Les sebevrahů, katakomby, zkamenělí lidé. Temná turistika láká davy návštěvníků

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 14. 7. 2019 21:07
Cestám na místa spojená se smrtí a katastrofami se věnují i výzkumníci na univerzitách. Podle některých z nich může takové cestování vzdělávat, další varují před nevhodností masových výprav do míst spojených s utrpením. Podle Rebeky Stewartové z amerického Centra pro zodpovědné cestování je důležité si před každou návštěvou míst spojených se smrtí ujasnit důvod návštěvy. "Abychom pochopili a projevili úctu, nebo abychom si odškrtli nějaké místo a udělali na něm selfie?" řekla například serveru CNN. Naposledy seriál HBO o jaderné katastrofě na Ukrajině probudil vlnu zájmu o návštěvu Černobylu. Podívejte se, kam všude se také lidé vydávají.
Dojeli jsme do města Pripjať. Až do roku 1986 zde žili spolu se svými rodinami lidé zaměstnaní v jaderné elektrárně Černobyl. Dohromady jich bylo 47 500.
Dojeli jsme do města Pripjať. Až do roku 1986 zde žili spolu se svými rodinami lidé zaměstnaní v jaderné elektrárně Černobyl. Dohromady jich bylo 47 500. | Foto: Markus Berger

Černobyl na Ukrajině i v Litvě

Vyloučená zóna obklopující někdejší ukrajinskou elektrárnu Černobyl je návštěvníkům přístupná od roku 2011. Po nedávném odvysílání pětidílného seriálu televize HBO o nejhorší jaderné katastrofě historie se však zájem turistů podle místních průvodců zvýšil víc než o třetinu.

"Většina lidí se sem rozhodla vydat poté, co viděli seriál," řekl serveru CNN Victor Korol, ředitel jedné z turistických kanceláří, která výlety do okolí dnes už nefunkční jaderné elektrárny organizuje.

Poté, co se na sociálních sítích objevila řada fotografií, z nichž některé zobrazují i polosvlečené návštěvníky, jak pózují se zbytky reaktoru, ozval se sám tvůrce seriálu Craig Mazin a turisty vyzval k ohleduplnosti. 

Ze zájmu o televizní ztvárnění katastrofy těží také litevské hlavní město Vilnius, které návštěvníky láká na "bezpečné dobrodružství v autentické lokalitě natáčení". V ulicích litevské metropole vznikaly některé scény z města Pripjať (na snímku) nedaleko elektrárny. To sovětské úřady po havárii evakuovaly a zůstává dodnes opuštěné. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy