Vesnice na Sicílii zve Jill Bidenovou. Podívejte se, kde má kořeny budoucí první dáma

Vesnice na Sicílii zve Jill Bidenovou. Podívejte se, kde má kořeny budoucí první dáma
...
I proto vesnice fandila Joeu Bidenovi při letošních prezidentských volbách - na ulicích byly k vidění americké vlajky, plakáty a nápisy vyjadřující podporu soupeři Donalda Trumpa. Zmínka o Bidenové samozřejmě nemohla chybět.
Vítězství Joea Bidena v amerických prezidentských volbách oslavovali nejen lidé v amerických ulicích, ale také malá vesnice Gesso na italském ostrově Sicílie. Mezi 600 zdejších obyvatel patří vzdálení příbuzní budoucí první dámy Jill Bidenové.
Když média vyhlásila, že novým prezidentem se stane Joe Biden, vypadalo to v Gessu, "jako kdyby celá vesnice vyhrála americké volby", řekl britskému deníku The Guardian prezident místní kulturní asociace Tonino Macri.
Foto: ČTK
Zahraničí dap Zahraničí, dap
Aktualizováno 14. 11. 2020 20:26
Pravděpodobně první pozvání do zahraničí, které budoucí první dáma USA Jill Bidenová dostala, přichází z malé vesnice na Sicílii s 600 obyvateli. Právě odtud, ze samotného jihu Itálie, před 120 lety odjeli hledat štěstí do Ameriky její příbuzní. Část rodiny zde stále žije a těší se, až Bidenové připraví tradiční italské pokrmy.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Izraelské letouny a pozemní vojsko zesílily útoky na Pásmo Gazy

Izraelské letouny a pozemní vojsko v noci na dnešek zesílily útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy, oznámila izraelská armáda. Podle zdrojů agentury Reuters se však nejedná o zahájení pozemní invaze do palestinské enklávy.

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již pátý den a nejeví známky slábnutí. Izraelská armáda to uvedla poté, co krátce po půlnoci místního času vydala stručné prohlášení, že "letecké a pozemní síly izraelské armády útočí na Pásmo Gazy". Podle Reuters poté následovala další salva raket vystřelených z Pásma Gazy na Izrael.

Ačkoli sdělení neobsahovalo žádné další podrobnosti, podle zdrojů Reuters obeznámených s děním v izraelské armádě nejde o zahájení pozemní operace. Útokem pozemních sil se podle nich myslí střelba z děl z izraelského území na Pásmo Gazy ovládané hnutím Hamás.

Izrael ve čtvrtek oznámil, že u hranic s Pásmem Gazy shromáždil pozemní jednotky a povolal dalších 9000 vojáků v záloze, což některá izraelská média hodnotila jako předzvěst možné pozemní operace.

Obyvatelé severní části Pásma Gazy, kteří bydlí poblíž hranice s Izraelem, uvedli, že v enklávě nevidí žádné izraelské vojáky, hlásili ale silnou dělostřeleckou palbu a desítky izraelských leteckých útoků.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy