Foto: Agent Orange zabíjí i 40 let po konci vietnamské války

Foto: Agent Orange zabíjí i 40 let po konci vietnamské války
Už čtyřicet let uběhlo od skončení války ve Vietnamu. Následky krvavého konfliktu jsou přesto v zemi i lidech stálé bolestně patrné.
Fotograf agentury Reuters Damir Sagolj se vydal po stopách Agenta Orange, extrémně jedovaté chemikálie, kterou Američané za války shazovali z letadel do vietnamské džungle s cílem zničit rostlinstvo a snáze tak porazit nepřítele.
Účinkům bylo vystaveno skoro pět milionů lidí, přes tři miliony z nich trpěly nebo stále trpí smrtelnými chorobami a postiženími.
Nejvíce jsou zasaženy děti, které se v kontaminovaných oblastech rodí s vážnými nemocemi a postiženími a často umírají ve velmi útlém věku. Na snímku bývalý voják Nguyen Hong Phuc se svým dvacetiletým synem.
Foto: Reuters
Reuters Jakub Plíhal Reuters, Jakub Plíhal
30. 4. 2015 18:08
Jedovatý dioxin, shazovaný za války ve Vietnamu, zabíjí dodnes. To, že ho lidé mají v sobě, přitom ani nemusí vědět. Poznání pak bývá to nejkrutější - narození na smrt postižených dětí.

Hanoj - Následky krvavého konfliktu ve Vietnamu i po čtyřiceti letech nemizí.

Nejenže v půdě zůstává odhadem přes 800 000 tun nevybuchlé munice a země se potýká s rozsáhlými oblastmi zamořenými chemikáliemi, na pět milionů Vietnamců je zasaženo jedovatým mixem herbicidů.

Ten je celému světu znám jako "Agent Orange" a na těch, které zasáhl, se podepsal handicapy a deformacemi. Často jde o malé děti, které umírají ještě před dovršením dospělosti.

Fotograf agentury Reuters Damir Sagolj putoval Vietnamem, aby přinesl některé z otřesných příběhů následků války, jejíž zbraně i po čtyřiceti letech od ukončení konfliktu stále zabíjí nevinné.

Agent Orange byla jedovatá směsice herbicidů, kterou Američané a jejich spojenci pokropili část Vietnamu s cílem zničit tamní vegetaci a sebrat tak severovietnamské armádě úkryt a obživu. Z letadel a vrtulníků však často zasáhli i mnoho lidí. I příroda je dodnes stále zamořená.

Zajímavostí je, že jedna ze složek Agent Orange se od roku 1965 vyráběla i v Československu v chemičce Spolana Neratovice, odkud byla přes síť dodavatelů prodávána na americké letecké základny ve Vietnamu. Záhy poté, co v krátké době onemocněly desítky zaměstnanců, však byla jeho výroba v roce 1968 ukončena.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, dnes schválila vláda. Zákon má platit od července, posoudí ho parlament

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts, chce zrušit 260 pracovních míst. Důvodem jsou dopady pandemie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy