Foto: Doprava v chaosu kolabovala, lidé spali venku. New York před 15 lety pohltila neprostupná tma

Foto: Doprava v chaosu kolabovala, lidé spali venku. New York před 15 lety pohltila neprostupná tma
V polovině srpna 2003 slunce zapadlo nad nezvykle potemnělým New Yorkem. Celý severovýchod USA a část jižní Kanady postihl toho čtvrtka odpoledne masivní výpadek proudu.
První výpadek zasáhl podle odborníků elektrárny v Ohiu, během šesti minut se ale rozšířil na celé území a trval skoro 48 hodin.
Blackout zanechal ve tmě a bez proudu na 50 milionů lidí, ochromil dopravu a řidiče metra uvěznil pod zemí.
Tisíce dojíždějících uvázly v ulicích metropolí, protože se kvůli nefungující dopravě nemohli dostat domů.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí Dan Poláček ČTK Reuters, Zahraničí, Dan Poláček, ČTK
14. 8. 2018 20:28
Přesně před patnácti lety se celý severovýchod Spojených států a část jižní Kanady postupně zahalily do tmy. Ameriku postihl nejmasivnější výpadek proudu v dějinách země. Bez elektrického proudu se ocitlo na 50 milionů lidí a výpadek trval téměř 42 hodin. Příčinou blackoutu byla série selhání v elektrické síti a špatná komunikace mezi dodavateli proudu. Podívejte se, co se v těchto dnech dělo v ulicích New Yorku a dalších metropolí.
 

Právě se děje

před 46 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 53 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy