivní nasazení hasičů potrvá ještě několik příštích dní. V Hřensku nyní zasahuje na 750 hasičů z celé republiky

15:32

Odpoledne začali znovu hasiči prolévat vodou skály přímo v Hřensku, kde se na několika místech objevil kouř. K hašení využili nejen vrtulníky s bambi vaky, které nabírají vodu přímo z Labe, využili také znovu žebřík s plošinou a požár na skalách hasili z hlavní silnice. Další hasiči postupují z opačné strany. "Došlo k přeskupení, jinak se ten žebřík pohyboval podél řeky na druhé straně," vysvětlila mluvčí hasičů. Objevující se dým je podle ní známkou, že se oheň stále nepodařilo zcela uhasit.

15:31

S hašením požáru v Národním parku České Švýcarsko v neděli znovu pomáhá pět vrtulníků z Německa. Do hašení je dnes nasazena veškerá letecká technika, kterou hasiči mají k dispozici, tedy šest vrtulníků a pět letadel. V sobotu zasahovalo sedm vrtulníků, polský Black Hawk ale musel odletět na plánovaný servis. Stroje dnes mohly odstartovat až po 09:00, časně ráno byla v oblasti silná mlha.

15:27

Starosta Jetřichovic jednal s místními podnikateli. Zastupitelé obce budou jednat o uvolnění peněz z rozpočtu na nejnutnější kompenzace podnikatelům.

15:20

Na pomoc obyvatelům obcí v Českém Švýcarsku, které už více než týden trápí rozsáhlý lesní požár, vybrali lidé zatím přes 6,5 milionu korun. Většina z toho se sešla přes platformu Donio, kam dárci poslali 6,45 milionu. Sbírku vyhlásila také Diecézní charita Litoměřice, dosud vybrala zhruba 150 tisíc korun. V neděli to uvedla její mluvčí Eva Hadašová.

13:23

Hasiči znovu apelovali na veřejnost, aby lidé do Hřenska a okolí nechodili. "Porušují tím zákaz, to je jedna věc, ale co je hlavní, ohrožují svou vlastní bezpečnost. Pohyb po požářišti nebo celkově místě zásahu je nebezpečný, není to jenom tím terénem, ale je tady zvýšený pohyb zásahové techniky a my bychom skutečně byli neradi, aby došlo k nějakým zbytečným zraněním," řekla Götzová.

12:58

Hasičům v Národním parku České Švýcarsko se daří naplňovat strategii boje s požárem a zmenšují zasaženou plochu, řekla novinářům jejich mluvčí Martina Götzová. Není přesně jasné, jak je teď plocha požáru velká, hasiči chtějí údaje upřesnit v podvečerních hodinách, aktualizují mapové podklady. Při zásahu se dnes zranili dva hasiči, celkem jich záchranáři ošetřili už 41. Dnešní zranění hasičů jsou pouze lehká.

12:06

Situace kolem lesních požárů v Saském Švýcarsku zůstává napjatá. Vzhledem ke stoupajícím teplotám existují obavy, že se ohně na některých místech obnoví. Podle agentury DPA to dnes ráno řekl mluvčí německého okresu Saské Švýcarsko - Východní Krušnohoří Thomas Kunz.

"Ačkoli v noci nepropukl žádný velký požár, předpokládá se, že v průběhu dneška budou požáry aktivnější," prohlásil Kunz. Podle něj ohně nyní prostoupily horní vrstvou půdy do hloubky asi půl metru a šíří se tam. Hasiči se proto snaží vytvořit na lesních cestách zábrany, aby zamezili požárům v dalším postupu.

Do bojů s plameny bylo dnes ráno nasazeno 360 lidí a jejich počet má během dne stoupnout na 500, uvedl Kunz. Na místě je rovněž přítomno 14 hasicích vrtulníků a dva další, které posuzují stav požárů. "Potýkáme se s velmi složitou, dynamickou situací," konstatoval mluvčí.

11:51

Marek Kny, starosta obce Jetřichovice, pod kterou Vysoká Lípa spadá, rozhodnutí hasičů uvítal. Lidé se už podle něj začali vracet do svých domovů. "Pořád mi volají a děkují, jsou rádi," řekl Kny. Nemyslí si, že hasiči měli obec zpřístupnit již dříve, ponechat ji uzavřenou bylo podle něj dobré rozhodnutí, a to především kvůli velkému množství hasičské techniky, která v obci a jejím okolí působila.

Kny upozornil, že v této části Českého Švýcarska žádný požár není, nevidí proto důvod, aby zde turisté rušili své pobyty. Kritizuje tak vyjádření hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO), který v sobotu uvedl, že návrat lidí do obcí může trvat i několik týdnů. "Lidi mi volají, co to má jako znamenat, že Vysoká Lípa nebyla tolik ohrožená. Několik týdnů si dovolím tvrdit, že bude zavřené Hřensko, protože tam ty zásahy byly složitější. Ale ty ostatní obce, si myslím, že to taková doba zase nebude," řekl Kny.

"Nevím, proč se tady tvoří panika. Jetřichovice jsou prázdné, žádný turista tady není. Celé České Švýcarsko je vylidněné kvůli takovýmto dezinformacím, kvůli takovýmto zprávám. Tady je tolik ubytovatelů, tolik restauratérů, kteří mají problém už z doby covidu se z toho vyhrabat," řekl Kny. "Lidé odříkávají ubytování. Tady není důvod, všechno je otevřené. Zavřené je jen Hřensko a soutěsky," dodal.

10:57

Hasiči ukončili evakuaci obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku, lidé se mohou vrátit domů. Obyvatele Vysoké Lípy, kde žije asi stovka lidí, hasiči evakuovali v úterý večer. "Podařilo se nám díky nasazení jednotek posunout vnější zónu místa zásahu, uvolňujeme tak území obce Vysoká Lípa, obyvatelé se tam mohou vrátit. U dalších evakuovaných míst se v tuto chvíli uvolnění nepředpokládá. Koordinaci řídí policie," uvedli hasiči na twitteru.

"Veškerou koordinaci návratu a s tím i související návazná dopravní opatření si bude řídit policie," řekla Götzová. Policisté na Twitteru uvedli, že pevné stanoviště policejní hlídky se posouvá z Jetřichovic do Vysoké Lípy. "Ostatní evakuované obce jsou dále nepřístupné," uvedla policie.

10:08

Tři turisté se v sobotu pokusili v Českém Švýcarsku zasaženém rozsáhlým lesním požárem dostat na Pravčickou bránu. Policie dva muže a jednu ženu vykázala, uvedli policisté na Twitteru. Strážci národního parku v sobotu také odhalili, že si turisté v lese rozdělali oheň, řekl dnes ředitel správy národního parku Pavel Benda. 

"I přes naše opakované apely se včera (v sobotu) v podvečer dva nezodpovědní muži a jedna žena vydali na Pravčickou bránu, a to přes dosud neuhašená místa. Policisté je z národního parku vykázali a naposledy věc vyřešili domluvou," uvedla policie.

Nepotvrzené informace o turistech na Pravčické bráně měl i Benda. "Zprostředkovaně mám informaci, že na Pravčické bráně byla skupinka turistů. Přístup je z české strany obšancovaný, možná se tam dostali z Německa, ale nemohu to potvrdit," řekl Benda.

Strážci podle něj v lese nalezli také místo, kde si lidé rozdělávali oheň, ačkoliv nedaleko zuří lesní požár a rozdělávaní ohňů je zakázáno. "Mám zprávu od strážců, nevím teď, zda je přímo našli na místě, nebo nalezli už jen ohniště," řekl Benda. "Je naprosto neuvěřitelné, co prostě takováto skupina lidí dokáže, a je mi z toho smutno. Pro to já opravdu nemám nějaké vysvětlení, lidská blbost je s dovolením opravdu nekonečná a bojovat s lidskou blbostí je předem ztracený boj," dodal.

09:48

Do hašení lesního požáru v Národním parku České Švýcarsko se dnes po 09:00 zapojily vrtulníky, začaly nabírat vodu z Labe a shazovat ji nad lesy. Ranní mlha opadla. Hasiči na Twitteru uvedli, že bude nasazena veškerá letecká technika, tedy šest vrtulníků a pět letadel. V sobotu zasahovalo sedm vrtulníků

09:31

Starosta Hřenska Zdeněk Pánek (NEZ) chce po uhašení požáru v Národním parku České Švýcarsko co nejrychleji otevřít turistům soutěsky na řece Kamenici, které patří k nejnavštěvovanějším místům Ústeckého kraje a ročně jimi projde na 400 000 turistů. Tamní infrastruktura není ohněm příliš poškozená, už teď se hlásí dobrovolníci, kteří chtějí s obnovou pomoci. Vyčistit bude třeba hlavně přístupové cesty, až bude možné na ně vstoupit, zatím to bezpečné není, řekl starosta.

Kdy to bude možné, ale zatím není jasné. Podle mluvčí hasičů Martiny Götzové patří soutěsky k těžko přístupným lokalitám, kam se hasiči dostávají jen s velkými obtížemi. Jedná se o hluboké kaňony řeky Kamenice v pískovcových skalách, řeka tam protéká pod strmými, až 90 metrů vysokými skalami. Ve směru toku řeky je nejdříve Ferdinandova soutěska, část zvaná Ve Strži, Divoká soutěska a Edmundova soutěska. Pramice do zdejších soutěsek vyplouvají už přes 140 let - nejstarší Ferdinandova soutěska, byla otevřena roku 1881.

08:57

Plochu rozsáhlého požáru se zatím hasičům zmenšit nepodařilo, terén je podle jejich mluvčí Martiny Götzové náročný a práce postupují velmi pomalu. 

Na řadu míst se technika stále nedostane. "S klestěním cesty nám pomáhají i lesníci, používáme těžkou techniku, harvestory, abychom mohli na místo zásahu dostat techniku a dálkovou dopravu vody," dodala. K takovým těžko přístupným lokalitám patří podle ní oblast Hlubokého dolu, Bouřňáku, problematická je česko-německá hranice, lokalita Křídelní stěny, prostor nad Hřenskem a hasiči monitorují také soutěsky v údolí Kamenice.

Hasiči dnes budou pokračovat v hasebním útoku, při kterém vstupují do požářiště, dohledávají ohniska, odkrývají takzvanou hrabanku, prolévají ji vodou a dohašují i popadané stromy, aby zabránili opětovnému vzniku požáru. Práce je podle Götzové fyzicky velmi náročná a hasiči se musí pravidelně střídat. I dnes bude díky posilám do boje s ohněm nasazeno kolem 750 hasičů a na 300 kusů techniky.

08:33

Hasičům v Hřensku dnes již nebude vypomáhat polský vrtulník Black Hawk, musel odletět na plánovaný servis. Jak bude jeho výpadek dlouhý, není jasné.

08:02

Briefing hasičů je plánovaný na 08:00, měli by uvést další podrobnosti k dnešnímu zásahu. "Hasiči drží plochu požáru již pátou noc na stejných hranicích. Během noci se přeskupí, provedou nutné servisní činnosti na technice a zajistí požární obranu evakuovaných obcí, Hřenska a Janova. V ranních hodinách budou pokračovat v hašení ve velmi těžce přístupných lokalitách," uvedli v noci hasiči na Twitteru.

07:49

V Hřensku je dnes ráno hustá mlha. Vrtulníky a letadla tak zatím nebudou moci hasit lesní požár v Národním parku České Švýcarsko. Musí počkat, až mlha opadne, řekl ČTK mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Technika je podle něj ale připravená. V Hřensku a okolí dnes hoří osmý den.

V sobotu nemohla po celý den kvůli špatnému počasí vzlétnout letadla, kterých mají hasiči k dispozici pět, a to tři české stroje Antonov a dva švédské letouny Air Tractor. Požár pomáhalo hasit sedm českých a slovenských vrtulníků a čtyři vrtulníky z Německa.

22:12 Znak Ústeckého kraje.

Podle hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) není zatím jasné, kdy se budou moci do svých domovů vrátit lidé, kteří se museli evakuovat před požárem v Národním parku České Švýcarsko. Odhaduje, že to může trvat i několik týdnů. Dočasný domov si podle něj muselo najít zhruba 200 obyvatel oblasti, většina z nich zamířila k příbuzným, náhradní ubytování kraj zajišťoval jen pro sedm lidí, řekl dnes ČTK Schiller.

"Pokud hasiči neřeknou, že je to bezpečné, tak se ti lidé nebudou moci vrátit," doplnil hejtman.

20:41

Hasičům v Národním parku České Švýcarsko se dnes na některých místech podařilo přejít do takzvaného požárního útoku, kdy se snažili postupně zmenšovat hořící plochu. Zmenšit celkovou plochu požáru se dnes hasičům nepodařilo, nadále zůstává o rozloze asi dva krát pět kilometrů. Na řadu míst se technika stále nedostane, problematická je například Edmundova soutěska nebo okolí česko-německé hranice. Novinářům to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Podle Götzové zatím nelze vyloučit, že na některých místech nadále dochází k plamennému hoření, v silně zakouřených prostorech se to špatně posuzuje. Práce postupují pomalu, hasiči si musí v požářišti tvořit vlastní cestu, pomocí pil například musí rozřezávat popadané stromy. Je to velmi fyzicky náročné a hasiči se musí střídat, a to i na noc, aby mohli udržovat současné pozice.

17:58

Při nehodě hasičské cisterny a čtyřkolky se v Českém Švýcarsku odpoledne zranili dva dobrovolní hasiči. Oba jeli na čtyřkolce. Skončili v péči záchranářů. ČTK to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.
Zranění tak dnes při hašení požáru v národním parku utrpělo už celkem osm hasičů, někteří z nich skončili v nemocnici. 

17:46

Zranění se nevyhýbají ani německým hasičům, při lesních požárech v Saském Švýcarsku u hranic Českou republikou už se zranili čtyři hasiči. Dva z nich museli být hospitalizováni, informovala dnes agentura DPA s odvoláním na úřady okresu Saské Švýcarsko - Východní Krušnohoří.
Na německé straně požárem zasažené oblasti hasiči stále doufají ve vydatnější déšť. "Srážky by měly znatelný vliv na požár samotný i na celkovou situaci," uvedly úřady okresu Saské Švýcarsko - Východní Krušnohoří. 

17:14

Britský levicový deník The Guardian zveřejnil text, ve kterém poukazuje na požár v Hřensku a situaci dává do souvislosti s tím, jak se v České republice  mění nálada politiků a veřejnosti vůči změnám klimatu. Zápach spáleniny, který se od pondělního rána začal šířit v až 200 kilometrů vzdálených městech, by podle listu mohl být bodem zvratu od hluboké skepse ke klimatickým změnám k plnému uznání globální krize.

Rychlé šíření plamenů v době rekordních teplot a podobných požárů jinde v Evropě, i mimo starý kontinent, podle deníku přispělo k tomu, že i v kruzích, které to kdysi popíraly, se stále více uznává, že tato mimořádná situace je novou skutečností.

"Musel bych mít klapky na očích a nepřemýšlet rozumem (…), kdybych neviděl, že se klima určitým způsobem mění a že celá Evropa čelí požárům způsobeným neobvykle vysokými teplotami," cituje list slova předsedy české vlády Petra Fialy.

16:58

Kvůli špatným povětrnostním podmínkám pravděpodobně dnes ani ve zbytku dne už nepomohou s hašením požáru v Národním parku České Švýcarsko letadla. Potvrdila to mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová. Na letišti ve Vodochodech tak od rána kvůli počasí zůstávají švédské letouny Air Tractor, z nichž každý pojme až 3000 litrů vody. Podle Götzové pomáhá výpadek nahradit čtveřice německých vrtulníků s vaky až na 10 000 litrů.

Intenzivní déšť oblast zasáhl zhruba od 15:00 do 15:30, podle mluvčí ale nebyl pro požár rozhodující. "Jsme rádi, že nějaké kapky přišly, ale déšť zatím zásadní průlom nepřinesl," řekla Götzová. V nižších vrstvách podle ní zůstává půda velmi suchá. Hasičům tak především pomáhá to, že nečelí slunečním paprskům, doplnila.

16:13

"Požár v současné době neohrožuje žádnou obec," uvedl na svém twitterovém účtu Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje. Podle hasičů se daří velmi efektivně zásobovat úseky vodou prostřednictvím vysokokapacitních čerpadel. Spolu s jednotkami Ústeckého kraje zasahuje na místě devět odřadů z dalších krajů.

HZS Ústeckého kraje
HZS Ústeckého kraje | Foto: HZS Ústeckého kraje,
14:45

Při hašení požáru v Národním parku České Švýcarsko se vážně zranil hasič, spadl ze skály. Vrtulník ho převezl do nemocnice. Neměl by být v bezprostředním ohrožení života, řekl ČTK mluvčí ústeckých záchranářů Prokop Voleník.

14:10

Výrazně se zvýšil počet zasahujících hasičů, na místě dnes podle aktuálních údajů zasahuje 755 hasičů z celé republiky, 420 z nich jsou hasiči dobrovolní.

13:30

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvažuje o možném pořízení jednoho letadla na hašení lesních požárů. Počasí se podle něj mění a taková technika bude zapotřebí častěji. Na likvidaci lesního požáru v Národním parku České Švýcarsko je nyní k dispozici až pět letadel, další dvě se vrátila do Itálie. Podívejte se, jaká technika pomáhá na severu Čech bojovat s rozsáhlým ohněm.

13:25 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nemohou letadla vzlétnout kvůli nízké oblačnosti, která je v Hřensku nižší než 700 stop, tedy asi 213 metrů. "Z bezpečnostních důvodů to možné není. Takže tady se musí trochu změnit počasí, musí stoupnout oblačnost a potom ta letadla jsou samozřejmě připravena se do té akce zase pustit," řekl Rakušan.

13:07 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Náklady na likvidaci požáru v Národním parku České Švýcarsko dosáhnou stovek milionů, řekl dnes na místě novinářům ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). O možné náhradě ušlých zisků podnikatelů se bude teprve jednat až v následujících týdnech, až se ukáže, jak velký výpadek turistického ruchu bude. Ministerstvo pro místní rozvoj je připravené vypsat titul na sanaci škod na infrastruktuře obcí.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). | Foto: Libor Fojtík
12:53

Krajští hasiči na webu uvedli, že na požářiště dopravují vodu dvěma hadicovými vedeními. První z Hřenska na Mezní Louku a Meznou měří 6,8 km a druhé z Hřenska pod Pravčickou bránu měří 2,9 km.

12:52 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Hasiči používají i velkokapacitní čerpadla pro dálkovou dopravu vody. "Používáme velkokapacitní čerpadla, jedno v Hřensku žene vodu nahoru, má 20 tisíc litrů za minutu, což je neuvěřitelný objem," řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

12:51

Ve vzduchu je osm vrtulníků, jeden řídící, sedm v zásahu. Podle údajů ústeckých krajských hasičů na místě zasahují tři vrtulníky ze Slovenska, jeden BlackHawk, Mi 8 a Mi 171. Pomáhá také polský BlackHawk, stejně jako policejní a armádní vrtulníky.

12:49 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Nynější víkend by měl sloužit k tomu, aby se požářiště v národním parku České Švýcarsko začalo zmenšovat. V Hřensku to dnes novinářům řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). V národním parku hoří sedmý den, požár zasáhl 1060 hektarů parku, část je těžko přístupná. Na místě podle aktuálních údajů zasahuje 755 hasičů z celé republiky, 420 z nich jsou hasiči dobrovolní.

"Postupně jsou jednotky shromažďovány tak, aby ten požár ze všech stran byl eliminován na menší plochu," řekl Rakušan, který se byl na místě podívat. V Hřensku dnes pršelo, nikoliv ale tak silně, jak hasiči doufali. Ministr řekl, že když srovná dnešní situaci se stavem před dvěma dny, pokrok existuje. "Nevznikají žádná další ohniska požáru," řekl Rakušan a dodal, že nevznikají ani škody na technice.

11:50

Při lesních požárech v Saském Švýcarsku u hranic s Českou republikou už se zranili čtyři hasiči. Dva z nich museli být hospitalizováni, informovala dnes agentura DPA s odvoláním na úřady okresu Saské Švýcarsko - Východní Krušnohoří.

11:21

Noční déšť požár v Národním parku České Švýcarsko neuhasil. Byl spíš symbolický, spadlo jen pár milimetrů srážek a už dopoledne v Hřensku pršet přestalo. Je to spíš psychická podpora, všichni na déšť čekali a aspoň trošku přišel. S požárem to moc nepomůže, ale aspoň se ochladilo, to znamená, že i zasahující jednotky pracují v příznivějších podmínkách a ne ve vedru a žáru, který sálá z požářiště, řekl ČTK ředitel správy národního parku Pavel Benda.

11:07

Kvůli špatným povětrnostním podmínkám dnes zatím nemohla na pomoc s hašením požáru v Národním parku České Švýcarsko vzlétnout letadla. Kdy budou moci vzlétnout, není jasné. ČTK to před 11:00 řekl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Švédské letouny Air Tractor, z nichž každý pojme až 3000 litrů vody, tak zůstávají na letišti ve Vodochodech.

10:05

Stráň v Hřensku na Děčínsku začaly po 9:00 hasit vrtulníky. Vodu nabírají z řeky. Podle mluvčího hasičů bude dnes pomáhat osm vrtulníků a pět letadel.

08:56

Problematickými oblastmi jsou Hluboký Důl, Větrovec a roh Hřenska ke státní hranici. "Tam dál intenzivně pokračují práce," řekl mluvčí ústeckých krajských hasičů Lukáš Marvan. Z obrany proti šíření požáru se dnes hasiči chtějí vydat přímo do ohnisek.

08:55

Ředitel správy národního parku Pavel Benda v České televizi zdůraznil, že turistická návštěvnost je pro region klíčová. Až se požár podaří uhasit, začne správa procházet turistické cesty a stezky, zaznamená jejich poškození a začne je opravovat. Soustředit se hodlá na stabilitu stromů a skalních objektů. "Zřejmě některé stezky by mohly být bez problémů nebo velmi rychle zprůchodněny, u některých to bude běh na delší trať," řekl Benda. Za prioritu označil soutěsky a přístup na Pravčickou bránu.

08:54

Hasiči se rozhodli využít deště a přejit z požární obrany do útoku, jak již dříve avizovali. "Zatím tady prší spíše symbolicky,"  uvedl mluvčí ústeckých krajských hasičů Lukáš Marvaní. Na zásah letecké techniky by to podle něj nemělo mít vliv. S požárem budou bojovat tři české Antonovy a dvě letadla Air Tractor ze Švédska, létat by měla začít kolem 10:00. Osm vrtulníků má začít hasit kolem 9:00.

08:14

S požárem v Hřensku bojuje na 700 hasičů, dnes je posílilo asi 240 nových. S požárem dnes bude bojovat pět letadel a osm vrtulníků, uvedli hasiči.

07:53

V okolí Hřenska tolik pršet nebude, podle předpovědi by tam do nedělního rána nemělo spadnout více než deset milimetrů, spíše však méně. Hasiči přitom chtějí o víkendu přejít z požární obrany do požárního útoku a omezit tak rozsah požárem zasažené plochy. Oheň se podle nich stále daří držet na ploše o rozloze asi pětkrát dva kilometry, v sobotu mají v plánu zasažené území zmenšit.

07:30

V noci nejvíce napršelo v okolí Prahy a na jihu Čech, někde i přes 60 milimetrů. V Českém Švýcarsku ale spadlo jen několik milimetrů, uvedl hydrometeorologický ústav.

07:05

K více než čtyřem stovkám hasičů, kteří nyní likvidují požár v Národním parku České Švýcarsko, přibude do rána dalších 220. Půjde o posily z celého Česka. Informovali o tom hasiči na Twitteru. Oheň se podle nich stále daří držet na ploše o rozloze asi pět krát dva kilometry, dnes je v plánu zasažené území zmenšit.

22:42

Hasiči v Českém Švýcarsku se připravují na noční zásah, vrtulníky i letadla se se západem slunce vrátily na své základny. Odtamtud budou opět vzlétat v sobotu ráno. Záležet ale bude také na počasí, dnes i ve čtvrtek vzdušná technika začala hasit o něco později kvůli mlze. Ohniska ve Hřensku mají hasiči víceméně pod kontrolou, ohniska se místy ještě objevují, hasičům se je však daří hasit. O víkendu přibude ke 450 hasičům několik desítek dalších mužů, uvedl mluvčí hasičů Milan Rudolf. Další jednotky začnou s hasebními pracemi v 7:00.

19:26 Znak Ústeckého kraje.

Podle předpovědi modelu Aladin, o kterém informovala dnes večer Česká televize, je v Hřensku nejpravděpodobnější déšť v sobotu kolem poledne. V sobotu odpoledne by mělo u místa požáru spadnout dva až pět milimetrů srážek, tedy litrů vody na metr čtvereční, v extrémním případě do deseti milimetrů. Dnešní bouřky při svém postupu k severovýchodu slábnou a vypadá to, že Hřensko minou, uvedla Česká televize.

18:21

"Předpokládáme, že zákaz vstupu na část území parku bude platit po nezbytně nutnou dobu, ale to uvidíme až poté, co se podaří požár uhasit," uvedl Salov. Zákaz vstupu Děčín podle mluvčího vydal zejména kvůli bezpečnosti návštěvníků. "Máme nějaká hlášení od našich dobrovolných strážců, že přistihli tábořící lidi v národním parku, kteří si oheň chystali zjevně udělat," řekl Salov.

Někteří turisté se také podle něj vydávali do míst, kde už to pro ně mohlo být kvůli požáru nebezpečné. "Třeba na skalní hrádek Šaunštejn, kde potom stáli v dýmu z toho ohně," doplnil. Upozornil, že požár je zákeřný tím, že se nešíří liniově po zemi. "My potřebujeme udržet návštěvníky v nějaké vzdálenosti, aby se nedostali do sevření ohně, odkud se nedokáží sami evakuovat. Cítili jsme jako problém, že se lidé přibližují příliš blízko," dodal Salov. Hříšníky nebylo možné postihnout, protože oheň nestihli založit.

18:14

Slovenští hasiči na facebooku uvedli, že v pátek vybudovali u Vysoké Lípy třetí plnicí nádrž pro nabírání vody do bambi vaků. Každá nádrž má objem 54 tisíc litrů. "Podle slov našich hasičů je situace na požářišti lepší než ve čtvrtek, pomoci by mohly hlášené přeháňky," uvedli.

18:13

S požárem v Českém Švýcarsku bude bojovat dalších 250 až 280 hasičů z celého Česka, a to i z dobrovolných jednotek. Zasahovat budou od sobotních 07:00, řekl šéf hasičů Vladimír Vlček.

17:39

Ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček poznamenal, že satelitní snímky potvrdily dosavadní odhady hasičů, zasaženo je území o rozloze 1060 hektarů. Současná situace není podle něj kvůli pokračujícím vysokým teplotám příznivá. S očekávaným víkendovým deštěm ale chtějí hasiči v pátek a sobotu připravit "frontální útok", během kterého začnou plochu zasaženého území zmenšovat a nakonec oheň finálně zlikvidovat. 

17:35

Souhrn posledních událostí:

 • Požár na místě pomáhají hasit dvě švédská letadla Air Tractor, která nahradila odvolaná italská letadla.
 • Hasiči budou chtít v Českém Švýcarsku o víkendu přejít z požární obrany do požárního útoku, a omezit tak rozsah zasažené plochy.
 • Děčín v pátek rozhodl o zákazu vstupu do lesa na vybraném území národního parku. Zákaz začne platit o půlnoci.
17:30

Italská hasicí letadla Canadair CL-415, která zasahovala ve čtvrtek v Česku, jsou nyní nasazena proti požárům ve východní části Itálie. Sdělila to italská civilní ochrana. Region Furlánsko-Julské Benátky čelí několika významným ohniskům u hranici se Slovinskem. Další ohně zuří na jihu země, například u Neapole a Palerma. I v těchto případech byla nasazena hasicí letadla.

15:27

Zvýšený odtok vody z Vltavské kaskády se již projevil v Labi na severu na Čech. Povodí Vltavy je připravené držet ho tak dlouho, jak bude kvůli hašení požáru v Českém Švýcarsku potřeba. V pátek to uvedl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Z Labe nabírají vodu vrtulníky, které hasí požár v okolí Hřenska. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ale ve čtvrtek uvedl, že průtok v řece už nedostačoval.

15:04

Hasiči budou chtít v Českém Švýcarsku o víkendu přejít z požární obrany do požárního útoku, a omezit tak rozsah zasažené plochy. Jsou proto připraveni stáhnout další hasiče z celého Česka. Přesný počet jednotek bude ještě velení zásahu zvažovat, mohlo by jít o desítky až nižší stovky hasičů. Řekl to generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Na tiskové konferenci po setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech řekl, že hasičský záchranný sbor je připraven stáhnout až 50 jednotek.

14:56

Švédská letadla odlétají hasit lesní požár v Národním parku České Švýcarsko, oznámili hasiči. Dvojice strojů Air Tractor nahradila odvolaná italská letadla.

13:54

Způsob hospodaření v národních parcích není příčinou rozsáhlých lesních požárů, viníkem je většinou nezodpovědné chování některých návštěvníků. V pátek to řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Reagoval tak mimo jiné na spekulace o tom, zda a nakolik má na rozsahu požáru v Národním parku České Švýcarsko na Děčínsku podíl to, že v lesích tam zůstalo velké množství dřeva po kůrovcové kalamitě.

13:12 Znak Ústeckého kraje.

Děčín v pátek rozhodl o zákazu vstupu do lesa na vybraném území národního parku České Švýcarsko. Zákaz začne platit o půlnoci. Území zahrnuje lesy v okolí deseti obcí. Výjimka platí pro některé lidi, například pro zaměstnance parku. Turisté budou nadále moci na vybrané turistické trasy a cyklotrasy na území parku. Vyplývá to z vyhlášky, kterou úřad vyvěsil na úřední desce. Strážci parku se již setkali s tím, že i přes požár si chtěli výletníci rozdělat oheň. V pátek to uvedl mluvčí správy parku Tomáš Salov

13:11

"Bohužel při požáru vzaly za své dobře se zmlazující porosty. Buky a břízy, které byly 30 metrů vysoké, zmizely," řekl mluvčí parku Tomáš Salov, který měl možnost podívat se na požářiště. V okolí Hřenska byla velice silná vrstva organického materiálu, opady jehličí, větviček a větví, které se tam shromažďovaly desítky let."Jakmile začne hořet tato vrstva, která je velmi dobře hořlavá, tak i zmlazení odumře," uvedl Salov. Za své vzaly i listnaté stromy, které se nacházely samostatně okolo hořící plochy.

12:56

Do Česka dorazila ze Švédska dvě letadla Air Tractor, která pomůžou hasičům s likvidací požáru. Před 13:00 přistála na letišti ve Vodochodech nedaleko Prahy. Při zásahu nad Hřenskem nahradí dva hasicí letouny Canadair z Itálie, které se musely dnes vrátit, aby se zapojily do hašení požárů na Apeninském poloostrově.

12:29

Hasiči po šesti dnech od začátku zásahu v Českém Švýcarsku chtějí zmenšit území, které požár zachvátil. Několik dní se plocha nezvětšila, zůstává zhruba na 1000 hektarech. Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan dnes v poledne novinářům také řekl, že by se mohla ještě dnes zapojit do hašení slovenská helikoptéra. Vrtulník UH-60M Black Hawk ze Slovenska už přistál v Ústí nad Labem.

11:27

Poplatky za vstup k Pravčické bráně vybírá soukromá firma Paal, jíž patří výletní zámeček a restaurace Sokolí hnízdo. Národní park, kterému skalní útvar patří, nemá ze vstupného ani korunu, upozornil dnes server Seznam Zprávy. Děčínský senátor Zbyněk Linhart (za STAN), který je v horní komoře parlamentu předsedou výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, chce, aby stát systém přehodnotil. Restauraci Sokolí hnízdo a Pravčickou bránu nyní ohrožuje rozsáhlý požár, podle prvních průzkumů jsou v pořádku.

11:25

Část lesa při požáru v Českém Švýcarsku zůstala, ohni odolaly listnaté stromy, jehličnany lehly popelem. Vyplývá to ze satelitních snímků na místě největšího požáru v dějinách Česka. Petr Surový z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze řekl, že zachovalé stromy ze záznamu už skoro stoprocentně neshoří.

Vědci z Fakulty lesnické a dřevařské vyznačili odhad rozsahu požáru, který odpovídá odhadu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Česka Vladimíra Vlčka, že se dne 28. července jednalo o plochu zhruba tisíc hektarů.

10:23

Aktuální ohniska požáru v Hřensku.

Foto: Aktuálně.cz
09:17

Ze Švédska vyletěla dvě letadla, aby pomohla s hašením požáru v Českém Švýcarsku. Přílet je plánován na 12:30. Každé z letadel pojme 3000 litrů vody.

08:46

Souhrn posledních událostí:

 • Hasičům se i dnes ráno daří držet požár v Národním parku Českém Švýcarsku na ploše pět krát dva kilometry.
 • V noci se hasiči zaměřili především na obranu evakuovaných obcí, Hřenska a Janova.
 • Jako náhrada za letouny Canadair z Itálie přiletí zřejmě dnes do České republiky dva letouny podobného typu ze Švédska.
08:56

Hasiči v Saském Švýcarsku, kteří bojují s požárem u hranic s Českem, ve čtvrtek večer museli dohašovat místa na severním břehu říčky Křinice. Původně přitom doufali, že tento vodní tok bude pro oheň působit jako přirozená bariéra.

Dnes ráno na místě zasahuje 220 hasičů, během dne mají do národního parku dorazit posily z jiných částí Saska. Hasiči využívají sedm vrtulníků, další dva s termokamerou terén obhlížejí. O víkendu mají dorazit ještě dvě helikoptéry.

08:42

Jako náhrada za letouny Canadair z Itálie, které ve čtvrtek pomáhaly s hašením rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku, by měly zřejmě dnes do České republiky přiletět dva letouny podobného typu ze Švédska. Na Twitteru o tom informovali hasiči Ústeckého kraje. Mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan novinářům ve Hřensku pak řekl, že přes den upřesní, o jaký typ letadel půjde.

Zda budou hydroplány ze Švédska již dnes nasazeny do pomoci s hašením, není zatím podle Marvana jasné. Podle jeho vyjádření záchranáři doufají, že letadla budou mít nádrže zhruba o podobném objemu, jako měly italské speciály, tedy 6000 litrů. O půjčení letounů jednala Česká republika i s jinými státy, například se Španělskem, jednání ukončena nejsou, doplnil mluvčí. O tom, zda budou letadla ze Švédska opět čerpat vodu z jezera Milada u Ústí nad Labem, také podle Marvana ještě není rozhodnuto.

07:32

Hasičům se i dnes ráno daří držet požár v Národním parku Českém Švýcarsku na ploše pět krát dva kilometry. Večer a v noci na dnešek natáhli vedení vody k Pravčické bráně, aby ji mohli bránit ze země. V noci se hasiči zaměřili především na obranu evakuovaných obcí, Hřenska a Janova. Na webu o tom dnes ráno informoval hasičský sbor Ústeckého kraje.

"Večer a v noci hasiči vytvářeli hadicové dopravní vedení k Pravčické bráně, aby mohla být tato lokalita bráněna i ze země," uvedli hasiči. Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan v ČT doplnil, že hasiči chtějí mít lokalitu u Pravčické brány lépe pod kontrolou, protože tam stále hrozí vznik nových ohnisek. V místě dosud bylo možné zasahovat jen leteckým hašením.

V noci také doplnili vodu do požárních nádrží v Janově a Labské stráni, které se v předchozích dnech vyprázdnily. Hasičům při tom pomáhala i technika Správy a údržby silnic.

21:37

Lesní požáry v italském Krasu, u slovinských hranic, se znovu výrazně zhoršily. Trvají deset dnů. Úřady nechaly evakuovat stovky lidí.

20:58

Dvojice italských letadel, která pomáhají s hašením požáru v Národním parku České Švýcarsko, se v pátek vrátí do Itálie. Důvodem návratu jsou požáry na Apeninském poloostrově, do jejichž hašení se letadla musí zapojit. ČTK to řekl ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Letouny Canadair CL-415 se do hašení požáru v okolí Hřenska naplno zapojily dnes.

Rozhodnutí o návratu letadel do Itálie bylo podle Vlčka neočekávané. Hasiči podle něj nyní hledají alternativy k italským hasičským strojům.

20:48

V Saském Švýcarsku vrtulníky shodily ze vzduchu podle policie na 300 tisíc litrů vody. České a německé úřady se také dohodly, že letadla a vrtulníky budou smět létat až 20 kilometrů za státní hranici, což německým pilotům umožní čerpat vodu na české straně Labe.

20:37

Senátor za Děčínsko a místostarosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart (za STAN) míní, že pomoc do Českého Švýcarska, kde v neděli začal hořet les, mohla přijít minimálně o pár hodin dřív. V pondělí mu podle něj volali hasiči s tím, že situaci nezvládají, senátor proto "nestandardně" volal ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN), uvedl ve čtvrtek Linhart. Ředitel krajských hasičů Roman Vyskočil dnes odmítl, že by po nedělním vypuknutí požáru situaci podcenili. Za rozšířením požáru z původních sedmi hektarů na plochu až 1200 hektarů stojí podle něj hlavně sucho a vítr. Rakušan řekl televizi Nova, že až bude oheň dohašen, zásah prověří.

18:36

Vítr v Českém Švýcarsku odpoledne mírně zesílil. Podle mluvčího hasičů Lukáše Marvana nejde o nic extrémního, přesto je však pro hasiče komplikací. "Samozřejmě trochu pomáhá ohni ten vítr, který se malinko zvedá. Není to tragické, ale nejsme rádi," uvedl Marvan. Ve středu se hasičům podařilo uchránit evakuované obce Hřensko, Mezná, Mezní Louka a Vysoká Lípa i zatím neevakuovaný Janov. Dnes by hasiči chtěli uhasit ohniska nad domy ve Hřensku, práce jim však komplikuje právě sílící vítr. Požár v noci na dnešek dohořel až k zámečku u Vysoké Lípy, tam se ho podařilo hasičům zastavit.

18:22

Letadla pokračují v hašení požáru i v podvečer.

18:07

Ohnisko u Kamenické stráně se dostalo přes řeku Kamenici. "V současné době není předpoklad, že by se rozšířil požár nebo vytyčené zóny," uvedl po 16:00 mluvčí hasičů Milan Rudolf. 

15:49

Hasiči, kteří pátým dnem bojují s požárem v Národním parku České Švýcarsko, mají v tuto chvíli dostatek zásob potravin i nápojů. Další materiální pomoc prozatím není nutná. Město Děčín, v němž se nacházejí tři sběrná místa, o tom dnes informovalo na svém webu.

15:12

Vrtulníky v Českém Švýcarsku aktuálně hasí oblast nad obcí Kamenická Stráň, letadla Canadair z Itálie shazují vodu nad Hlubokým dolem. Novinářům to ve čtvrtek řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Další armádní vrtulník by podle něj už měl být v provozu. Kromě armádních strojů se do hašení požáru v národním parku zapojilo dalších pět vrtulníků. Dva poskytla policie, jeden firma Czechoslovak Group a po jednom Polsko a Slovensko.

15:11

V Saském Švýcarsku zasahuje zhruba 350 hasičů a 150 policistů. Požárníci zatím utrpěli podle saského ministra pouze drobná poranění. Obyvatelé nebyli požárem nijak dotčeni.

14:19

Vstup do Národního parku České Švýcarsko ministerstvo životního prostřední plošně nezakáže. Ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL) to ve čtvrtek na místě rozsáhlého požáru projednala se starosty. Na tiskové konferenci uvedla, že se počítá s lokálními uzávěrami po uhašení, které budou zřejmě vyhlašovat obce s rozšířenou působností.

14:10

Průtok Labe podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) nedostačuje pro hašení požáru, který od neděle likvidují hasiči v okolí Hřenska na Děčínsku. Povodí Vltavy proto navyšuje odtok z nádrží Vltavské kaskády do Vltavy, tekoucí do Labe. Ministr o tom dnes informoval na twitteru.

"Povodí Vltavy zvyšuje odtok z Vltavské kaskády o 20 metrů krychlových za sekundu, abychom pomohli navýšit průtok vody v Labi. Znamená to 1,7 milionu kubíků vody denně navíc na hašení požáru," uvedl ministr.

13:14

Pravčická brána i výletní zámeček s restaurací Sokolí hnízdo v Hřensku vypadají podle ředitele krajského hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Romana Vyskočila v pořádku.

13:13

Požár v Saském Švýcarsku hasí devět německých vrtulníků, rozsah zasaženého území je oproti Česku asi čtvrtinový. Na tiskovém briefingu v Hřensku to ve čtvrtek řekl saský ministr vnitra Armin Schuster. Pokud by se situace zhoršila, je podle něj možné, že bude Německo muset požádat o mezinárodní pomoc. Saský ministr dodal, že je možné, že budou německé síly nasazeny i v Česku.

12:35

Armáda nasadí v boji s ohněm v Českém Švýcarsku třetí vrtulník. Do oblasti vyšle silnější Mi-17, který unese větší bambi vak na vodu. Oznámila to armádní mluvčí Magdalena Dvořáková. Dosud proti ohni zasahovaly dva armádní W3-A Sokol. Celkem do dneška nad Hřenskem hasičům pomáhalo 11 vrtulníků a letadel, další policejní stroj řídí letecký provoz.

Armáda dnes zveřejnila video, na kterém piloti a hasiči ve středu na letecké základně v pražských Kbelích bambi vak testovali. Podle Dvořákové zařízení armádě zapůjčila soukromá firma. Vejde se do něj až 2500 litrů vody. Je to podle ní poprvé, co armáda transportní stroj Mi-17 k zavěšení bambi vaku používá.

11:38

Na jihu Francie dál hoří několik rozsáhlých požárů vegetace. V noci na čtvrtek se podařilo dostat pod kontrolu jeden v departementu Ardèche.

11:33

Policie má určité indicie, ale chybí jí konkrétní svědectví, které by objasnilo, co bylo příčinou rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Policie bude pátrat po ohniscích požáru, vyšetřování v místě ale může nastat až po uhašení. Policisty nyní zajímají i svědectví lidí, kteří viděli, odkud se nejdříve začal oheň šířit. Novinářům to řekl mluvčí policie v Ústeckém kraji Daniel Vítek.

Při vyšetřování vzniku požáru, který zasáhl tisíc hektarů národního parku České Švýcarsko, se bude policie zajímat o ohniska. Zatím se ale do lokality nemůže dostat. Průzkum, do kterého budou nasazeni i policejní psi, může začít až po dohašení.

10:24

Na hašení požáru v Českém Švýcarsku se dnes podílí sedm vrtulníků a čtyři letadla, mezi nimi i dva letouny z Itálie, řekl šéf hasičů v kraji Vyskočil.

10:23

Požár v Českém Švýcarsku nyní hasí 80 jednotek, tedy 450 hasičů. Hasiči doufají, že se dnes podaří uhasit část požáru nad domy v Hřensku.

10:44

Obě hasicí letadla Canadair z Itálie míří k požáru do Českého Švýcarska. Jejich první čerpání z hladiny jezera Milada sledovaly desítky lidí.

10:11

Aktuální ohniska požárů v Hřensku. 

Foto: Aktuálně.cz
08:30

Podívejte se na další fotografie z hašení požáru v Českém Švýcarsku. 

08:12 Znak Ústeckého kraje.

Kouř z požáru v Českém Švýcarsku dnes ráno znovu cítili i obyvatelé Ústí nad Labem. Samotné Hřensko je zahaleno do mlhy. Naměřené hodnoty škodlivých látek jsou podle meteorologů v limitech. Zápach je nepříjemný, ale zdravotně nezávadný, řekla Klára Bubnová z ústecké krajské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Pršet by v lokalitě, kde od neděle likvidují hasiči oheň, mohlo začít v pátek odpoledne.

"Nefouká, proto se drží kouř nízko," uvedla Bubnová. Slabý proměnlivý vítr očekávají meteorologové na severu Čech během dne. První kapky deště by na Děčínsku mohly spadnout nejdříve v pátek odpoledne. Vydatněji pršet bude v sobotu.

07:53

Moravskoslezští hasiči, kteří pomáhají s požárem v Českém Švýcarsku, na Twitteru uvedli, že posilují stávající hadicové vedení šestým čerpadlem. "K plnění vrtulníku totiž dnes potřebujeme vyšší tlak," vysvětlili.

07:09

Hasiči v uplynulých hodinách likvidovali také drobná ohniska v bezprostřední blízkosti Hřenska, například nad tamním hotelem nebo požární zbrojnicí. Uvedla to Česká televize.

06:42

Mluvčí ústeckých krajských hasičů Milan Rudolf dnes brzy ráno potvrdil informaci, že se daří držet hranice požáru. Doplnil, že v bezpečí před ohněm je obec Janov, která se nemusela evakuovat, a budovy v dalších obcích. Nikdo z hasičů se za celou dobu zásahu vážné nezranil.

06:33

Státní podnik Lesy České republiky koordinuje práci při vytváření protipožárních pásů. Přes noc zůstal na místě jeden harvestor, dnes ráno ho opět doplní další.

06:09

Rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko se v noci nerozšířil. Hasičům se daří držet hranice požáru na ploše o velikosti pět krát dva kilometry, tedy 1000 hektarů. Pomocí těžebních strojů se podařilo vytvořit bezpečnostní pás na České cestě. Hasiči to krátce před 03:30 uvedli na svém webu.

22:40

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Požár v Českém Švýcarsku stále není pod kontrolou. 
 • Letouny Canadair se z Hřenska v pátek vrací do Itálie, musí hasit na Apeninském poloostrově. Hasiči hledají náhradu.
 • Ohniska u Vysoké Lípy a Malé Pravčické brány jsou uhašená.
 • Ministerstvo životního prostředí rozhodlo, že vstup do parku plošně nezakáže.
22:17

Hubáčková zvažuje, zda vyhoví žádosti správy NP České Švýcarsko zakázat vstup do parku. Rozhodne ve čtvrtek, ale převažují argumenty proti zákazu.

22:10

Požár v Českém Švýcarsku hasiči dál nemají pod kontrolou. Ohniska u Vysoké Lípy a Malé Pravčické brány jsou uhašená, řekl mluvčí hasičů Rudolf.

21:30

Hasiči dnes začali streamovat zásah u požáru v Českém Švýcarsku i pro veřejnost. Stream mohou lidé sledovat na youtubovém kanálu hasičů.

Dronově přenosový vůz, který situaci monitoruje, má za úkol na dálku informovat štáb velitele zásahu ve zbrojnici ve Hřensku o situaci v okolí rozhledny Janov. Informoval o tom Jiří Studnička z pracoviště komunikace Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru.

20:55

Dva speciální hasicí letouny Canadair z Itálie budou nasazeny v Českém Švýcarsku podle hasičů ve čtvrtek. Vodu budou nabírat z jezera Milada.

18:50

Hasiči od úterního večera udržují hranice požáru v Národním parku České Švýcarsko na ploše o velikosti pět krát dva kilometry, tedy 1000 hektarů. Evakuované obce Vysoká Lípa, Mezná, Mezní Louka a Hřensko jsou před ohněm chráněné. Uvnitř zasažené plochy hasiči intenzivně zasahují u dvou ohnisek u Vysoké Lípy a Malé Pravčické brány. Dnes v 18:00 to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

18:38

Hasiči v Českém Švýcarsku intenzivně zasahují u dvou ohnisek u Vysoké Lípy a Malé Pravčické brány. Je to uvnitř zasažené plochy, řekl mluvčí hasičů.

18:19

Hasiči stále drží hranice požáru v Českém Švýcarsku na ploše pět krát dva kilometry. Evakuované obce jsou před ohněm chráněné, řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

18:15

"Požár v Českém Švýcarsku hasí dobrovolní hasiči z nejrůznějších vesniček. Své zdraví a životy nasazují ve svém volném čase a zadarmo," píše na Twitteru reportér Radek Dragoun, který s některými z dobrovolníků mluvil přímo na místě.

18:04

Jezero Milada u Ústí nad Labem bude od čtvrtka uzavřeno pro veřejnost. Nabírat vodu z jezera pro hašení požáru v Českém Švýcarsku tu budou letadla.

18:03

"Na brífinku bylo rozhodnuto o tom, že nyní proběhne letecký průzkum jezera Milada a následně letecký průzkum požářiště v Hřensku. Poté bude rozhodnuto o dalším postupu," napsal na Twitter Hasičský záchranný sbor ČR.

17:18

Požár v Národním parku České Švýcarsko bude z dlouhodobého hlediska mít pozitivní vliv na život divoce žijících zvířat. Očekává se, že smrkové porosty nahradí spíše smíšené lesy, čímž pro ně vznikne mnohem příznivější prostředí. Řekl to děkan Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity Vladimír Bejček. V národním parku zasahují hasiči na ploše o velikosti 1000 hektarů.

16:59

Správa Národního parku České Švýcarsko dnes požádala ministerstvo životního prostředí o vyhlášení zákazu vstupu do parku v souvislosti s rozsáhlým požárem. Řekl to mluvčí správy parku Tomáš Salov. Zákaz by mohl začít platit ještě dnes nebo nejpozději ve čtvrtek. V Českém Švýcarsku hoří od neděle, oheň zasáhl plochu zhruba 1000 hektarů. Na místě zasahuje přes 400 hasičů.

16:28

Do Česka dnes odpoledne dorazila dvě hasicí letadla z Itálie, každé s kapacitou přes 6000 litrů vody. První přistálo v 16:10 na letišti v Odoleně Vodě, druhé o čtvrt hodiny později. Tyto stroje mohou podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) znamenat průlom v boji s požárem v Národním parku České Švýcarsko, se kterým se hasiči potýkají už čtvrtý den. Zatím s hašením ze vzduchu pomáhají vrtulníky s tzv. bambi vaky s kapacitou od zhruba 1000 po 3000 litrů vody a dvě letadla, do kterých je ale třeba vodu čerpat na zemi pomocí hadic. Letouny z Itálie jsou schopné čerpat vodu za letu přímo z hladiny.

16:25

Velitel polského hasičského sboru Andrzej Bartkowiak na Twitteru zveřejnil snímky, na kterých polské vrtulníky pomáhají s hašením požáru v národním parku.

16:19

V Česku přistálo první ze dvou hasicích letadel z Itálie, druhé je na cestě. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) mohou znamenat průlom v boji s ohněm v Českém Švýcarsku.

15:30 Petr Fiala v europarlamentu.

Komu a v jaké výši bude třeba poskytnout pomoc po požáru v Národním parku České Švýcarsko, bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) možné říct až po dohašení a zjištění rozsahu škod. Uvedl to po dnešním jednání vlády, na kterém ministři jednali i o požáru, který ničí okolí Hřenska už čtvrtým dnem. Fiala zopakoval, že už nyní mohou oběti požáru žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci 69 300 korun na osobu u úřadů práce. Předseda vlády poděkoval všem, kteří s ohněm mimořádného rozsahu bojují, i za pomoc ze zahraničí.

Fiala v poděkování vyjmenoval hasiče, vojáky, policisty i dobrovolníky a další. "Díky jejich profesionalitě nedošlo k větším škodám s výjimkou několika domů, které se nepodařilo zachránit," konstatoval. Hasicí techniku, která dorazila ze zahraničí, označil Fiala za ukázku solidarity, která mezi evropskými státy funguje.

15:14

Hasičský záchranný sbor ČR zveřejnil záběry z přeletu vrtulníkem nad oblastí požáru.

 

15:07

Plameny se snaží hasiči zastavit u hranic s Německem, hoří také mezi Meznou a Mezní Loukou a ve směru na Jetřichovice. Další ohniska jsou uvnitř lesů, řekl dnes ředitel krajských hasičů Roman Vyskočil. Oheň se daří hasičům držet od obydlí. Lesy podél silnice z Hřenska do Mezné nehoří, místy jsou malá ohniska, porosty většinou už jen doutnají. Na většině míst zbyly pláně. V obci Mezná, kde úplně shořely dva domy, jsou stále hasiči a na místo dohlížejí, případná zahoření prolévají vodou, zjistila na místě ČTK.

14:45 Znak Ústeckého kraje.

Krajský úřad Ústeckého kraje vyhlásil dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. V tomto období je zakázáno v lesích například kouřit, rozdělávat oheň.

14:41

Úřad pro civilní letectví vyhlásil nad Českým Švýcarskem zákaz letů. Bezletová zóna bude v kruhu o poloměru deset námořních mil, tedy zhruba 18,5 km.

12:55

Na 16:00 je plánovaný přílet letadel Canadair z Itálie na letiště Vodochody, pomohou s hašením požáru v NP České Švýcarsko. Píše to Hasičský záchranný sbor ČR. "Na pomoc s hašením rozsáhlého lesního požáru v NP České Švýcarsko nám poskytlo leteckou techniku i Polsko a Slovensko, vrtulníky už přiletěly a jsou zapojeny do hasebních prací," uvádí na Twitteru.

12:48

Na pomoc obcím a obyvatelům oblastí zasaženým rozsáhlým požárem na Děčínsku se vybralo prostřednictvím sbírky Donio od úterního odpoledne téměř 4,5 milionu korun. Hasičům nakoupili lidé zásoby minerálních vod, ovoce a trvanlivých potravin. Požár v Národním parku České Švýcarsko likvidují hasiči čtvrtým dnem, na místě dnes zasahuje přes 400 hasičů, vodu shazuje sedm vrtulníků.

12:22

Pravčická brána i Sokolí hnízdo vypadají podle ředitele hasičů Ústeckého kraje Vyskočila v pořádku. Nějaká poškození při požáru ale úplně nevyloučil.

12:21 Znak Ústeckého kraje.

Krajský úřad Ústeckého kraje nevydal plošný zákaz vstupu do lesů na území kraje a ani tak výhledově činit nebude. Uvedl to dnes úřad na webu poté, co se objevily informace o plošném zákazu vstupu do lesů v souvislosti s rozsáhlým požárem v Národním parku České Švýcarsko.

12:18

Podívejte se na spálená místa, kudy se šířil oheň v Národním parku České Švýcarsko.

Od Malinového po Pravčický důl. Záběry ukazují spálená místa, kudy se šířil oheň v národním parku

1:24
Od Malinového po Pravčický důl. Záběry ukazují spálená místa, kudy se šířil oheň v národním parku. | Video: Radek Dragoun
11:55

Projet přes Hřensko na Děčínsku nemohou nadále ani pendleři, kteří dojíždějí za prací v Německu. Důvodem je velký pohyb hasičské techniky.

Zátaras je ve směru na Hřensko za částí Děčín-Loubí. Dál pouští policie pouze obyvatele několika domů v Podskalí. Pendleři se do Německa dostanou po dálnici D8 přes Ústí nad Labem nebo přes Dolní Poustevnu. Zajížďka to může být pro některé i v řádu desítek kilometrů. "Teď aktuálně se v Hřensku pohybuje velké množství hasičských vozů, nemůžeme tam proto pustit pendlery," uvedl mluvčí krajské policie Dan Vítek.

11:42

Lidé v Ústeckém kraji podle tamního hasičského sboru šíří fámy, že hasiči na své misi v Hřensku nemají dostatek jídla. 

11:38

Hasiči zveřejnili další záběry požáru. 

11:32

Ohniska ve Hřensku se podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana daří držet pod kontrolou. Evakuace dalších lidí zatím nejsou v plánu.

11:09 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Nasazení letadel svelkokapacitními nádržemi z Itálie by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) mohlo znamenat zásadní pozitivní průlom. Za úkol budou mít ošetřovat nepřístupné plochy, na kterých již nehoří, kde by ale mohlo vzniknout nové ohnisko.

Italská letadla mohou nabírat vodu přímo z vodní hladiny. Podle Rakušana budou využita k tomu, s čím mají hasiči největší problém. Jsou to nepřístupné plochy, na kterých už nehoří, ale u kterých hrozí vznik dalších ohnisek požáru. "Tyto plochy budou ošetřovány vodou, aby k dalšímu vznícení nedošlo, a tím si myslíme, že by v celé té věci mohlo dojít k zásadnímu pozitivnímu průlomu, a po použití masivní letecké techniky už se skutečně můžeme bavit o tom, že ten požár bude pod kontrolou," řekl.

10:51

Požár v okolí Hřenska hasí sedm vrtulníků: dva armádní a dva policejní, po jednom z Polska a Slovenska a stroj Czechoslovak Group, řekl šéf hasičů.

10:27

Ohniska požáru v Národním parku České Švýcarsko právě teď. 

Foto: Aktuálně.cz
10:12

Náhradní ubytování v Děčíně využilo jen několik lidí z těch, které hasiči evakuovali kvůli rozsáhlému požáru v Národním parku České Švýcarsko. Na městský úřad volají lidé s dotazy na škodlivost kouře či na to, jak mohou pomoci hasičům nebo obyvatelům zasažených oblastí. Požár likvidují hasiči čtvrtým dnem.

Opustit domov museli v úterý večer obyvatelé Vysoké Lípy nedaleko Jetřichovic na Děčínsku. "Přijelo šest lidí, které jsme ubytovali. Z nich jsou čtyři turisti, kteří budou dneska odjíždět," uvedla mluvčí magistrátu Romana Silvarová. Obec má 96 obyvatel.

10:10

Dvě letadla s velkokapacitními nádržemi z Itálie přistanou dnes ve Vodochodech. Hasit požár v Českém Švýcarsku začnou dnes nebo ve čtvrtek.

09:30

Nad územím Českého Švýcarska, kde čtvrtý den bojují hasiči s rozsáhlým požárem, dnes lehce poprchává. V úhrnu srážky nebudou výrazné. Více pršet by podle předpovědi meteorologů mělo v pátek a hlavně v sobotu. Oznámila to Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

V Národním parku České Švýcarsko likviduje přes čtyři sta hasičů rozsáhlý požár, který zatím zasáhl tisíc hektarů. K rozšíření ohně přispěl v minulých dnech hlavně vítr. "Aktuálně jsme zaznamenali nad územím slabý déšť, srážky ale uhýbají na severovýchod a východ. Nejvíce prší na západě Ústeckého kraje," uvedla Ehertová. Přes den by se ještě nějaká slabá přeháňka na Děčínsku podle ní objevit mohla.

Dobrou zprávou pro zasahující hasiče je, že dnes nebude svítit slunce a teploty nebudou tak vysoké jako v předchozích dnech. Podle předpovědi meteorologů vystoupají v lokalitě ke dvaceti až jednadvaceti stupňům Celsia. Vítr bude mírný severozápadní s rychlostí dva až šest metrů za sekundu.

08:50 Znak Ústeckého kraje.

Ústecký kraj vyhlásil kvůli rozsáhlému požáru zákaz vstupu do lesů na svém území, zcela uzavřen tak je i Národní park České Švýcarsko, v němž od neděle hoří. Oznámil to ředitel správy národního parku Pavel Benda. V Českém Švýcarsku zasahuje přes 400 hasičů. Zasažena je plocha o velikosti tisíc hektarů.

"Od dnešního dne je národní park uzavřen po dohodě s Ústeckým krajem. Ústecký kraj vyhlásil zákaz vstupu nejen pro území národního parku, ale i pro celý kraj, kde platí zákaz vstupu do lesů," uvedl Benda. Rezervace bude uzavřena do té doby, než bude zjištěn stav postižených oblastí. Podle toho se poté rozhodne o tom, které části parku se znovu zpřístupní veřejnosti.

08:22

Lesní požár v Národním parku Saské Švýcarsko u hranic s Českem stále není zcela pod kontrolou, momentálně hoří na ploše asi 250 hektarů, napsala dnes agentura DPA. Obydlené oblasti nyní nejsou ohrožené. V noci s plameny bojovalo 148 hasičů a dalších záchranářů, zapojily se i průzkumné policejní helikoptéry. Pod kontrolou stále není ani rozsáhlý požár ve spolkové zemi Braniborsko.

Požár se do Saského Švýcarska rozšířil v pondělí ráno z Národního parku České Švýcarsko. Do úterního večera s ohněm bojovalo pět vrtulníků včetně tří armádních a stovky hasičů. Oblast je pro hasiče špatně přístupná a vodu na hašení musejí v některých oblastech čerpat dlouhými hadicemi z Labe a Křinice nebo vozit cisternami.

07:40

Do vytváření protipožárních pásů v Českém Švýcarsku se v noci zapojily tři těžební stroje Lesů ČR. Podle ministra Nekuly postupují velmi rychle.

07:09 Znak Ústeckého kraje.

Své domovy museli v posledních dnech kvůli rozsáhlému požáru opustit obyvatelé, chalupáři a turisté z obcí Mezná, Mezní Louka, Hřensko a Vysoká Lípa. Sám se evakuoval skautský tábor u Dolského mlýna. V součtu je to podle mluvčího asi 450 lidí.

Do Německa se lidé již přes Hřensko nedostanou. "Ani německá strana nikoho do České republiky nepustí," doplnil Rudolf. Využít lze podle mluvčího přechod na Cínovci či v Petrovicích, případně se lze do Německa dostat po dálnici. Uzavřen je také příjezd do Vysoké Lípy z Jetřichovic, do obce Janov se mohou starousedlíci dostat z Děčína. Zavřená je také cesta ze Hřenska do Mezné a Mezní Louky.

07:01

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Hasiči zasahují v NP České Švýcarsko čtvrtým dnem.
 • Požár se přes noc nerozšířil, hasiči dál zasahují na ploše o velikosti 1000 hektarů.
 • Podařilo se zajistit požární obranu evakuovaných obcí Mezná, Mezní Louka a Vysoká Lípa u Jetřichovic a požár neohrožuje ani zatím nevystěhovanou obec Janov.
 • Domovy muselo opustit odhadem 450 lidí. 
 • Počet hasičů se dnes zvýší.
06:44

Takhle vypadá největší požár v novodobé historii Česka. Přímo v Národním parku České Švýcarsko v úterý fotil fotoreportér Aktuálně.cz mezi hasiči, troskami budov a doutnajícími lány lesů.

06:39

Celkově hasiči v Českém Švýcarsku stále zasahují na 1000 ha. Jejich počet hasičů se dnes zvýší.

06:38 Znak Ústeckého kraje.

Hasiči v noci zajistili požární obranu evakuovaných obcí Mezná, Mezní Louka a Vysoká Lípa. "Požár v současné chvíli neohrožuje zatím neevakuovanou obec Janov. Hlavní hasební práce probíhají na skalách přímo ve Hřensku, kde hasiči k likvidaci ohnisek používají i automobilové žebříky," uvedl na Twitteru hasičský sbor Ústeckého kraje.

06:26

Hasit pomáhají vrtulníky z Polska a Slovenska.

06:24

Hasiči bojující s požárem v Národním parku České Švýcarsko dnes v noci likvidovali malá ohniska ve skalách nad Hřenskem. Oheň se jim daří udržovat v dostatečně daleko od obce Janov, jejíž obyvatelé se zatím nemuseli evakuovat.

"Stále likvidujeme požár na ploše pět krát dva kilometry," uvedli hasiči na Twitteru.

Zásah u požáru v úterý večer ukončily vrtulníky, na místo se vrátily dnes ráno. V Českém Švýcarsku hoří od neděle. Správa národního parku dnes rozhodne, zda návštěvníkům zakáže vstup do celého parku, zatím jsou uzavřené vybrané turistické cesty. 

00:13

Hasiči zveřejnili další záběry požáru. "Nevzdáme to!" vzkazují na Twitteru.

00:04

V osadě Kamenická Stráň, která je součástí obce Růžová, začala evakuace už odpoledne. Západ slunce pozorovali místní přes všudypřítomný kouř. Už dříve museli lidé své domy opustit například v Mezné patřící pod Hřensko.

Západ slunce v osadě Kamenická Stráň při požáru v Národním parku Českém Švýcarsko
Západ slunce v osadě Kamenická Stráň při požáru v Národním parku Českém Švýcarsko | Foto: Vít Masopust
23:52

V Kamenické Stráni se obyvatelé už během dne chystali k evakuaci. Obec slouží především k rekreaci, místní z chalup odváželi mimo jiné zásoby hořlavého dřeva. K přípravě na evakuaci vyzvali už během dne hasiči a vedení obce.

Přípravy na evakuaci v osadě Kamenická Stráň na Děčínsku
Přípravy na evakuaci v osadě Kamenická Stráň na Děčínsku | Foto: Vít Masopust
23:21

Pražané opět upozorňují na silný zápach z požáru ve více než 100 kilometrů vzdáleném národním parku.

23:17

"Hasiči sice bojují jako lvi, s nasazením života, ale dnešní noc jsme částečně prohráli a ještě nemáme dobojováno. Pokud bude opravdu silný vítr, tak tento živel nepřekonáme," říká místostarosta Hřenska Robert Mareš. Požár v národním parku České Švýcarsko se rozšířil už na plochu bezmála tisíc hektarů.

23:15

Královéhradecké jednotky pro dnešek s hašením a dopravou vody končí, jsou ale připraveny v pohotovosti.

23:14

Na místo míří další hasičská technika z Ostravy.

23:04

V národním parku začalo kácení stromů s cílem zastavit šíření požáru, uvedl dnes večer na Twitteru ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Těžební stroje budou podle ministra tvořit protipožární pásy a odstraňovat suchou hmotu. "První už je na místě a pustil se do vytváření protipožárních pásů. Další stroje jsou na cestě," uvedl Nekula. Náklady spojené s nasazením techniky budou podle ministra hradit Lesy ČR. "Jsme připraveni poskytnout i další nutnou techniku," dodal ministr.

22:59

Hasiči budou v zásahu pokračovat celou noc.

22:57

Reportéři Aktuálně.cz se vydali za policejní zátarasy přímo k hasičům, kteří v apokalyptické atmosféře bojují s požárem.

22:49 Znak Ústeckého kraje.

Ústecký kraj ve středu vyhlásí zákaz vstupu do lesů v kraji, informoval o tom hejtman Jan Schiller. Kvůli suchu je obava, že by mohl vypuknout další požár. "Extrémní sucho přispívá k tomu, že pokud budou lidé neopatrní, může nastat ta samá situace," řekl hejtman. Domnívá se, že požár v Českém Švýcarsku způsobil právě nezodpovědný turista.

22:00

Hasiči znovu staví v Hřensku výškovou techniku. Z visutých žebříků budou hasit ohniska nad domy a hotely v obci, kterou za posledních dvacet let stihlo několik přírodních katastrof. Vysokou Lípu u Jetřichovic opustila večer stovka obyvatel. Vstup do obce střeží policie, která hlídá také opuštěné objekty na dalších místech. "Oheň se zatím nedostal k domům ve Vysoké Lípě a budeme se snažit, aby se tak nestalo ani přes noc," uvedl Rudolf.

21:55

Vrtulníky ukončily v úterý večer zásah v Českém Švýcarsku, na místo se vrátí ve středu ráno. Požár se zatím nepodařilo dostat pod kontrolu. Hasiči chrání domy v obcích, řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

20:41

K požáru do Českého Švýcarska dorazil polský vrtulník, řekl generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Ve středu by mohl hasičům vypomoci i vrtulník firmy Czechoslovak group, přiletět ma také vrtulník ze Slovenska a dvojice speciálních hasičských letadel z Itálie. Vlček doplnil, že by na místě mohlo hasit až sedm vrtulníků, podle něj jde o maximum, aby bylo možné provozovat letový provoz bezpečně.

19:49

Lidé vybrali za několik hodin na pomoc obyvatelům obcí v Českém Švýcarsku, které zasáhl požár, tři miliony korun. Sbírku v úterý odpoledne vyhlásila platforma Donio.cz společně se senátorem a předsedou obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Zbyňkem Linhartem (za STAN).

19:29

Kůrovcová kalamita a její dopady neovlivnily rozsah požáru v Národním parku České Švýcarsko. Této hmoty je však v tamních lesích hodně a po uhašení bude problém ji prolít tak, aby nebyla nebezpečná, řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Podle Hubáčkové se krizový štáb ministerstva neshodl, pokud jde o zákaz vstupu do potenciálně rizikových lesních lokalit. 

19:27

Lesníci budou kácet les, aby zastavili šíření požáru, informoval o tom na Twitteru dobrovolný strážce Národního Parku České Švýcarsko Filip Molčan. 

19:19

Jeden ze symbolů Českého Švýcarska, Pravčická brána, podle generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka stále stojí. Řekl to v České televizi. "Výhodou možná je, že ta Pravčická brána samotná není zasazená v lese," dodal.

V jakém stavu skalní útvar je, není podle Vlčka možné určit. Kvůli kouři se k němu nedostanou drony ani vrtulníky. Důsledky ohně na stabilitu pískovce proto bude možné prozkoumat, teprve až se hasiči na místo dostanou.

19:07

Požár v Národním parku České Švýcarsko, který se šíří již třetím dnem, dosud zasáhl území o rozloze téměř 1000 hektarů. Podle dostupných údajů je tak nejrozsáhlejším lesním požárem v Česku. Dosud nejrozsáhlejší požár zasáhl v květnu 2012 oblast nazývanou Moravská Sahara u Bzence na Hodonínsku, kde hořelo na 165 hektarech.

18:33 Znak Ústeckého kraje.

Obyvatelé Vysoké Lípy u Jetřichovic na Děčínsku musí opustit kvůli požáru v Národním parku České Švýcarsko své domovy. Hasiči pomáhají s evakuací stovky obyvatel, řekl Marek Kny, starosta obce Jetřichovice, pod níž Vysoká Lípa patří. Požár v národním parku se třetím dnem dál šíří. Zasažené území se blíží k 1000 hektarům, řekl ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček v České televizi.

"Ve Vysoké Lípě žije 96 obyvatel. Ráno jsem byl ještě optimista, bohužel kvůli větru se požár dostal až k nám," uvedl starosta. Obyvatelé dostali podle starosty informaci o evakuaci prostřednictvím SMS. Na místo vyjel i autobus, který by mohl obyvatele převézt. "Většina lidí tu má automobil, předpokládám, že opustí místo svou cestou," řekl.

18:22 Znak Ústeckého kraje.

Ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda v podvečer řekl, že s ohledem na situaci se uvažuje o zákazu vstupu do celého národního parku. Rozhodne se o tom ve středu.

18:10

Podle ekologa Jakuba Zeleného patří zdravotní stav lesů v Českém Švýcarsku k nejhorším v Česku.

17:49

Na obnovu obcí zasažených požárem v Národním parku České Švýcarsko je připraveno 100 milionů korun, uvedla v úterý ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Obce budou moci peníze využít na obnovu infrastruktury, včetně zabezpečení požárem poškozených svahů. Ministerstvo obcím přispěje také na likvidaci odpadu po požáru.

17:49 Znak Ústeckého kraje.

Požár dosud zasáhl více než 300 hektarů Národního parku České Švýcarsko, řekl mluvčí parku Tomáš Salov. Oheň stále podle hasičů není pod kontrolou, nařízena zatím nebyla žádná další evakuace. Opustit domov muselo dosud několik desítek lidí a z vybraných lokalit parku museli odejít turisté. Mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník uvedl, že v souvislosti s požárem záchranáři na místo do dnešního večera nevyjížděli. Jeden dobrovolný hasič si při práci vymkl kotník.

17:39

Příroda začne les v Českém Švýcarsku po požáru obnovovat prakticky okamžitě. Na rozsahu požáru má velký podíl nepůvodní smrkový porost zdecimovaný kůrovcem, řekl v úterý ředitel Školního lesního podniku Křtiny Tomáš Vrška, který zkoumal obnovu porostu ve stejném národním parku po požáru z roku 2006. Petr Čermák z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Mendelovy univerzity v Brně uvedl, že lesních požárů bude přibývat.

17:19

Hlavním cílem nyní je, aby se požár v Národním parku České Švýcarsko nešířil směrem na severovýchod. Požár se podle generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka šíří údolím říčky Kamenice. Situace není optimální kvůli tomu, že odpoledne začal foukat vítr, který hašení komplikuje, uvedl.

17:07

Polský vrtulník má dorazit k požáru do Českého Švýcarska kolem 18:30, řekl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček. Hasiči ještě čekají na potvrzení příletu vrtulníku ze Slovenska. Ve středu by mohl hasičům vypomoci i vrtulník firmy Czechoslovak group. Vlček doplnil, že by na místě mohlo hasit až sedm vrtulníků, podle něj jde o maximum, aby bylo možné provozovat letový provoz bezpečně.

16:36

Práci hasičům, kteří od nedělního rána bojují s lesním požárem nedaleko Hřenska v Českém Švýcarsku, komplikuje sucho, horko a vítr, ale také složitý terén, kam se nelze s běžnou technikou dostat. Proto bylo nutné nasadit leteckou techniku i lezce, vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz velitel nymburských hasičů Radim Zima. Podle něj může za většinu lesních požárů lidská nedbalost.

16:33

Na pomoc hasičům bojujícím s požárem v Českém Švýcarsku vyjeli v úterý odpoledne hasiči z Pardubického kraje. 

16:22

Nic většího než požár v Národním parku České Švýcarsko jsem neviděl, popsal pilot armádního vrtulníku, který pomáhá s hašením ohně. Z rozsáhlého požáru podle kapitána Antonína Petrů stoupá obrovské teplo, zásah označil za psychicky i fyzicky náročný. Uvedl to na armádním webu www.army.cz. Dvě armádní posádky vzlétnou nad hořící les celkem asi stokrát za den.

16:18

Lidé vybrali za několik hodin na pomoc obyvatelům obcí v Českém Švýcarsku, které zasáhl požár, 2,3 milionu korun. Sbírku dnes odpoledne vyhlásila platforma Donio.cz společně se senátorem a předsedou obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Zbyňkem Linhartem (za STAN).

16:14

Ministerstvo dopravy žádá lidi, aby nad místem požáru nelétali s drony. Ohrožují zasahující hasiče. 

15:53 Znak Ústeckého kraje.

Oblastní spolek Českého červeného kříže Děčín shání povlečení, deky a polštáře zhruba pro 40 hasičů a 50 evakuovaných lidí. Lůžkoviny mají lidé přinášet na adresu Teplická 149/173. Do sbírky mohou lidé přivážet také potraviny a nápoje. O převozu materiální sbírky na místo, kde hasiči již tři dny zasahují u požáru v Českém Švýcarsku, spolek jedná s městem, řekla v úterý ředitelka spolku Irena Cachová.

15:49

Plochy zasažené požárem u Hřenska se v budoucnu zřejmě rychle zazelení. Při obnově lesů bude třeba dbát na skladbu dřevin snášejících teplá a suchá období, řekl Jan Krejza z oddělení xylogeneze a tvorby biomasy Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. Podle Krejzy mohlo sice požár urychlit, že v lesích zůstalo ležet dřevo napadené kůrovcem, roli však hraje více faktorů.

15:48

Apokalyptická krajina. Od Hřenska směrem k Mezní louce. Slunce není vidět, ticho, popel ve vzduchu. Aktuálně.cz sleduje situaci přímo na místě.

15:25

Mimořádně rozsáhlý lesní požár v části Národního parku České Švýcarsko ohrožuje nejen vesnice v okolí a malebné městečko Hřensko v údolí říčky Kamenice, ale třeba i zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány. Podívejte se v galerii na místa, která čelí požáru.

15:06

V Českém Švýcarsku někteří lidé létají s drony nad požárem a mezi zasahujícími vrtulníky a letadly, píše na Twitteru fotograf a dobrovolný strážce Národního parku České Švýcarsko Filip Molčan. 

14:52

V oblasti Hřenska na Děčínsku, kde hasiči od neděle likvidují rozsáhlý požár, nemá pršet až do pátku. První srážky by České Švýcarsko měly zasáhnout v noci na sobotu a v sobotu. Kolik jich spadne, nelze nyní specifikovat, uvedl v pondělí Český hydrometeorologický ústav. Kvůli suchu v celých Čechách platí do odvolání i upozornění ústavu před nebezpečím vzniku a šíření požárů. Podle hasičů záleží právě na počasí, kdy se podaří požár uhasit.

14:26

Hasiči chránili Hřensko a další obce celou noc. 

14:26

Požár v Národním parku České Švýcarsko stále nemají hasiči pod kontrolou. Platí zvláštní stupeň poplachu, který umožňuje povolat k zásahu jakýkoliv potřebný počet jednotek.Těch je nyní v terénu přes 80, což představuje více než 400 hasičů. Využívána je i letecká technika. Helikoptéru k hašení posílá Polsko, pomoc slíbily Slovensko a Itálie. Němečtí hasiči se stáhli na svoje území, protože požár zasáhl i sousední Saské Švýcarsko, řekl ředitel krajských hasičů Roman Vyskočil.

14:17 Znak Ústeckého kraje.

Krásná Lípa a další obce na Děčínsku žádají o svolení posekat louky ve svém okolí. Samosprávy se obávají, že by se mohlo ohnisko požáru v České Švýcarsku přenést do jejich katastrů. Nejblíže požáru jsou zřejmě obce Doubice a Chřibská, které jsou vzdušnou čarou vzdálené asi 12 až 14 kilometrů. Právě v okolí Doubice již zemědělci vysokou suchou trávu sekat začali, řekl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

14:02

Hasiči ze žebříků kropí skalnaté svahy v Hřensku. Brání budovy pod nimi.

Hasiči ze žebříků kropí skalnaté svahy v Hřensku. Brání budovy pod nimi

0:53
Hasiči ze žebříků kropí skalnaté svahy v Hřensku. Brání budovy pod nimi. | Video: Radek Dragoun
14:01

Hasiči doporučují majitelům hospodářských zvířat v okolí Kamenické stráně, aby na případnou evakuaci připravili zvířata, která vyžadují větší evakuační čas.  Případně mohou zvířata evakuovat už v nyní. 

13:49

Policisté z poříčního oddělení zajišťují prostor pro čerpání vody do bambi vaků z vrtulníků, vodní cesta je proto pro lodní provoz uzavřena.

13:40

Kouř z požárů v Českém Švýcarsku se roznesl po části republiky. Požáry zhoršily kvalitu ovzduší zejména v severních, východních a středních Čechách. 

13:36

V Národním parku České Švýcarsko stále platí zvláštní stupeň požárního poplachu, požár zatím není pod kontrolou.

13:35 Znak Ústeckého kraje.

Do Děčína mohou na určená místa lidé přinášet pití a potraviny pro hasiče zasahující v Národním parku České Švýcarsko. Materiální pomoc v podobě vody, ovoce či energetických tyčinek a tvrdých salámů mohou zájemci přinášet mimo jiné do Domova se zvláštním režimem na adrese Teplická 149/173, uvedla mluvčí města Romana Silvarová. Na děčínském magistrátu se dnes sešel městský krizový štáb, který se domluvil na poskytnutí zázemí pro zasahující hasiče.

13:34

Lesy nad Hřenskem stále doutnají, a to i těsně nad Hotelem Praha a dalšími budovami. Vládní kolona už místo opustila. Na místě už jsou v podstatě jen hasiči. Aktuálně.cz sleduje situaci přímo na místě. 

13:30 Znak Ústeckého kraje.

Do děčínského hotelu S-centrum v úterý v noci přijelo okolo 40 evakuovaných místních i turistů z Českého Švýcarska, kde už třetí den hasiči bojují s plameny. Většina evakuovaných náhradní ubytování opustila, do hotelu však míří i lidé, kteří měli v zasažených obcích v plánu trávit dovolenou, řekla recepční hotelu.

13:06

"Nahoru se nedá dostat, jsme odkázáni víceméně jen na leteckou techniku. My se tady snažíme kropit svahy, aby se oheň nedostal až sem," popisuje na místě jeden ze zasahujících hasičů. Situaci sleduje Aktuálně.cz přímo na místě.

13:04

Do Hřenska v úterý ráno vyrazili hasiči z Královéhradeckého kraje s velkokapacitním čerpadlem, které umožňuje dálkovou přepravu vody až na dva kilometry.

12:58

S hašením ničivého požáru u Hřenska pomáhá i armádní vrtulník. Vodu nabírá z Labe.

S hašením ničivého požáru u Hřenska pomáhá i armádní vrtulník. Vodu nabírá z Labe

1:03
S hašením ničivého požáru u Hřenska pomáhá i armádní vrtulník. Vodu nabírá z Labe. | Video: Radek Dragoun
12:54

Požár v Národním parku České Švýcarsko šetří policie pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, řekl mluvčí krajské policie Dan Vítek. K příčině požáru se podle něj zatím nelze vyjádřit. Na místě jsou desítky policistů, hlídají příjezdové cesty do oblasti a střeží opuštěné objekty, aby se předešlo rabování nebo vloupání.

12:51

Krizový stav kvůli požáru ve Hřensku není třeba vyhlašovat, uvedl šéf hasičů Vladimír Vlček. S hejtmanem se dohodl, že podmínky ještě nejsou naplněny.

12:41

Podle Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka drží hasiči v Hřensku linii požáru. Odhadovat, kdy požár skončí, nechtěl. Záleží podle něj na počasí.

12:40 Petr Fiala v europarlamentu.

"Poskytneme jako stát veškerou pomoc a podporu postiženým občanům i podnikatelům. Pokud někde projde tornádo, během několika hodin je situace z hlediska nebezpečí vlastně ukončená a pak nastupují záchranné práce. Tady v případě požáru jsme ale v situaci, kdy plameny pod kontrolou stále nejsou. Až tak nastane, pak se teprve můžeme zabývat nápravou škod," řekl premiér Petr Fiala (ODS) přímo na místě požáru v NP České Švýcarsko.

12:36 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Slovensko slíbilo poslat do Hřenska hasicí stroje, které se vrátily ze Slovinska. Helikoptéru pošle Polsko, pomoc slíbila i Itálie, řekl ministr vnitra Vít Rakušan.

12:22

Ohnivá výheň, nekonečné proudy vody. Hasiči bojovali s plameny i přes noc.

Ohnivá výheň, nekonečné proudy vody. Hasiči bojovali s plameny i přes noc

1:03
Záběry z nočního hašení požáru v Českém Švýcarsku | Video: Aktuálně.cz/Hasičský záchranný sbor ČR
12:20

Požár v Českém Švýcarsku likviduje přibližně 410 hasičů, další čtyři týmy tam vyráží. Do Hřenska se kvůli rozsáhlým plamenům dostanou už pouze záchranné složky. Podívejte se v galerii na fotografie z místa.

12:19

Rozsáhlý požár, který zasáhl v pondělí les ve vojenském prostoru Libavá, se dnes podařilo hasičům zlikvidovat. K uhašení požáru výrazně pomohl déšť.

12:01

Polsko posílá do Česka na pomoc v boji s požárem v národním parku České Švýcarsko hasiče s vrtulníkem. Informovala o tom dnes agentura PAP, která se odvolává na šéfa polských hasičů Andrzeje Bartkowiaka. Hasiči společně s policisty podle něj vyrazí do Česka ještě dnes.

11:59

"Benzínová stanice je pár desítek metrů vzdálená od požáru. Je otevřená 24 hodin denně a poskytuje občerstvení zasahujícím hasičům," informuje z Hřenska reportér Aktuálně.cz Radek Dragoun.

Benzínová stanice je pár desítek metrů vzdálená od požáru. Je otevřená 24 hodin denně a poskytuje občerstvení zasahujícím hasičům.
Benzínová stanice je pár desítek metrů vzdálená od požáru. Je otevřená 24 hodin denně a poskytuje občerstvení zasahujícím hasičům. | Foto: Jakub Plíhal
11:30

V Hřensku aktuálně zasahuje 83 jednotek požární ochrany, asi 410 hasičů. Na místě nám také pomáhají 4 vrtulníky a 2 letadla. Píše to Hasičský záchranný sbor ČR na Twitteru.

11:24

Výběr požárů, které v minulosti zasáhly národní park České Švýcarsko:

 • Duben a květen 2000 - V národním parku České Švýcarsko vypuklo několik požárů. Shořelo několik hektarů lesa, úřady pak na déle než týden zakázaly vstup do lesů. Požáry vznikly z nedbalosti turistů.
 • Říjen 2003 - Les hořel v oblasti Mezné, nedaleko hranic s Německem. Požár vypukl v nepřístupném terénu. Hasiči proto museli dovážet vodu cisternami.
 • Září 2004 - Požár vypukl u Vysoké Lípy, zasáhl zhruba hektar lesa. Požár likvidovalo sedm hasičských jednotek. Důvodem požáru byl blesk
 • Září 2005 - Požár zachvátil část lesa nedaleko obce Jetřichovice. Oheň, který zničil chatu na Mariánské vyhlídce a část lesa, způsobili dva mladíci. Správa parku odhadla škody na 300 tisíc korun.
 • Červenec 2006 - Mohutný požár zasáhl les pod Kavčí skálou u Jetřichovic. Plameny šlehaly do výšky 20 metrů. Oheň zničil 25 hektarů lesa. Šlo v té době o největší požár v parku za posledních 30 let.
 • Květen 2020 - V národním parku České Švýcarsko u Rynartic shořely dvě historické chaty, které byly kulturní památkou.
 • Červen 2021 - Požár zasáhl čtyři hektary lesa nedaleko Jetřichovic. S ohněm v obtížném terénu bojovali hasiči ze 14 jednotek.
 • Červenec 2022 - U Hřenska vypukl v lese požár, který se s větrem začal šířit a dostal se i na německou stranu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu.
11:20

Požár lesa, který od neděle zuří v Českém Švýcarsku, pohltil několik domů v obci Mezná. Hasiči se je i v noci snažili zachránit. Kvůli velkému horku ale museli podle mluvčího národního parku Tomáše Salova svůj boj vzdát a stáhnout se.

Žár ohnivé stěny se nedal vydržet. Záběry ukazují marný boj hasičů o domy v Mezné

1:35
Žár ohnivé stěny se nedal vydržet. Záběry ukazují marný boj hasičů o domy v Mezné. | Video: Aktuálně.cz/Faceebook/SDH Velký Šenov, Aktuálně.cz/Faceebook/Hasiči Hrob, Aktuálně.cz/Radek Dragoun
11:18

Podívejte se na mapu hlavní oblasti požáru v Hřensku podle Globálního informačního systému o lesních požárech (GWIS).

Foto: Aktuálně.cz
11:12

"Už jsme tu zažili povodeň, teď tohle. Nebojím se, sem se to snad nedostane, ale je pravda, že se to zase blíží. Ráno to byl jen malý dým, teď je širší," popisuje jeden ze zdejších podnikatelů pro Aktuálně.cz.

11:11 Znak Ústeckého kraje.

Nejvíc hasičských jednotek je teď v Českém Švýcarsku u obce Mezná. Pravou stranu v Hřensku se podařilo zabezpečit, řekl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). Pro vyhlášení stavu nebezpečí kvůli požáru v NP České Švýcarsko nebyly naplněny podmínky, uvedl dál. Hasiči dle něj zatím zásah zvládají.

11:04

"Žádní lidé v Hřensku nejsou, je to tu vylidněné. Na místě je jen několik jednotek dobrovolných hasičů, většina z nich ale zatím vyčkává na pokyn, kam mají vyrazit," popisuje reportér Aktuálně.cz Radek Dragoun.

 

11:00

"Je to suchý a pěkně to tam fučí," popisuje jeden z dobrovolných hasičů, který vyrazil přímo k požáru. Jeho kolegové kropí svah vodou, aby se oheň nedostal do zastavěné části obce. Situaci sleduje Aktuálně.cz přímo na místě.

10:58

Starosta města Krásná Lípa Jan Kolář míní, že oheň nemusel České Švýcarsko zasáhnout v takovém rozsahu, kdyby v lesích nebylo ponecháno dřevo napadené kůrovcem. Dnes řekl, že se okolní obce obávaly podobného požáru již mnoho let. Rozšíření původního ohniska požáru by podle něj nenastalo, pokud by podél silnice byly vykácené bezpečnostní pruhy. Mluvčí správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov ale sdělil, že pruhy byly vykácené po obou stranách silnice ze Hřenska do Mezní Louky a ani toto opatření rozšíření požáru nezabránilo.

10:57

Česko kvůli požáru požádalo Slovensko o půjčení hasicích vrtulníků, které nedávno pomáhaly hasit požáry ve Slovinsku, a poptává v dalších státech velkokapacitní letadla na hašení. Pomoc v podobě vrtulníku nabídlo Polsko.

10:54

Rozsáhlý lesní požár v německé spolkové zemi Braniborsko se za jediný den rozšířil z deseti zhruba na 850 hektarů. Situace je podle zasahujících hasičů velmi vážná a oheň zatím není pod kontrolou. Sedm hasičů bylo při zásahu zraněno, čtyři z nich ošetřili v nemocnici, protože se nadýchali kouře. Informovala o tom dnes agentura DPA.

10:40

Český hydrometeorologický ústav informuje, že zápach, který je od rána cítit ve vzduchu na více místech v Česku, je důsledek kouře z požáru v okolí Hřenska. "Se změnou větru za frontou na severozápadní proudění se dostává kouř velmi daleko až do oblasti středních, východních Čech a severních oblastí Vysočiny," píše.

10:36 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jedou do Hřenska, kde od neděle hoří národní park České Švýcarsko. Chtějí se seznámit se situací, sdělil mluvčí vlády.

10:27

"Situace není příliš uklidňující, zásadní je, zda fouká vítr. Ten totiž dokáže oheň posouvat po území dále," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz tiskový mluvčí NP České Švýcarsko Tomáš Salov.

Sestřih rozhovoru s tiskovým mluvčím NP České Švýcarsko Tomášem Salovem

0:58
Sestřih rozhovoru s tiskovým mluvčím NP České Švýcarsko Tomášem Salovem | Video: Aktuálně.cz
10:17

Hasiči zatím nedokážou odhadnout, zda se požár v národním parku České Švýcarsko dál nešíří. Ohnisek je velké množství. Někam se hasiči nedostanou.

10:17

Požár v Českém Švýcarsku likviduje na 300 hasičů, další čtyři týmy tam vyráží. Česko požádala Slovensko o hasicí vrtulníky a další státy o hasicí letadla.

10:16

Požár ve Hřensku na Děčínsku, který zasahuje na německou stranu hranice, ukazuje podle německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové potřebu mezinárodní sítě hasicích vrtulníků a letadel ve střední Evropě. Uvedla to při dnešní návštěvě Prahy, ve které je cítit dým ze vzdáleného požáru v Českém Švýcarsku. Otřesný požár podle Baerbockové dokazuje, jak důležitá je přeshraniční spolupráce a také to, že klimatická změna je pro Evropu jednou z nejdůležitějších výzev.

10:14

Vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ Brno Jáchym Brzezina na Twitteru sdílí mapy hodinových průměrných koncentrací prachových částic PM10 v Česku od dnešní půlnoci.

10:03

Hasiči pokračují také v likvidaci lesního požáru u Lukovečku na Zlínsku. Hořet tam začalo v pondělí v podvečer, oheň se i kvůli suchu rychle šířil a postupně zasáhl plochu zhruba devíti hektarů. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř. Od pondělního večera mají požár pod kontrolou, nikdo při něm neutrpěl zranění, řekla dnes mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

10:01

Ministerstvo vnitra vyzývá, aby lidé zůstali doma a nejezdili do Hřenska.

09:58

Policie kvůli požáru Českého Švýcarska uzavřela cesty do Hřenska od Děčína. Uzavřená je také státní hranice s Německem a silnice od Jetřichovic a Janova.

09:56

Záběry z hašení ničivého požáru v Českém Švýcarsku.

Záběry z hašení ničivého požáru v Českém Švýcarsku

2:35
Záběry z hašení ničivého požáru v Českém Švýcarsku. | Video: Aktuálně.cz/Facebook/Hasičský záchranný sbor ČR, Reuters, Asociated Press
09:43

Hoří i na jiných místech v Česku. Hasiči pokračují v likvidaci rozsáhlého lesního požáru ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Staměřic na Přerovsku. Zasahovali zde po celou noc a po ranním střídání jednotek na místě stále pracují. Podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka jim sice pomohly ranní bouřky, situaci však ztěžují vysoké teploty předchozích dnů spojené s extrémním suchem.

09:38 Znak Ústeckého kraje.

Turisté i obyvatelé Českého Švýcarska, které od neděle sužuje rozsáhlý požár lesa, jsou v bezpečí. Rozsah škod zatím nelze odhadnout, ani to, zda se oheň dostal k Pravčické bráně, jednomu ze symbolů nejmladšího národního parku v České republice. Zasaženo bylo několik obydlí v obci Mezná, jejich majitelům bude nutné pomoci. Dnes to řekl mluvčí parku Tomáš Salov.

09:30

Událost v národním parku České Švýcarsko sledujeme přímo z místa. "Jeden vrtulník za druhým nabírá vodu z Labe a hasí jimi požár hned vedle řeky," informuje reportér Radek Dragoun.

09:30

Hasiči v noci na úterý evakuovali v Hřensku kvůli rozsáhlému požáru v národním parku České Švýcarsko asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice. Z Ferdinandova evakuovali německý dětský tábor. Dění kolem požáru sledujte v online přenosu Aktuálně.cz.