reklama
 
 

Rozhodnuto. Němci zavřou jaderné reaktory do roku 2022

30. 5. 2011 13:18
Vláda Angely Merkelové se rozhodla k radikálnímu řešení pod vlivem Fukušimy

Berlín - Německo zavře všechny své jaderné reaktory nejpozději do roku 2022. Na zasedání vlády kancléřky Angely Merkelové se na tom shodli zástupci obou koaličních stran.

A to jak křesťanských demokratů (CDU), tak liberálů (FDP). S rozhodnutím souhlasí i bavorská CSU, sesterská strana křesťanských demokratů.

V Německu je nyní v provozu sedmnáct reaktorů. Sedm z nich je od března mimo provoz, šest bude uzavřeno v roce 2021, a pak dojde i na poslední.

"Je to definitivní. Konečný termín pro zavření posledních tří elektráren je rok 2022. Není možné to změnit," řekl novinářům po jednání ministr životního prostředí Norbert Röttgen.

Německý kabinet tak reaguje na havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima. Z tamních reaktorů se po zemětřesení a tsunami v polovině března dostala do okolí radiace.

S krokem Merkelové souhlasí i opoziční sociální demokraté a zelení. Proti jsou firmy, které se podílejí na provozu reaktorů. Hlavně RWE, E.ON, Vattenfall či EnBW.

Jaderná bezpečnost se po událostech v Japonsku stala v zemi důležitým politickým tématem a Strana zelených, která je proti atomové energii, zvítězila ve spolkových volbách v obvykle pravicovém Bádensku-Württembersku.

 

 

autor: Reuters | 30. 5. 2011 13:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama