Další pilíř janovského mostu se naklání. Hrozí, že každou chvíli spadne, varují hasiči

V Janově na severu Itálie se v úterý kolem poledne náhle zřítil dálniční most, po kterém projížděly desítky aut. Hasiči nyní varují před rizikem, že spadne i zbylá část mostu na obytné domy pod ním.
Záběry z dronu. Italští hasiči natočili místo tragédie z výšky | Video: Hasiči Itálie

Janov - Hasiči a policie v Janově varovali obyvatele ulice, která vede pod mostem, jehož část se v úterý zřítila, že jeden z pilířů mostu se naklání. Hrozí tak, že zbylá část stavby každým okamžikem spadne, informuje deník la Repubblica. Obyvatelé ulice Fillak byli evakuováni už v úterý a ve středu si ze svých domovů odnášeli osobní věci.

Hasiči zjišťují stabilitu pilíře. Přerušili kvůli tomu odstraňování sutin a hledání mrtvých i přeživších v korytu řeky Poncevera, která vede pod mostem.

Záběry ze zřícení dálničního mostu v Janově | Video: Associated Press

"Domy pod mostem nepůjde zachovat, protože (most) bude patrně stržen," upozornil janovský starosta Marco Bussi. "O evakuované se staráme, je to naše priorita. Dostanou nové bydlení. Bylo evakuováno 311 rodin," doplnil starosta.

Co přesně se v úterý kolem poledne stalo, není zatím úplně jasné. Na mostě, který vede přes řeku, železniční koleje, nákupní centra a několik obytných domů, v tu chvíli jezdila auta. Hustě pršelo a byla bouřka. Jednou z příčin zhroucení mostu mohl být sesuv podmáčené půdy.

"Bylo krátce po půl dvanácté, když jsem uviděl, jak do mostu udeřil blesk. Pak jsme se dívali, jak most padá dolů." Tak popsal italské agentuře ANSA Pietro M. moment, kdy v Janově spadl dálniční most Morandi. Tragédie si vyžádala minimálně 42 mrtvých.

"Byla jsem asi jen deset metrů od mostu, když spadl. Zhroutil se, jako by byl z mouky," popsala jiná svědkyně. "Celá ta scéna se mi vrací, znovu vidím lidi, jak padají dolů. Byly tam kamiony, které spadly do řeky."

Řidič tohoto nákladního auta měl štěstí, most se zřítil těsně před ním.
Řidič tohoto nákladního auta měl štěstí, most se zřítil těsně před ním. | Foto: Reuters

Světová média obletěl snímek zeleného kamionu, který osamoceně stojí na vozovce jen několik metrů od místa, kde se most zlomil a zřítil. "Díval jsem se, jak se silnice se všemi auty přede mnou hroutí," popsal jeho řidič britskému bulvárnímu deníku Daily Mail poté, co ho lékaři ošetřili po utrpěném šoku.

Muž, který naopak řídil jedno z posledních aut, která most stihla přejet, mluví o zázraku. "Viděl jsem zhroucení mostu ve zpětném zrcátku, měl jsem strašný strach," popsal italskému deníku La Repubblica.

A také ostatní lidé, kteří přežili pád, říkají, že měli nevýslovné štěstí. Třiatřicetiletý amatérský fotbalista Davide Capello je jedním z těch, se kterými novináři mluvili v nemocnici. "Slyšel jsem tupý zvuk a zahlédl jsem, jak se silnice sune dolů a já s ní," vzpomíná Capello. "Okamžitě jsem zavolal hasiče a hned potom své rodině. Byl jsem v šoku a je zázrak, že jsem přežil. Spadl jsem spolu s mostem a ani nevím, kdo mě zachránil."

"Cítil jsem ránu, která mě odmrštila. Narazil jsem do zdi asi deset metrů ode mě, nic jiného si nepamatuji," vypověděl anonymně další řidič v nemocnici.

Auta padala z mostu z výšky asi 45 metrů, mezi nimi i jeden český kamion. Jeho řidič nehodu přežil. "Náš kamion jsme našli na fotkách na Twitteru, jak lezli do kabiny záchranáři. Takže jsme obvolávali všechny nemocnice. Z návěsu nezbylo vůbec nic," uvedl jednatel přepravní společnosti Sped-It Václav Zázvůrek.

Italské úřady již pád mostu začaly vyšetřovat. Vláda požaduje, aby rezignovalo vedení firmy Autostrade per l'Italia, která most provozovala. Chce jí odebrat koncesi a vymáhat finanční postih až 150 milionů eur (3,9 miliardy Kč). Janovský prokurátor Francesco Cozzi uvedl, že za katastrofou je lidská chyba, nikoli nešťastná náhoda. Inženýr Antonio Brencich tvrdí, že stavba byla problematická od samého začátku.

"Autostrade měla provést údržbu, ale neučinila tak. Vybírala jedno z nejdražších mýtných v Evropě a platila jedny z nejnižších daní, navíc v Lucembursku," obvinil z enštěstí firmu italský vicepremiér Luigi Di Maio.

Vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini uvedl, že na popud vlády budou v celé zemi prověřeny stárnoucí mosty a tunely. Italská vláda musí podle něj vyčlenit více financí na infrastrukturu, a nebrat přitom v potaz rozpočtová pravidla Evropské unie.

Video: Hasiči zachraňovali oběti z visícího vraku:

Nebezpečné chvíle zakusili italští hasiči po pádu dálničního mostu v Janově. Podařilo se jim dostat člověka z vraku auta, který visel z mostu. | Video: Vigili del Fuoco
 

Právě se děje

před 24 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy