Fotbalový šampionát v Kataru chystají novodobí otroci

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
26. 9. 2013 14:55
Tisíce Nepálců jsou v bohatém emirátu nuceny pracovat v nelidských podmínkách.
Sportovní hala Aspire v katarském Dauhá je největší víceúčelovou sportovní halou na světě.
Sportovní hala Aspire v katarském Dauhá je největší víceúčelovou sportovní halou na světě. | Foto: www.aspire.qa

Dauhá - Do fotbalového mistrovství světa v Kataru sice zbývá dlouhých devět let, přípravy už v malém emirátu v Perském zálivu ale běží naplno.

Přesto vyvstává otázka, zda by se šampionát měl v jedné z nejbohatších zemí světa konat.

Jak napsal britský deník The Guardian, země kvůli přípravám najala tisíce dělníků z Nepálu. Ti jsou ale nuceni pracovat v otrockých podmínkách.

Mrtvých budou tísíce, tvrdí odbory

Podle listu v posledních týdnech zemřely desítky lidí, často na selhání srdce či při nehodách na pracovišti. Během letních měsíců to byl bezmála jeden denně.

Mezinárodní odborová konfederace (ITUC) dokonce odhaduje, že než se v roce 2022 poprvé kopne do fotbalového míče, zemřou přinejmenším 4000 dělníků.

Bez mzdy, vody...

Tisíce dalších čelí nevídanému zneužívání, jež lze - podle standardů Mezinárodní organizace práce (ILO) - přirovnat k otroctví.

Mnozí Nepálci nedostali už měsíce zaplaceno, přitom jsou zadluženi, jelikož kvůli práci v Kataru museli zprostředkovatelům zaplatit nemalé částky. Zaměstnavatelé jim navíc zabavují doklady, čímž z nich de facto dělají ilegály. Na stavbách v poušti jim ke všemu odepírají přístup k pitné vodě.

"S prázdným žaludkem jsem pracoval 24 hodin. Dvanáct hodin práce a pak celou noc bez jídla," líčí pro změnu 27letý Ram Kumar Mahara. "Když jsem si stěžoval, manažer mě napadl a vykopl z tábora, kde jsem žil, aniž by mi zaplatil. O jídlo jsem musel žebrat u dalších dělníků."

"Hluboké znepokojení"

Zhruba třicet lidí se proto obrátilo na nepálskou ambasádu v katarské metropoli Dauhá, aby jim pomohla uniknout brutálním podmínkám.

"Rádi bychom odešli, ale firma nás nepustí. Štve mě, jak s námi zacházejí, ale jsme bezmocní. Lituji, že jsem sem přišel, ale co mám dělat?" zoufá si jeden z dělníků, který pracuje na stavbě zcela nového města Lusail.

"Firma si od každého nechala dva měsíční platy, aby nám zabránila v odchodu," přitakává jeho kolega. Součástí obřího projektu Lusail City s rozpočtem 45 miliard dolarů (v přepočtu přes 860 miliard korun) je i stadion pro více než 86 000 lidí.

Nejmenovaný člen organizačního výboru šampionátu ve fotbale 2022 je podle listu The Guardian zprávami o chování mnohých firem "hluboce znepokojen" a "bere je s maximální vážností". "Byli jsme informováni, že příslušné státní orgány už obvinění vysvětlují," řekl.

Útrapy, krev a pot

Odhaduje se, že celkem se na přípravách šampionátu (tedy výstavbě stadionů, silnic, přístavů či hotelů nezbytných pro turnaj) bude podílet až půldruhého milionu migrantů.

Katar chce do výstavby infrastruktury investovat až 200 miliard dolarů, což představuje bezmála čtyřnásobek ročního rozpočtu České republiky.

"Každý mluví o dopadech extrémního katarského horka na pár stovek fotbalistů, ale ignorují útrapy, krev a pot tisíců zahraničních pracovníků, kteří budují stadiony pro mistrovství světa ve směnách, jež trvají i osminásobek běžného fotbalového zápasu," posteskl si Umeš Upadyja, šéf Nepálské odborové federace.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy