Foto: Agent Orange zabíjí i 40 let po konci vietnamské války

Foto: Agent Orange zabíjí i 40 let po konci vietnamské války
Už čtyřicet let uběhlo od skončení války ve Vietnamu. Následky krvavého konfliktu jsou přesto v zemi i lidech stálé bolestně patrné.
Fotograf agentury Reuters Damir Sagolj se vydal po stopách Agenta Orange, extrémně jedovaté chemikálie, kterou Američané za války shazovali z letadel do vietnamské džungle s cílem zničit rostlinstvo a snáze tak porazit nepřítele.
Účinkům bylo vystaveno skoro pět milionů lidí, přes tři miliony z nich trpěly nebo stále trpí smrtelnými chorobami a postiženími.
Nejvíce jsou zasaženy děti, které se v kontaminovaných oblastech rodí s vážnými nemocemi a postiženími a často umírají ve velmi útlém věku. Na snímku bývalý voják Nguyen Hong Phuc se svým dvacetiletým synem.
Foto: Reuters
Reuters Jakub Plíhal Reuters, Jakub Plíhal
30. 4. 2015 18:08
Jedovatý dioxin, shazovaný za války ve Vietnamu, zabíjí dodnes. To, že ho lidé mají v sobě, přitom ani nemusí vědět. Poznání pak bývá to nejkrutější - narození na smrt postižených dětí.

Hanoj - Následky krvavého konfliktu ve Vietnamu i po čtyřiceti letech nemizí.

Nejenže v půdě zůstává odhadem přes 800 000 tun nevybuchlé munice a země se potýká s rozsáhlými oblastmi zamořenými chemikáliemi, na pět milionů Vietnamců je zasaženo jedovatým mixem herbicidů.

Ten je celému světu znám jako "Agent Orange" a na těch, které zasáhl, se podepsal handicapy a deformacemi. Často jde o malé děti, které umírají ještě před dovršením dospělosti.

Fotograf agentury Reuters Damir Sagolj putoval Vietnamem, aby přinesl některé z otřesných příběhů následků války, jejíž zbraně i po čtyřiceti letech od ukončení konfliktu stále zabíjí nevinné.

Agent Orange byla jedovatá směsice herbicidů, kterou Američané a jejich spojenci pokropili část Vietnamu s cílem zničit tamní vegetaci a sebrat tak severovietnamské armádě úkryt a obživu. Z letadel a vrtulníků však často zasáhli i mnoho lidí. I příroda je dodnes stále zamořená.

Zajímavostí je, že jedna ze složek Agent Orange se od roku 1965 vyráběla i v Československu v chemičce Spolana Neratovice, odkud byla přes síť dodavatelů prodávána na americké letecké základny ve Vietnamu. Záhy poté, co v krátké době onemocněly desítky zaměstnanců, však byla jeho výroba v roce 1968 ukončena.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy