Foto: Agent Orange zabíjí i 40 let po konci vietnamské války

Foto: Reuters
Reuters Jakub Plíhal Reuters, Jakub Plíhal
30. 4. 2015 18:08
Jedovatý dioxin, shazovaný za války ve Vietnamu, zabíjí dodnes. To, že ho lidé mají v sobě, přitom ani nemusí vědět. Poznání pak bývá to nejkrutější - narození na smrt postižených dětí.

Hanoj - Následky krvavého konfliktu ve Vietnamu i po čtyřiceti letech nemizí.

Nejenže v půdě zůstává odhadem přes 800 000 tun nevybuchlé munice a země se potýká s rozsáhlými oblastmi zamořenými chemikáliemi, na pět milionů Vietnamců je zasaženo jedovatým mixem herbicidů.

Ten je celému světu znám jako "Agent Orange" a na těch, které zasáhl, se podepsal handicapy a deformacemi. Často jde o malé děti, které umírají ještě před dovršením dospělosti.

Fotograf agentury Reuters Damir Sagolj putoval Vietnamem, aby přinesl některé z otřesných příběhů následků války, jejíž zbraně i po čtyřiceti letech od ukončení konfliktu stále zabíjí nevinné.

Agent Orange byla jedovatá směsice herbicidů, kterou Američané a jejich spojenci pokropili část Vietnamu s cílem zničit tamní vegetaci a sebrat tak severovietnamské armádě úkryt a obživu. Z letadel a vrtulníků však často zasáhli i mnoho lidí. I příroda je dodnes stále zamořená.

Zajímavostí je, že jedna ze složek Agent Orange se od roku 1965 vyráběla i v Československu v chemičce Spolana Neratovice, odkud byla přes síť dodavatelů prodávána na americké letecké základny ve Vietnamu. Záhy poté, co v krátké době onemocněly desítky zaměstnanců, však byla jeho výroba v roce 1968 ukončena.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šestiletý trest za ovlivňování tendrů Středočeského kraje. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Někdejší poslanec za ODS a bývalá ředitelka kladenské nemocnice podle rozsudku zmanipulovali zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad a hostivického gymnázia, přijali na úplatcích téměř 17 milionů korun a sedm milionů předali tehdejšímu hejtmanovi Davidu Rathovi (dříve ČSSD).

Další zprávy