Foto: Hirošima chce zdemolovat dva domy, které přežily atomovou bombu. Lidé se bouří

Foto: Hirošima chce zdemolovat dva domy, které přežily atomovou bombu. Lidé se bouří
Jaderná bomba byla na Hirošimu svržena 6. srpna 1945 v 8:15 místního času z výšky 9600 metrů.
Ruina byla posléze pojmenována Hirošimský památník míru.
Japonské město Hirošima plánuje strhnout dvě budovy, které v roce 1945 přečkaly shození americké atomové bomby. Toto je jedna z nich, sklad Nippon Express Deshio.
Obchodní a průmyslové muzeum v Hirošimě, navržené českým architektem Janem Letzelem, také přečkalo výbuch bomby. Toho se však rozhodnutí o demolici netýká.
Foto: Google Street View
ČTK Dan Poláček ČTK, Dan Poláček
Aktualizováno 17. 12. 2019 11:29
Japonské město Hirošima plánuje strhnout dvě budovy, které v roce 1945 přečkaly shození americké atomové bomby. S tím ovšem nesouhlasí část obyvatel, kteří je chtějí uchovat jako významné památky, píše britský server BBC News. Připomeňte si ve fotogalerii snímky z téměř tři čtvrtě století starých událostí.

Šestého srpna 1945 byla na japonské město Hirošima svržena z bombardéru amerického letectva atomová bomba. Výbuch většinu města srovnal se zemí a v okruhu pěti kilometrů od centra exploze zůstalo stát jen 85 objektů včetně dvou, které byly postavené v roce 1913 a sloužily nejprve jako továrna na vojenské oblečení, později jako vysokoškolské koleje. Po výbuchu bomby byly také využívány jako improvizovaná nemocnice.

"Mohly by být využity jako prostředek k propagaci odstranění všech jaderných zbraní," uvedl jeden z těch, kdo útok na Hirošimu přežili. Při výbuchu bomby zahynulo asi 80 tisíc lidí a dalších 35 tisíc utrpělo zranění.

Zmíněné dvě budovy zůstaly stát mimo jiné díky tomu, že byly postavené z železobetonu. Stále jsou na nich vidět poškození od výbuchu na kovových oknech a dveřích. V roce 2017 úřady zjistily, že stavby, které jsou nyní ve veřejném vlastnictví, by se pravděpodobně zřítily při silném zemětřesení.

A protože nyní nejsou nijak využívané a nejsou otevřené pro veřejnost, místní vláda rozhodla, že by do roku 2022 měly být zdemolovány. Třetí budova na stejném pozemku bude zachována a její stěny a střecha zesíleny a opraveny, aby přestály případné zemětřesení.

Devětaosmdesátiletý Iwao Nakaniši byl v jedné z budov, když město zasáhla bomba. Nyní vede místní skupinu, která požaduje zachování všech tří objektů. "Vzhledem k jejich historickému významu při zprostředkování té tragédie budoucí generaci nemůžeme s demolicí souhlasit," řekl japonskému listu Mainiči. "Jsme ostře proti."

Toto rozhodnutí se nicméně netýká staveb, které jsou součástí Hirošimského památníku míru a mezi nimiž je i Obchodní a průmyslové muzeum navržené českým architektem Janem Letzelem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy