Francie chce ze Sýrie repatriovat děti radikálů, matky zpátky nevezme

ČTK ČTK
24. 10. 2018 8:01
Francie odhaduje, že v oblasti Blízkého východu je 500 až 700 francouzských členů IS.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek/Paříž - V Sýrii žije asi 150 dětí francouzských islámských radikálů a Francie usiluje o jejich repatriaci. Podle zdroje agentury AFP na děti upozornili jejich příbuzní žijící ve Francii i ti v Sýrii.

Pouze část dětí byla zatím identifikována a lokalizována. V Sýrii jsou hlavně v kurdských oblastech. Většinou jsou mladší šesti let a k odvozu ze Sýrie je třeba získat souhlas matek. Ty ale mají zůstat v Sýrii, kde řadu z nich čeká soud.

Francie stejně jako další západní země řeší, jak naložit se svými občany, kteří odjeli na Blízký východ a připojili se k boji teroristické skupiny Islámský stát (IS). Vláda odmítá tyto lidi a jejich partnery vzít zpět, ale musí vyřešit situaci nezletilých, píše Reuters.

Od rodinných příslušníků mají úřady informaci o 60 ženách, mezi nimiž je 40 matek se 150 dětmi. O repatriaci dětí se bude rozhodovat jednotlivě a rozhodující bude, zda dá souhlas matka. "Je to v zájmu těch dětí," citovala agentura Reuters nejmenované představitele. První z dětí by mohly být ve Francii koncem roku.

Loni v prosinci Francie přijala tři děti francouzské matky, jíž předtím v červnu vyměřil irácký soud doživotní trest za příslušnost k IS. Žena si u sebe ve věznici ponechala nejmladší dítě.

Podle Reuters byl pro Francii tento případ snadnější vzhledem k tomu, že Irák na rozdíl od kurdských oblastí v Sýrii má funkční soudní systém. Oblast obývaná Kurdy na severovýchodě Sýrie je mimo kontrolu syrské vlády.

Francie odhaduje, že v oblasti Blízkého východu je 500 až 700 francouzských členů IS. Sto z nich působí zřejmě v provincii Idlib, která je poslední baštou radikálů v Sýrii.

Někteří ze zahraničních členů IS jsou v kurdském zajetí. Kurdové tvrdí, že mají 520 mužských zajatců - cizích příslušníků IS, 550 žen a asi 1200 dětí pocházejících ze 44 zemí. Podle květnové zprávy Evropského parlamentu je v Iráku a Sýrii 290 dětí s nárokem na německé občanství.

Denně si vydělají jen 100 korun. Dětští uprchlíci ze Sýrie musí pracovat, aby se uživili. Tři kamarádi, video nominované na Czech Press Photo. | Video: Jarmila Štuková Kováříková
 

Právě se děje

před 2 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy