Filipíny pokračují s odstraňováním následků tajfunu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
16. 11. 2013 13:50
O domov podle odhadů OSN přišly skoro dva miliony lidí.
Foto: Reuters

Manila - Lidé na Filipínách začali obnovovat domy zničené jedním z nejsilnějších tajfunů v historii. Podle odhadů OSN při něm přišly o domov asi dva miliony lidí.

Nadále sem proudí humanitární pomoc z celého světa, která je ale stále nedostatečná a v oblasti zůstávají nesesbírané mrtvoly. V některých oblastech se i v neděli, více než týden po katastrofě, záchranáři snažili evakuovat obyvatele ze zničených osad.

Napsala o tom agentura Reuters.

Podle posledních údajů tajfun zabil nejméně 3633 lidí; na oficiálních seznamech pohřešovaných osob je stále 1179 jmen.

Ve městě Tacloban, které patří mezi nejhůře postižené, jak přeživší, tak oficiální činitelé tvrdí, že jen tady počty obětí mohou dosáhnout několika tisíc. Každou hodinou se nacházejí další a další mrtvá těla.

Stovky mezinárodních humanitárních pracovníků po prvotním zpoždění postavily během neděle polní nemocnice a dopravily v nákladních automobilech potřebné zásoby. Vrtulníky z americké letadlové lodi přepravovaly léky a vodu do odlehlých oblastí, kde některé rodiny byly celé dny bez jídla a čisté vody.

Počet lidí, které tajfun připravil o střechu nad hlavou, podle OSN stoupl z devíti set tisíc na 1,9 milionu. Jen v Taclobanu zůstává nejméně 56 tisíc obyvatel v hygienicky nevyhovujících podmínkách.

Lidé nevěřili, že "supertajfun" skutečně přijde

Zatímco se země potýká s následky katastrofy, ptají se Filipínci, proč nebyla země lépe připravena na příchod "supertajfunu" ničivé síly. Vládní činitelé tvrdí, že byli připravení dostatečně; varování před bouří i vzedmutými vlnami vysílali meteorologové včas a začali s ním už dva dny před tím, než bouře udeřila.

Podle Jerryho Yaokasina, náměstka starosty Taclobanu, "tomu někteří lidé prostě nevěřili, protože svítilo slunce. Někteří se dokonce smáli". Mnoho místních mužů pak zůstalo v domech údajně proto, aby je ochránili před rabováním.

Mnozí nyní tvrdí, že za škody mohl nejen silný vítr, ale i chatrná konstrukce domů a dalších budov. Vinu připisují i vládní korupci, která brání postavit bytelnější stavby.

 

Právě se děje

Další zprávy