Foto: Bělověžský národní park střeží armáda. Migranti ale do Polska dál pronikají

Foto: Bělověžský národní park střeží armáda. Migranti ale do Polska dál pronikají
Vládní strana Právo a spravedlnost na hranici mezi Polskem a Běloruskem postavila asi čtyři metry vysokou zeď, která protíná panenskou přírodu a kterou kromě policie a pohraniční stráže střeží i desítky tisíc polských vojáků.
Novináři, místní ani turisti se nesmí k hlídanému pásmu přiblížit na více než 15 metrů a armáda zakazuje pořizování jakýchkoliv fotografií.
Místní se ale shodují, že migranti hranici překračují dál. "Jediné, co zeď změnila, je fyzická zdatnost migrantů. Zpočátku jsme tu měli víc starých lidí a rodin s dětmi, teď jsou to častěji mladí a zdraví lidé," tvrdí dobrovolnice Oliwia Hurleyová.
"Na začátku jsme si mysleli, že to bude jen pár měsíců. Po první zimě jsme nevěřili, že by polský stát připustil, aby se to ještě opakovalo. Teď ale víme, že se nic nezmění," říká Oliwia Hurleyová, které žije se svými dvěma dětmi nedaleko Bělověže a už dva roky tu pomáhá migrantům.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Dominika Perlínová Jakub Plíhal, Dominika Perlínová
13. 10. 2023 17:00
Vládní strana Právo a spravedlnost, která bude v nedělních parlamentních volbách obhajovat svou pozici, postavila na polsko-běloruské hranici v reakci na migrační krizi asi čtyři metry vysokou zeď. Stát také do oblasti u Bělověže poslal vojáky, ale výsledkem jsou pouze zranění migranti, kterým musí zdejší obyvatelé pomáhat, a upadající turismus.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy