Filipínci si chtějí zopakovat sametový Vítězný únor

Pavel Vondra
29. 2. 2008 7:30
Atmosféra houstne, ve vzduchu je cítit další revoluce
Záběr z demonstrace za odstoupení prezidentky Arroyové, která proběhla v manilské čtvrti Makati 15. února
Záběr z demonstrace za odstoupení prezidentky Arroyové, která proběhla v manilské čtvrti Makati 15. února | Foto: Reuters

Manila - "Příslušníci ozbrojených sil nás žádají, ať do 29. února přivedeme do ulic milión lidí, a potom přestanou podporovat tuto mafiánskou vládu. Pokusme se společnými silami tohoto cíle dosáhnout," uvádí se v textové zprávě, která se v posledních několika dnech šíří jako lavina mezi uživateli mobilních telefonů na  Filipínách.

Přestože armádní mluvčí celou záležitost označují za dezinformační kampaň rozvratných živlů, atmosféra v zemi je napjatá.

Skoro jako před 22 lety, kdy protesty miliónového davu v ulicích Manily skutečně vedly k nekrvavému svržení nenáviděného diktátora Ferdinanda Marcose, jenž vládl zemi železnou rukou přes dvacet let.

ČTĚTE VÍCE: Vražda, která změnila dějiny, je stále záhadou

Ve stopách Marcose

Od chvíle, co Marcos s celou rodinou chvatně vyklidil prezidentský palác a odletěl na palubě americké vojenské helikoptéry na Havaj, uplynulo v pondělí rovných 22 let. Ironií osudu je tedy 25. únor pro Filipínce symbolem obnovení demokracie v zemi, zatímco pro Čechy symbolem její ztráty.

Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová
Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová | Foto: Reuters

Ducha "sametově-vítězného února" (sami Filipínci ovšem své revoluci říkají EDSA podle manilské autostrády, na níž se v roce 1986 shromáždily davy demonstrantů) vyvolávají odpůrci prezidentky Glorie Macapagalové-Arroyové už poněkolikáté.

GMA, jak se úřadující hlavě státu v duchu amerických prezidentských zkratek běžně přezdívá, přežila už tři pokusy o ústavní sesazení z funkce a stejný počet pokusů o vojenský převrat.

Nejprve se musela bránit obvinění, že zmanipulovala výsledek posledních prezidentských voleb, potom jí kritici přičítali vinu na znepokojivé sérii vražd politických aktivistů a nyní se přidala i závažná obvinění z korupce. Tím vším byl vyhlášen i Ferdinand Marcos.

Korupční skandál NBN-ZTE

Momentálně mocně kývou prezidentčiným křeslem nová zjištění, jež vyplouvají na povrch v souvislosti s vyšetřováním korupčního skandálu, kterým se zabývá opozicí ovládaný Senát. Jde o kontroverzní tendr na vytvoření celonárodní širokopásmové sítě (NBN), jež by vzájemně propojila všechny státní úřady v zemi.

V soutěži zvítězila loni v dubnu čínská telekomunikační společnost ZTE, když ale v září pronikly na veřejnost informace o údajné masové korupci, jež měla udělení lukrativní zakázky provázet, byla prezidentka nucena kontrakt vypovědět.

Demonstranti před budovou filipínského Kongresu útočí rajčaty na plakáty s ne příliš lichotivým vyobrazením prezidentky Arroyové
Demonstranti před budovou filipínského Kongresu útočí rajčaty na plakáty s ne příliš lichotivým vyobrazením prezidentky Arroyové | Foto: Reuters

ČTĚTE VÍCE: Vztahy Číny a Filipín pošramotil zrušený kontrakt

Senát se ale rozhodl vyšetřování anomálií, jež tendr provázely, dovést až do konce a  tento měsíc padla ve výpovědích dvou bývalých vládních úředníků vůbec nejzávažnější obvinění.

Nezanedbatelný podíl z "všimného" pro filipínské zprostředkovatele, které cenu projektu navýšilo možná až o dvě stě miliónů dolarů na konečných 329 miliónů dolarů, měl jít do kapes také prezidentce a jejímu manželovi.

Výzvy k odstoupení

Pravděpodobnost, že na dnešní protestní shromáždění do manilské čtvrti Makati dorazí zmiňovaný milión lidí, je velice malá. Když se na stejném místě kvůli kauze NBN-ZTE poprvé demonstrovalo před čtrnácti dny, bylo u toho pouhých deset tisíc účastníků.

I to byl ale největší protivládní protest za poslední dva roky. A od té doby zazněla na prezidentčinu adresu celá řada výzev k rezignaci.

Kromě představitelů vlivného podnikatelského sdružení Makati Business Club a kompletního profesorského sboru státní Filipínské univerzity doporučili hlavě státu předčasný odchod do důchodu předseda Senátu Manny Villar či bývalá prezidentka Corazon Aquinová, symbol boje proti diktatuře Ferdinanda Marcose a jeho nástupkyně ve funkci hlavy státu.

Další EDSA? A kolikátá vlastně?

Joseph "Erap" Estrada, jemuž dala loni v říjnu prezidentka Arroyová milost, se nyní přidal k volání po jejím odstoupení
Joseph "Erap" Estrada, jemuž dala loni v říjnu prezidentka Arroyová milost, se nyní přidal k volání po jejím odstoupení | Foto: Reuters

Na dnešní demonstraci v Makati je očekáván také předchůdce GMA ve funkci hlavy státu, Joseph "Erap" Estrada.

Tomu přitom Arroyová - jeho někdejší viceprezidentka - loni v říjnu blahosklonně odpustila doživotní trest za korupci a masové zpronevěřování veřejných financí v době, kdy sám úřadoval. Jí samotnou vynesly do funkce masové demonstrace proti Estradovi v lednu 2001, které vešly do dějin jako EDSA 2.

Hned v květnu téhož roku čelila GMA prvnímu pokusu o puč, kterému se někdy přezdívá EDSA 3. Řada lidí toto označení ale odmítá. Pokud by nyní došlo k další revoluci, je docela dobře možné, že by se historici nedokázali shodnout na jejím pořadovém číslu.

ČTĚTE VÍCE: Korupce-doživotí-milost. Joseph Estrada je opět volný

 

 

Právě se děje

Další zprávy