Foto: Miliony hinduistů se přijely vykoupat do posvátné řeky

Foto: Miliony hinduistů se přijely vykoupat do posvátné řeky
Kumbhaméla je něco jako olympijské hry - nekoná se každý rok.
Koná se čtyřikrát za dvanáct let a místo jejího konání se vždy střídá - je buď v Iláhábádu, Haridváru, Udždžainu, nebo Násiku. Letos vyšla řada na Iláhábád.
Do města Iláhábád se tak stahují hinduisté z celé Indie i sousedních zemí.
Činili tak ještě předtím, než náboženský svátek 14. ledna začal.  Hlavní pozornost hinduistů přitahuje tradičně řeka Ganga.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Dan Poláček Zahraničí, Reuters, Dan Poláček
15. 1. 2013 11:10

Indické město Iláhábád na břehu posvátné řeky Gangy v těchto dnech přitahuje miliony hinduistů. Slaví se tady jeden z největších hinduistických svátků Kumbhaméla. Spirituální setkání potrvá 55 dní a skončí 10. března. Organizátoři očekávají, že se za tu dobu v Ganze smočí až 110 milionů lidí. Stoupenci hinduismu věří , že koupelí v řece ze sebe smyjí hříchy. Podívejte se na fotografie.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy