První modlitba v Hagii Sofii: Křesťanské ikony zakryly plachty, Erdogan četl z koránu

První modlitba v Hagii Sofii: Křesťanské ikony zakryly plachty, Erdogan četl z koránu
…
Nechyběl mezi nimi prezident Erdogan, který recitoval verše z koránu.
Do areálu, kde probíhala společná modlitba, mohli věřící jen s ochranou obličeje.
Turecký prezident Erdogan ve čtvrtek, den před plánovanou modlitbou, dorazil do Hagie Sofie na inspekci. Podle arabské televizní stanice al-Džazíra již dříve řekl, že přeměna někdejší mešity na muzeum byla "obrovská chyba". Z ikony světové architektury se stalo muzeum v roce 1934 z rozhodnutí tehdejšího tureckého vládce Mustafy Kemala Atatürka.
Foto: Reuters
ČTK Vojtěch Trdlica, ČTK
24. 7. 2020 15:31
Z minaretů Hagie Sofie se téměř po 90 letech rozezněl zpěv muezzinů, kteří svolávají muslimy k modlitbě. Do velké mešity dorazily v pátek tisíce lidí z celého Turecka a dalších okolních zemí. Do vnitřních prostor se ale dostalo jen několik stovek věřících, mezi nimiž nechyběl prezident Recep Tayyip Erdogan, který i přes nevoli státu či papeže nechal bývalé muzeum přeměnit na mešitu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy