Foto: Agent Orange zabíjí i 40 let po konci vietnamské války

Foto: Agent Orange zabíjí i 40 let po konci vietnamské války
Už čtyřicet let uběhlo od skončení války ve Vietnamu. Následky krvavého konfliktu jsou přesto v zemi i lidech stálé bolestně patrné.
Fotograf agentury Reuters Damir Sagolj se vydal po stopách Agenta Orange, extrémně jedovaté chemikálie, kterou Američané za války shazovali z letadel do vietnamské džungle s cílem zničit rostlinstvo a snáze tak porazit nepřítele.
Účinkům bylo vystaveno skoro pět milionů lidí, přes tři miliony z nich trpěly nebo stále trpí smrtelnými chorobami a postiženími.
Nejvíce jsou zasaženy děti, které se v kontaminovaných oblastech rodí s vážnými nemocemi a postiženími a často umírají ve velmi útlém věku. Na snímku bývalý voják Nguyen Hong Phuc se svým dvacetiletým synem.
Foto: Reuters
Reuters Jakub Plíhal Reuters, Jakub Plíhal
30. 4. 2015 18:08
Jedovatý dioxin, shazovaný za války ve Vietnamu, zabíjí dodnes. To, že ho lidé mají v sobě, přitom ani nemusí vědět. Poznání pak bývá to nejkrutější - narození na smrt postižených dětí.

Hanoj - Následky krvavého konfliktu ve Vietnamu i po čtyřiceti letech nemizí.

Nejenže v půdě zůstává odhadem přes 800 000 tun nevybuchlé munice a země se potýká s rozsáhlými oblastmi zamořenými chemikáliemi, na pět milionů Vietnamců je zasaženo jedovatým mixem herbicidů.

Ten je celému světu znám jako "Agent Orange" a na těch, které zasáhl, se podepsal handicapy a deformacemi. Často jde o malé děti, které umírají ještě před dovršením dospělosti.

Fotograf agentury Reuters Damir Sagolj putoval Vietnamem, aby přinesl některé z otřesných příběhů následků války, jejíž zbraně i po čtyřiceti letech od ukončení konfliktu stále zabíjí nevinné.

Agent Orange byla jedovatá směsice herbicidů, kterou Američané a jejich spojenci pokropili část Vietnamu s cílem zničit tamní vegetaci a sebrat tak severovietnamské armádě úkryt a obživu. Z letadel a vrtulníků však často zasáhli i mnoho lidí. I příroda je dodnes stále zamořená.

Zajímavostí je, že jedna ze složek Agent Orange se od roku 1965 vyráběla i v Československu v chemičce Spolana Neratovice, odkud byla přes síť dodavatelů prodávána na americké letecké základny ve Vietnamu. Záhy poté, co v krátké době onemocněly desítky zaměstnanců, však byla jeho výroba v roce 1968 ukončena.

 

Právě se děje

Další zprávy