Finský střelec mluvil den před masakrem s policií

Roman Gazdík, gaz, Reuters
23. 9. 2008 22:30
Vrah deseti lidí zemřel v nemocnici

Kauhajoki - Střelba v učňovské škole v Kauhajoki na západě Finska si vyžádala smrt jedenácti lidí. O počtu obětí informovalo finské ministerstvo vnitra.

Podle posledních informací útočník, který pravděpodobně obrátil zbraň také proti sobě, zemřel. Předtím místní policie uvedla, že je v péči lékařů a jeho stav je vážný.

Úřady ho identifikovaly jako dvaadvacetiletého studenta školy Matti Juhani Saariho.

Do budovy vstoupil údajně okolo jedenácté hodiny místního času v černém oděvu s taškou a začal střílet na studenty. Na hlavě měl lyžařskou masku a použil automatickou pistoli.

Na YouTube se nedávno objevilo několik videí, ve kterých pachatel hrozil střelbou. Podle ministra vnitra Anne Holmlunda byl kvůli nim i v pondělí vyslechnut policií. Nebyl však údajně důvod ho zadržet, zbraň vlastnil legálně.

Škola v Kauhajoki
Škola v Kauhajoki | Foto: Reuters

Z budovy bylo následně co nejvíce studentů evakuováno. Objevily se zprávy, že v části školy vypukl požár a že policie pátrá po bombě, která by mohla být uvnitř ukrytá.

Ztím je potvrzeno potvrdila devět obětí. Přesný počet zraněných není znám.

Finsko, které je jednou z nejliberálnějších zemí v přístupu ke střelným zbraním, minulý rok šokoval případ střední školy ve městě Tuusula padesát kilometrů od Helsinek. Tam osmnáctiletý mladík Pekka-Eric Auvinen zastřelil osm lidí a potom i sám sebe.

Oznámení o masakru už před činem umístil na serveru sdílených videí YouTube. Navíc se ukázalo, že si přes internet dopisoval s americkým mladíkem, který plánoval podobnou věc v USA.

Foto: Aktuálně.cz

Vraždění v Tuusule vyvolala ve Finsku debatu o vlastnictví zbraní. Většina Finů z incidentu vinila právě liberální zákony.

Následně odsouhlasil i Evropský parlament legislativu, podle které si od roku 2010 zbraň (a to i sportovní a loveckou) v Evropě pořídí pouze ta osoba starší 18 let, která bude zaregistrována v národních databázích držitelů zbraní.

Čtěte také:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy