Paříž - Francie zažívá nejteplejší a nejsušší jaro od roku 1900, které svými parametry připomíná počasí v severní Africe. Francouzské úřady otevřeně mluví o "krizové situaci", protože takové sucho je v zemi obvykle až na konci července.
Hladiny řek jsou už tak nízko, že hydroelektrárny prudce snížily dodávky elektrické energie a jaderné centrály mají zase problémy s chlazením svých reaktorů.
V polovině francouzských departmentů je omezeno používání vody na mytí automobilů a zalévání zahrad.
Nedostatek srážek přitom kupodivu postihuje především sever Francie. Rekordní sucho má samozřejmě největší dopad na zemědělství.
Největší problémem je píce pro dobytek. Kvůli suchu není žádná tráva a farmáři prodávají skot na jatka, protože cena sena už je tak vysoká, že si ji nemohou dovolit.
Kvůli nebývale horkému jaru navíc přišla ve Francii sklizeň ovoce a zeleniny o měsíc dříve. Ve stejnou dobu se ale sklízí ve Španělsku a severní Africe a kvůli této konkurenci utrží francouzští zemědělci za své produkty méně než obvykle.
Kvůli suchu bude ve Francii také výrazně nižší úroda pšenice, což zvýší cenu této zemědělské komodity na mezinárodních trzích.
Energetická krize kvůli nedostatku vody
Téměř 80 procent elektrické energie zajišťují v zemi galského kohouta jaderné elektrárny.
Během letošního jara však ve Francii napršelo jenom 45 procent průměrných srážek, a je proto stále obtížnější pumpovat z vysychajících řek vodu potřebnou k chlazení.
Vše komplikuje i skutečnost, že voda čerpaná z řek do chladicích systémů reaktorů má nebývale vysokou teplotu, což opět ztěžuje chlazení.
Kombinace těchto dvou faktorů může vést k odstavení jaderné centrály nebo k silnému omezení produkce elektrické energie.
Francie obvykle v létě kvůli sníženým průtokům v řekách přistoupí k odstavení některých reaktorů, na nichž provede údržbu, a tento výpadek kompenzuje dovozem elektřiny z Německa.
To však už brzy nebude možné. Německo snížilo kvůli katastrofě v japonské jaderné elektrárně Fukušima svou produkci elektrické energie o pět procent, protože odstavilo některé jaderné reaktory a postupně je chce vyřadit z provozu všechny.
Tím ztrácí do značné míry rezervní potenciál, který umožňoval letní dodávky do Francie.
Může to být ještě horší
Situace se přitom může ještě zhoršit.
Sucho postihuje celou Evropu včetně Švýcarska a Francouzi se obávají, že Švýcaři budou chtít udržet výši hladiny Ženevského jezera tím, že z něj budou odpouštět méně vody do dolního toku řeky Rhôny.
Jaderné elektrárny u této řeky by tak měly ještě méně vody na chlazení.
Francouzská elektrárenská společnost EDF proto počítá s tím, že letos odloží odstávky na údržbu ve svých jaderných elektrárnách u kanálu La Manche a Atlantiku, v nichž se reaktory chladí mořskou vodou, aby zajistila dodávky potřebné energie.
Stejný scénář použila již při rekordním suchu v roce 2003, kdy jaderné centrály závislé na vodě z řek musely zastavit na čas činnost.
Pokud jde o vodu, je na tom letos na jaře špatně téměř celá Evropská unie. V Británii jsou některé přehrady plné jen ze 40 procent a hladiny řek v jihovýchodní Anglii jsou na nejnižší úrovni v historii.
Spojené království jako celek zažívá nejsušší jaro za posledních 50 let. V Rakousku pak klesla hladina Dunaje v květnu na nejnižší úroveň za posledních sto let.
Německý hydrologický úřad hlásí, že lodě na Rýnu a Dunaji musejí plout kvůli rekordně nízké hladině obou toků z 50 až 80 procent prázdné.
Meteorologové nečekají v letních měsících žádné významné srážky a navíc upozorňují, že suchá jara jsou v Evropě stále častější a deficit jarních srážek stále větší.