Finský střelec mluvil den před masakrem s policií

Roman Gazdík, gaz, Reuters
23. 9. 2008 22:30
Vrah deseti lidí zemřel v nemocnici

Kauhajoki - Střelba v učňovské škole v Kauhajoki na západě Finska si vyžádala smrt jedenácti lidí. O počtu obětí informovalo finské ministerstvo vnitra.

Podle posledních informací útočník, který pravděpodobně obrátil zbraň také proti sobě, zemřel. Předtím místní policie uvedla, že je v péči lékařů a jeho stav je vážný.

Úřady ho identifikovaly jako dvaadvacetiletého studenta školy Matti Juhani Saariho.

Do budovy vstoupil údajně okolo jedenácté hodiny místního času v černém oděvu s taškou a začal střílet na studenty. Na hlavě měl lyžařskou masku a použil automatickou pistoli.

Na YouTube se nedávno objevilo několik videí, ve kterých pachatel hrozil střelbou. Podle ministra vnitra Anne Holmlunda byl kvůli nim i v pondělí vyslechnut policií. Nebyl však údajně důvod ho zadržet, zbraň vlastnil legálně.

Škola v Kauhajoki
Škola v Kauhajoki | Foto: Reuters

Z budovy bylo následně co nejvíce studentů evakuováno. Objevily se zprávy, že v části školy vypukl požár a že policie pátrá po bombě, která by mohla být uvnitř ukrytá.

Ztím je potvrzeno potvrdila devět obětí. Přesný počet zraněných není znám.

Finsko, které je jednou z nejliberálnějších zemí v přístupu ke střelným zbraním, minulý rok šokoval případ střední školy ve městě Tuusula padesát kilometrů od Helsinek. Tam osmnáctiletý mladík Pekka-Eric Auvinen zastřelil osm lidí a potom i sám sebe.

Oznámení o masakru už před činem umístil na serveru sdílených videí YouTube. Navíc se ukázalo, že si přes internet dopisoval s americkým mladíkem, který plánoval podobnou věc v USA.

Foto: Aktuálně.cz

Vraždění v Tuusule vyvolala ve Finsku debatu o vlastnictví zbraní. Většina Finů z incidentu vinila právě liberální zákony.

Následně odsouhlasil i Evropský parlament legislativu, podle které si od roku 2010 zbraň (a to i sportovní a loveckou) v Evropě pořídí pouze ta osoba starší 18 let, která bude zaregistrována v národních databázích držitelů zbraní.

Čtěte také:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 42 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy