Foto: Rusové spustili na moře první plovoucí jadernou elektrárnu. Je v ní bar i bazén

Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov.
Z přístavu v Murmansku, který se nachází na severozápadě Ruska poblíž hranic s Norskem a Finskem, vyplula první plovoucí elektrárna na světě. Vydala se na přibližně měsíc trvající cestu do města Pevek na poloostrově Čukotka, vzdáleného pět tisíc kilometrů.
Elektrárna dostala název po ruském fyzikovi a chemikovi Michailu Lomonosovovi, který žil v 18. století.
Její stavba začala v roce 2007. Elektrárna je 144 metrů dlouhá a třicet metrů široká. Na plavidle jsou umístěny dva reaktory o výkonu 35 megawattů. Jejich životnost se pohybuje mezi 40 až 50 lety.
Elektrárna pojme až 300 zaměstnanců, pro které je údajně připravena posilovna, bazén a bar.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
23. 8. 2019 16:30
Z ruského Murmanska na pět tisíc kilometrů dlouhou cestu vyplula první plovoucí jaderná elektrárna. Kolos nese název Akademik Lomonosov a směřuje na Čukotku, kde by měla elektřinou zásobit až 50 tisíc lidí. Ochránci životního prostředí se obávají výbuchu a rozšíření radiace. Elektrárna má do cíle dorazit koncem září.
 

Právě se děje

před 47 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy