Foto: Praskaly silnice, až z nich tryskala voda. Tak vypadalo zemětřesení na Aljašce

Zemětřesení před 55 lety zpustošilo pobřeží Aljašky.
Šlo o nejsilnější zemětřesení v Severní Americe a zároveň druhé nejsilnější na celém světě od počátku 20. století. Zemřelo nejméně 131 lidí.
Aljašské zemětřesení o síle 9,2 stupně Richterovy škály svou silou předstihla jen událost z roku 1960 v Chile. Tehdejší zemětřesení dosáhlo hodnoty kolem 9,5 stupně.
Epicentrum bylo 25 kilometrů pod mořskou hladinou, 20 kilometrů severně od mořské úžiny Prince William Sound, která se nachází v jihocentrální části Aljašky.
Zemětřesení bylo cítit na rozloze až 1,3 milionu kilometrů čtverečních a zaznamenaly ho všechny měřicí stanice ve Spojených státech. Otřásla se i věž Space Needle v osm tisíc kilometrů vzdáleném americkém městě Seattle.
Foto: National Oceanic and Atmospheric Administration / NOAA / Public domain
Dan Poláček Jana Václavíková Dan Poláček, Jana Václavíková
Aktualizováno 31. 3. 2021 9:36
V březnu 1964 zasáhlo americkou Aljašku zemětřesení o síle 9,2 stupně, které bylo cítit až osm tisíc kilometrů daleko. Šlo o druhé nejsilnější zemětřesení od začátku 20. století. Vedle 130 obětí a škod na majetku však mělo i pozitivní dopad - začaly se stavět měřicí stanice, které před podobnými problémy obyvatele včas varují. Podívejte se, co po sobě zemětřesení a následné tsunami zanechaly.
 

Právě se děje

před 26 minutami

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy