Foto: Praskaly silnice, až z nich tryskala voda. Tak vypadalo zemětřesení na Aljašce

Zemětřesení před 55 lety zpustošilo pobřeží Aljašky.
Šlo o nejsilnější zemětřesení v Severní Americe a zároveň druhé nejsilnější na celém světě od počátku 20. století. Zemřelo nejméně 131 lidí.
Aljašské zemětřesení o síle 9,2 stupně Richterovy škály svou silou předstihla jen událost z roku 1960 v Chile. Tehdejší zemětřesení dosáhlo hodnoty kolem 9,5 stupně.
Epicentrum bylo 25 kilometrů pod mořskou hladinou, 20 kilometrů severně od mořské úžiny Prince William Sound, která se nachází v jihocentrální části Aljašky.
Zemětřesení bylo cítit na rozloze až 1,3 milionu kilometrů čtverečních a zaznamenaly ho všechny měřicí stanice ve Spojených státech. Otřásla se i věž Space Needle v osm tisíc kilometrů vzdáleném americkém městě Seattle.
Foto: National Oceanic and Atmospheric Administration / NOAA / Public domain
Dan Poláček Jana Václavíková Dan Poláček, Jana Václavíková
Aktualizováno 31. 3. 2021 9:36
V březnu 1964 zasáhlo americkou Aljašku zemětřesení o síle 9,2 stupně, které bylo cítit až osm tisíc kilometrů daleko. Šlo o druhé nejsilnější zemětřesení od začátku 20. století. Vedle 130 obětí a škod na majetku však mělo i pozitivní dopad - začaly se stavět měřicí stanice, které před podobnými problémy obyvatele včas varují. Podívejte se, co po sobě zemětřesení a následné tsunami zanechaly.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy