V Česku dálniční most spadnout nemůže. Stojí na pilířích a pravidelně je kontrolujeme, ujišťuje ŘSD

Barbora Němcová Barbora Němcová
16. 8. 2018 5:30
V Česku dálniční most spadnout nemůže, tvrdí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Prvním důvodem je, že konstrukce mostů, které ŘSD spravuje, jsou v Česku pilířové, a ne závěsné jako v Janově. A zadruhé se provádí pravidelné kontroly, a to i ty hloubkové, ujišťuje Jan Rýdl z ŘSD. Dálniční most v havarijním stavu podle něj v Česku ani není. "Je jich v tuto chvíli šest nebo sedm, ale jsou to mosty, které jsou buď v rekonstrukci, nebo už byla provedena demolice," vysvětluje pro Aktuálně.cz Rýdl.
Zřícený most v Janově.
Zřícený most v Janově. | Foto: Reuters

Jaký je stav českých dálničních mostů?

V Česku je 1682 dálničních mostů, žádný z nich není v havarijním stavu. Celkem má ve své odpovědnosti Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zhruba pět tisíc mostů. Mosty, které jsou v havarijním stavu a ve vlastnictví státu, jsou výhradně na silnicích první třídy. Je jich v tuto chvíli šest nebo sedm, ale jsou to mosty, které jsou buď v rekonstrukci, nebo už byla provedena demolice.

V Česku se tedy nemůže stát něco podobného jako v úterý v Janově?

To se nestane. Nestane se to mimo jiné i proto, že veškeré mosty mají individuálně předepsaný plán nejen údržby, ale i kontrol a prohlídek. Běžná kontrola probíhá minimálně jednou ročně, u některých mostů dvakrát - třeba u těch mimořádně zatížených. Poté je tady plán takzvaných hloubkových kontrol, které jsou naplánovány podle technického stavu.

U mostů, které jsou v nejlepší kondici, probíhá hloubková kontrola nejméně jednou za šest let. Ty, které jsou v průměrné kondici, jsou hloubkově kontrolovány jednou za čtyři roky. A ty, kde se technický stav horší, se velice detailně kontrolují jednou za dva roky s tím, že kontrola probíhá jako diagnostika před rekonstrukcí.

Jak hloubková kontrola mostu probíhá?

Zajímá se nejen o to, v jakém stavu je vnější stavba, ale snaží se někdy i za cenu lokálně destrukčních metod, to znamená nějaké sondy, kontrolovat i vnitřní stavbu. Taková kontrola se může propojit s opravou silničního svršku, kdy se odstraňuje svrchní obrusná a první spodní ložná vrstva, přičemž se odhaluje samotné těleso mostní konstrukce a zjišťuje se, v jakém stavu je. Jestli tam nezatéká, jestli nedochází k alkalickým reakcím, jestli tam není nějaký důkaz o tom, že by korodovala vnitřní ocelová část železobetonových konstrukcí a podobně.

Je v Česku nějaký most, který by byl konstrukčně podobný tomu v Janově?

Ne. Alespoň u mostů, které má v gesci ŘSD, takováto konstrukce není. U současných mostních konstrukcí, které stavíme, je plánovaná životnost kolem 100 let. Je ale naprosto klíčové a nezbytné dodržet údržbu a péči o mostní konstrukce. Je třeba věnovat pozornost jak tomu silničnímu svršku, tak konstrukci jako takové, stabilitě i takovým věcem jako rektifikace, což je proces, kdy je kontrolováno a restaurováno založení pilířových částí mostu.

V čem se tedy lišila konstrukce janovského mostu od těch v Česku?

Laicky vysvětleno to byl most, který byl zavěšený. My stavíme mosty, které jsou pilířové.

Je možné, aby k pádu mostu vedl úder blesku, jak se o tom spekuluje v případě Janova?

To se ptejte expertů na stavby a statiku mostů na ČVUT. Mosty, když jsou stavěné pilířovým způsobem, musí počítat s tím, že odolají úderu blesku. Stejně tak musí odolat naprosto mimořádným intenzitám větru, mimořádným intenzitám sněžení a s tím spojeným mimořádným zatížením. Musí odolat i přívalovým dešťům, kdy může docházet k odvodu vody v blízkosti klíčových bodů založení stavby.

Nebezpečné chvíle zakusili italští hasiči po pádu dálničního mostu v Janově. Podařilo se jim dostat člověka z vraku auta, který visel z mostu. | Video: Vigili del Fuoco
 

Právě se děje

před 7 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března ale epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy