Foto: Jejich zvuk děsil nacisty. Raketometům "Kaťuša" přezdívali Stalinovy varhany

Foto: Jejich zvuk děsil nacisty. Raketometům "Kaťuša" přezdívali Stalinovy varhany
"Rusové nasadili baterii s neobyčejným množstvím hlavní. Salva je jako ohnivý hurikán a nám způsobené ztráty jsou ohromné," stálo v hlášení pro nacistické velení.
Podle jedné z teorií měl útok kaťuší i skrytý důvod, a to snahu za každou cenu zničit infrastrukturu a techniku, která padla do německých rukou. Jisté je, že nová zbraň vyvolala mezi Němci pozdvižení.
Zvuk, který rakety doprovázel, údajně budil v Němcích hrůzu. Proto dali zbrani přezdívku "Stalinovy varhany".
Po jejich dopadu zavládl na místě chaos. Rakety totiž nebyly příliš přesné, ale raketomet pálil rychle. Poškozena byla řada vagonů nebo železniční stanice a střepiny zranily a zabily mnoho německých vojáků.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Zahraničí ČTK Dan Poláček, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 7. 2021 16:19
Nejdříve byl slyšet pištivý zvuk a pak už se jen čekalo, kam sovětská raketa dopadne. Raketomety "Kaťuša", kterým se přezdívá Stalinovy varhany, použila Rudá armáda poprvé proti nacistickým jednotkám před 80 lety, 14. července 1941. Podívejte se na jejich historické snímky.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Tuniský prezident po středečním incidentu odvolal šéfa státní televize

Tuniský prezident Kaís Saíd ve středu odvolal z funkce ředitele státní televize a na jeho místo jmenoval dočasného zástupce, uvedla s odvoláním na prohlášení prezidentské kanceláře agentura Reuters. Odvolání ve středu odpoledne předcházel incident, kdy byl zástupkyni syndikátu novinářů SNTJ a lidskoprávnímu aktivistovi odepřen vstup do budovy televize, přestože byli pozvání jako hosté televizního pořadu. Do vysílání se nakonec později dostali.

Tunisko čelí nejhorší politické krizi za posledních deset let poté, co prezident Kaís Saíd v neděli odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil na 30 dní fungování parlamentu. V pondělí hlava státu odvolala další členy kabinetu a vyhlásila striktní nová opatření. Podle části tuniských stran, včetně největší An-Nahdy, je Saídovo počínání v rozporu s ústavou. V pondělí úřady bez vysvětlení a bez opory v zákonech uzavřely tuniskou pobočku katarské televize Al-Džazíra.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

USA uvalily sankce na osm syrských věznic a jejich představitele

Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že uvalilo sankce na osm syrských věznic, které provozuje tajná služba syrského prezidenta Bašára Asada. Na sankčním seznamu se ocitlo také pět činitelů v jejich vedení. V zařízeních se podle ministerstva porušují lidská práva, informovala agentura Reuters.

Ministerstvo dále uvedlo, že uvalilo sankce na syrskou ozbrojenou skupinu Ahrar al-Šarkíja a dva její lídry. Organizace působí na severu země a podle Washingtonu je zodpovědná za útlak civilního obyvatelstva, zejména syrských Kurdů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy