Carské Rusko před sto lety. Unikátní barevné fotky

Carské Rusko před sto lety. Unikátní barevné fotky
Rok 1911. Poslední emír emirátu Buchara (na území dnešního Uzbekistánu), Muhammed Ali Khan (1880-1944). Slavnostní portrét je pořízený krátce poté, co se emír chopil moci. Jako vládce autonomního městského státu v islámské střední Asii rozhodoval o vnitřních záležitostech svého emirátu jako absolutní monarcha i přes to, že od poloviny 19. století byla Buchara vazalem ruské říše. Po revoluci a se zřízením sovětské moci v Buchaře v roce 1920 uprchl emír do Afghánistánu, kde v roce 1944 zemřel.
Někdy mezi 1907-1915. Na snímku je zachycena uzbecká žena stojící před vchodem do jurty, oděná do tradičních šatů a šperků. Přenosné jurty používaly k bydlení kočovné národy střední Asie. Po dobytí Turkistánu (historické oblasti v Asii rozprostírající se mezi Kaspickým mořem a čínskými hranicemi) v polovině 19. století vyvinula ruská vláda na kočovné národy silný tlak, aby se trvale usadily ve vesnicích a městech.
Rok 1911. Samarkand, starobylé obchodní, intelektuální a duchovní středisko na Hedvábné stezce z Evropy do Číny, zahrnovalo pozoruhodně různorodé obyvatelstvo, včetně Tádžiků, Peršanů, Uzbeků, Arabů, Židů a Rusů. Samarkand, a celý západní Turkistán, byl v polovině 19. století včleněn do Ruské říše a zachoval si svou etnickou rozmanitost. Na snímku židovští chlapci v tradičním oděvu studují se svým učitelem.
Rok 1911. Obchodník na tržišti v Samarkandu (v současnosti druhé největší město v Uzbekistánu) nabízí látky z hedvábí, bavlny a vlny a tradiční koberce. V horní části stánku visí zarámovaná strana koránu.
Foto: Prokudin-Gorskij/Library of Congress
Martina Křížová Martina Křížová
4. 10. 2014 19:00
Prohlédněte si snímky ze života lidí v Rusku před začátkem první světové války a Říjnovou revolucí. Fotograf Prokudin-Gorskij je pořídil vlastní metodou trojbarevné fotografie.

Fotografie obyvatel Ruské říše mezi lety 1907 až 1915 pořídil fotograf Sergej Michajlovič Prokudin-Gorskij, který se stal v Rusku proslulým po pořízení barevné fotografie spisovatele L. N. Tolstoje. Používal metodu trojbarevné fotografie, kterou postupně zdokonalil. Díky vlastnímu výzkumu si později nechal patentovat reprodukci barevných diapozitivů a projekci barevného filmu.

Okolo roku 1905 si Prokudin-Gorskij naplánoval, že pomocí nových pokročilých postupů pro vytváření barevné fotografie systematicky zdokumentuje ruskou říši. Chtěl tak seznámit školáky po celém Rusku s rozlehlou a rozmanitou historií, kulturou a modernizací v říši.

Fotografoval vždy tři černobílé snímky na skleněné desky, každý přes jiný barevný filtr (červený, zelený a modrý). Jejich spojením se pak zobrazila scéna ve skutečných barvách. Experimentoval i s tvorbou barevné papírové fotografie ze svých záběrů. Postup byl však velmi pracný a zdlouhavý.

V železničním vagónu, speciálně upraveném na temnou komoru, a s podporou cara Mikuláše II. projel Prokudin-Gorskij křížem krážem Ruskou říši, včetně zakázaných oblastí, a nafotil více než 10 tisíc fotografií.

Do fotogalerie vstoupíte kliknutím na úvodní fotku (nahoře).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy