První modlitba v Hagii Sofii: Křesťanské ikony zakryly plachty, Erdogan četl z koránu

První modlitba v Hagii Sofii: Křesťanské ikony zakryly plachty, Erdogan četl z koránu
…
Nechyběl mezi nimi prezident Erdogan, který recitoval verše z koránu.
Do areálu, kde probíhala společná modlitba, mohli věřící jen s ochranou obličeje.
Turecký prezident Erdogan ve čtvrtek, den před plánovanou modlitbou, dorazil do Hagie Sofie na inspekci. Podle arabské televizní stanice al-Džazíra již dříve řekl, že přeměna někdejší mešity na muzeum byla "obrovská chyba". Z ikony světové architektury se stalo muzeum v roce 1934 z rozhodnutí tehdejšího tureckého vládce Mustafy Kemala Atatürka.
Foto: Reuters
ČTK Vojtěch Trdlica, ČTK
24. 7. 2020 15:31
Z minaretů Hagie Sofie se téměř po 90 letech rozezněl zpěv muezzinů, kteří svolávají muslimy k modlitbě. Do velké mešity dorazily v pátek tisíce lidí z celého Turecka a dalších okolních zemí. Do vnitřních prostor se ale dostalo jen několik stovek věřících, mezi nimiž nechyběl prezident Recep Tayyip Erdogan, který i přes nevoli státu či papeže nechal bývalé muzeum přeměnit na mešitu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Kvůli koronaviru začne SP v sjezdovém lyžování o týden dřív

Světový pohár ve sjezdovém lyžování začne tradičními obřími slalomy v Söldenu o týden dřív, než bylo původně plánováno. Ženy pojedou na ledovci v Rakousku 17. října, muži o den později. Změnu už schválila Mezinárodní lyžařská federace.

"Díky posunu bude ledovec k dispozici výhradně závodníkům. Zároveň bude možné oddělit účastníky a pořadatele od turistů a zajistit ubytování tak, aby to odpovídalo regulím," zdůvodnili změnu termínu rakouští pořadatelé.

Je pravděpodobné, že kvůli koronaviru bude výrazně omezen počet diváků. Po závodech v Söldenu by měl seriál pokračovat až koncem listopadu ve finském Levi, poté by se měl přesunout na severoamerický kontinent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy