Foto: Okázalé lustry, budovatelské malby i socha vůdce. Metro v Pchjongjangu je vyzdobené jako palác

Klikněte pro vstup do galerie.
Stanice metra v severokorejské metropoli Pchjongjangu bijí do očí. V chudé a zaostalé KLDR působí jako z jiného světa.
Dominují jim mramorové mozaiky.
Křišťálové lustry s kýčovitými barevnými světýlky.
Pozlacené sochy.
Foto: Shutterstock
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
5. 8. 2018 18:00
V KLDR sice jezdí metro jen v hlavním městě, tvůrci se ale na jediných dvou linkách metra v celé Severní Koreji náležitě "vyřádili". Stanice zdobí masivní křišťálové lustry nebo mramorové mozaiky. Vagony jsou natřené na červeno-tyrkysovou barvu. Podívejte se, jak neobvykle vypadá metro v Pchjongjangu.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šanghaj zavřela kvůli tajfunu In-fa obě mezinárodní letiště

V Šanghaji dnes kvůli tajfunu In-fa uzavřeli obě mezinárodní letiště a úřady zakázaly pořádat jakékoli venkovní akce. Východní Čína se připravuje na silnou bouři, která se blíží od Japonska a Tchaj-wanu a má podle meteorologů zasáhnout hlavně provincii Če-ťiang, která leží jižně od Šanghaje. V Če-ťiangu by při ní mohlo napršet 250 až 350 milimetrů vody. "Lidé by neměli chodit ven," sdělila čínská meteorologická služba.

In-fa už se prohnala nad Tchaj-wanem a přinesla velké množství srážek, předtím na Okinawě se při ní zranilo šest lidí. Doprovází ji vítr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu, v nárazech i 191 kilometrů za hodinu. Na šanghajských letištích dnes byly zrušeny stovky letů a další se zřejmě budou rušit i v pondělí, oznámila televize. V Šanghaji jsou uzavřeny parky a také čtvrť u nábřeží, která je oblíbenou turistickou destinací.

Televize rovněž oznámila, že je přerušeno železniční spojení s městem Ning-po ležícím jižně od Šanghaje. V provincii Če-ťiang zůstanou zavřené školy, tržiště a obchody. Kvůli bouři přesunuli do Šanghaje velkou kontejnerovou loď z přístavu jižně od něj a uzavřeli plavební komory v Nan-tchungu, který je severně od města.

Zatímco se východ Číny připravuje na In-fa, centrální část země se vzpamatovává z mohutných záplav, které ji postihly tento týden. Vyžádaly si životy 58 lidí. Ve středočínském městě Čeng-čou spadlo rekordní množství srážek, byl zaplaven tunel metra a v něm zemřelo 12 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy