Foto: Rusové spustili na moře první plovoucí jadernou elektrárnu. Je v ní bar i bazén

Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov.
Z přístavu v Murmansku, který se nachází na severozápadě Ruska poblíž hranic s Norskem a Finskem, vyplula první plovoucí elektrárna na světě. Vydala se na přibližně měsíc trvající cestu do města Pevek na poloostrově Čukotka, vzdáleného pět tisíc kilometrů.
Elektrárna dostala název po ruském fyzikovi a chemikovi Michailu Lomonosovovi, který žil v 18. století.
Její stavba začala v roce 2007. Elektrárna je 144 metrů dlouhá a třicet metrů široká. Na plavidle jsou umístěny dva reaktory o výkonu 35 megawattů. Jejich životnost se pohybuje mezi 40 až 50 lety.
Elektrárna pojme až 300 zaměstnanců, pro které je údajně připravena posilovna, bazén a bar.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
23. 8. 2019 16:30
Z ruského Murmanska na pět tisíc kilometrů dlouhou cestu vyplula první plovoucí jaderná elektrárna. Kolos nese název Akademik Lomonosov a směřuje na Čukotku, kde by měla elektřinou zásobit až 50 tisíc lidí. Ochránci životního prostředí se obávají výbuchu a rozšíření radiace. Elektrárna má do cíle dorazit koncem září.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy