Filipínci si chtějí zopakovat sametový Vítězný únor

Pavel Vondra
29. 2. 2008 7:30
Atmosféra houstne, ve vzduchu je cítit další revoluce
Záběr z demonstrace za odstoupení prezidentky Arroyové, která proběhla v manilské čtvrti Makati 15. února
Záběr z demonstrace za odstoupení prezidentky Arroyové, která proběhla v manilské čtvrti Makati 15. února | Foto: Reuters

Manila - "Příslušníci ozbrojených sil nás žádají, ať do 29. února přivedeme do ulic milión lidí, a potom přestanou podporovat tuto mafiánskou vládu. Pokusme se společnými silami tohoto cíle dosáhnout," uvádí se v textové zprávě, která se v posledních několika dnech šíří jako lavina mezi uživateli mobilních telefonů na  Filipínách.

Přestože armádní mluvčí celou záležitost označují za dezinformační kampaň rozvratných živlů, atmosféra v zemi je napjatá.

Skoro jako před 22 lety, kdy protesty miliónového davu v ulicích Manily skutečně vedly k nekrvavému svržení nenáviděného diktátora Ferdinanda Marcose, jenž vládl zemi železnou rukou přes dvacet let.

ČTĚTE VÍCE: Vražda, která změnila dějiny, je stále záhadou

Ve stopách Marcose

Od chvíle, co Marcos s celou rodinou chvatně vyklidil prezidentský palác a odletěl na palubě americké vojenské helikoptéry na Havaj, uplynulo v pondělí rovných 22 let. Ironií osudu je tedy 25. únor pro Filipínce symbolem obnovení demokracie v zemi, zatímco pro Čechy symbolem její ztráty.

Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová
Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová | Foto: Reuters

Ducha "sametově-vítězného února" (sami Filipínci ovšem své revoluci říkají EDSA podle manilské autostrády, na níž se v roce 1986 shromáždily davy demonstrantů) vyvolávají odpůrci prezidentky Glorie Macapagalové-Arroyové už poněkolikáté.

GMA, jak se úřadující hlavě státu v duchu amerických prezidentských zkratek běžně přezdívá, přežila už tři pokusy o ústavní sesazení z funkce a stejný počet pokusů o vojenský převrat.

Nejprve se musela bránit obvinění, že zmanipulovala výsledek posledních prezidentských voleb, potom jí kritici přičítali vinu na znepokojivé sérii vražd politických aktivistů a nyní se přidala i závažná obvinění z korupce. Tím vším byl vyhlášen i Ferdinand Marcos.

Korupční skandál NBN-ZTE

Momentálně mocně kývou prezidentčiným křeslem nová zjištění, jež vyplouvají na povrch v souvislosti s vyšetřováním korupčního skandálu, kterým se zabývá opozicí ovládaný Senát. Jde o kontroverzní tendr na vytvoření celonárodní širokopásmové sítě (NBN), jež by vzájemně propojila všechny státní úřady v zemi.

V soutěži zvítězila loni v dubnu čínská telekomunikační společnost ZTE, když ale v září pronikly na veřejnost informace o údajné masové korupci, jež měla udělení lukrativní zakázky provázet, byla prezidentka nucena kontrakt vypovědět.

Demonstranti před budovou filipínského Kongresu útočí rajčaty na plakáty s ne příliš lichotivým vyobrazením prezidentky Arroyové
Demonstranti před budovou filipínského Kongresu útočí rajčaty na plakáty s ne příliš lichotivým vyobrazením prezidentky Arroyové | Foto: Reuters

ČTĚTE VÍCE: Vztahy Číny a Filipín pošramotil zrušený kontrakt

Senát se ale rozhodl vyšetřování anomálií, jež tendr provázely, dovést až do konce a  tento měsíc padla ve výpovědích dvou bývalých vládních úředníků vůbec nejzávažnější obvinění.

Nezanedbatelný podíl z "všimného" pro filipínské zprostředkovatele, které cenu projektu navýšilo možná až o dvě stě miliónů dolarů na konečných 329 miliónů dolarů, měl jít do kapes také prezidentce a jejímu manželovi.

Výzvy k odstoupení

Pravděpodobnost, že na dnešní protestní shromáždění do manilské čtvrti Makati dorazí zmiňovaný milión lidí, je velice malá. Když se na stejném místě kvůli kauze NBN-ZTE poprvé demonstrovalo před čtrnácti dny, bylo u toho pouhých deset tisíc účastníků.

I to byl ale největší protivládní protest za poslední dva roky. A od té doby zazněla na prezidentčinu adresu celá řada výzev k rezignaci.

Kromě představitelů vlivného podnikatelského sdružení Makati Business Club a kompletního profesorského sboru státní Filipínské univerzity doporučili hlavě státu předčasný odchod do důchodu předseda Senátu Manny Villar či bývalá prezidentka Corazon Aquinová, symbol boje proti diktatuře Ferdinanda Marcose a jeho nástupkyně ve funkci hlavy státu.

Další EDSA? A kolikátá vlastně?

Joseph "Erap" Estrada, jemuž dala loni v říjnu prezidentka Arroyová milost, se nyní přidal k volání po jejím odstoupení
Joseph "Erap" Estrada, jemuž dala loni v říjnu prezidentka Arroyová milost, se nyní přidal k volání po jejím odstoupení | Foto: Reuters

Na dnešní demonstraci v Makati je očekáván také předchůdce GMA ve funkci hlavy státu, Joseph "Erap" Estrada.

Tomu přitom Arroyová - jeho někdejší viceprezidentka - loni v říjnu blahosklonně odpustila doživotní trest za korupci a masové zpronevěřování veřejných financí v době, kdy sám úřadoval. Jí samotnou vynesly do funkce masové demonstrace proti Estradovi v lednu 2001, které vešly do dějin jako EDSA 2.

Hned v květnu téhož roku čelila GMA prvnímu pokusu o puč, kterému se někdy přezdívá EDSA 3. Řada lidí toto označení ale odmítá. Pokud by nyní došlo k další revoluci, je docela dobře možné, že by se historici nedokázali shodnout na jejím pořadovém číslu.

ČTĚTE VÍCE: Korupce-doživotí-milost. Joseph Estrada je opět volný

 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Poslanci uctili minutou ticha zesnulého Jaroslava Kuberu

Poslanci uctili před zahájením první letošní schůze minutou ticha památku Jaroslava Kubery. Předseda Senátu a dlouholetý teplický primátor náhle zemřel v pondělí. Horní komora navrhne vládě vyhlášení státního smutku.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku, před tím byl jejím místopředsedou. V novodobé historii Česka je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů. Senátorem byl dvě desetiletí. V Teplicích působil jako primátor téměř čtvrt století. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy