Loňský rok s tolika uprchlíky se nebude opakovat, slíbila Merkelová. Strana ji znovu zvolila do čela

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 6. 12. 2016 16:26
Stranický sjezd německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Essenu potvrdil kancléřku Angelu Merkelovou v čele strany. Formálně ji tak poslal jako jedničku do parlamentních voleb na konci letošního roku. Podpora Merkelové mezi Němci mírně klesá, za což může hlavně uprchlická krize. Kancléřka i přesto zatím nemá dostatečně silného rivala uvnitř CDU i na německé politické scéně. Na citlivé problémy spojené s uprchlíky navíc v poslední době zkouší rychle reagovat.
Angela Merkelová na sjezdu CDU v Essenu.
Angela Merkelová na sjezdu CDU v Essenu. | Foto: Reuters

EssenAngela Merkelová uspěla ve volbách. Zatím jen stranických.

Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Zhruba tisícovka delegátů na sjezdu křesťanských demokratů (CDU) v Essenu rozhodla, že bude nadále předsedkyní. Dostala 89,5 procenta hlasů. Před dvěma lety to bylo 96,7 procent.

Vstřícný postoj kancléřky k uprchlíkům, kterých loni přišlo do Německa 900 tisíc, jí mírně ubral na popularitě i ve vlastní straně.

"Pokud získá přes osmdesát procent, bude to úspěch," řekl před hlsováním deníku Financial Times politolog Hans-Joachim Funke ze Svobodné univerzity v Berlíně.

Merkelová nedávno oznámila, že chce vést CDU znovu do parlamentních voleb na podzim příštího roku, a stát se tak počtvrté v řadě kancléřkou.

Musí ale reagovat na obavy části voličů z příchodu velkého množství imigrantů.

Je to vidět i z návrhů, které essenský stranický sjezd projednává. CDU chce jasně deklarovat, že loňský rok s tak velkým počtem přijatých žadatelů o azyl byl výjimkou. 

"V roce 2015 jsme přijali milion lidí, to byla historická výzva. Ale rozhodli jsme, že rok 2015 se už nebude opakovat. Daří se to, letos počet migrantů přicházejících do Německa poklesl o devadesát procent. Naším úkolem je udržet proud na takto nízké úrovni," řekl listu Die Welt místopředseda CDU a stranický šéf v Bádensku-Württembersku Thomas Strobl.

"Situace, jaká byla v létě, se nesmí opakovat. Je to naším jasným politickým cílem“ řekla Merkelová na svém úterním projevu na sjezdu. "Ne všichni, kteří přišli, zůstanou," uvedla. Zároveň poděkovala dobrovolníkům, kteří loni a letos pomáhali uprchlickou vlnu zvládnout.

Vyslovila se pro zákaz burek. Tedy úplného zahalování obličeje muslimských žen. Podle jejích slov tato praxe nepatří k Německu.

Spolkový ministr vnitra za CDU Thomas De Maiziére prohlásil, že vláda připravuje rychlejší a snadnější deportace neúspěšných žadatelů o azyl ze země.

Kancléřka chce taky zvýšit rozpočet na bezpečnost a boj proti terorismu.

Útoky spáchané žadateli o azyl jsou právě tím, na co je její voličská základna citlivá. Kritici Merkelové poukazují na silvestrovské násilí v Kolíně nad Rýnem nebo letní atentáty ve Würzburgu a Ansbachu.

V sobotu zadržela německá policie muže podezřelého z vraždy devatenáctileté studentky medicíny ve Freiburgu. Jde o Afghánce, který přišel loni jako běženec. Ostře protiimigrantská a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD) se toho okamžitě chytla a hovoří o činu jako o důsledku "nekontrolovaného přílivu cizinců".

Mluvčí vlády Steffenn Siebert odpověděl, že z činu jednoho Afghánce nelze kolektivně vinit všechny.

Poslední průzkumy ukazují, že podpora CDU je nižší než v minulosti. Pořád by ale parlamentní volby vyhrála s podporou zhruba 36 procent Němců – spolu se svojí sesterskou bavorskou Křesťansko-sociální unií (CSU).

Alternativa pro Německo dostává v průzkumech něco přes deset procent hlasů, "loví" ale z velké části právě voliče CDU/CSU.

Merkelová a její spolustraníci na to nejnovějšími návrhy reagují. Výzvy bavorského premiéra a předsedy CSU Horsta Seehofera ke stanovení maximálního počtu přijatých žadatelů o azyl za rok ale kancléřka dál odmítá.

Na voličské obavy reaguje i na jiné frontě. Před zahájením essenského sjezdu řekla, že Evropská unie by neměla pokračovat v přístupových jednáních s Tureckem. Vstup Turecka do EU nemá dlouhodobě mezi Němci podporu, Merkelová a CDU navíc byly proti členství Ankary už před mnoha lety.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 9 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy