Fidel Castro se po delší době objevil na veřejnosti, ve škole vzpomínal na padlou revolucionářku

ČTK ČTK
8. 4. 2016 7:18
Po více než dvou letech se na veřejnosti objevil bývalý kubánský vůdce Fidel Castro. Starší bratr současného prezidenta Raúla pronesl řeč ve škole Vilmy Espínové, zesnulé bratrovy manželky a bojovnice za socialistickou Kubu. Castro se naposledy na veřejnosti objevil v lednu 2014, kdy otevřel výstavu prorežimního sochaře.
Fidel Castro
Fidel Castro | Foto: Reuters

Havana - Někdejší kubánský vůdce Fidel Castro, o jehož zdravotním stavu se na ostrově často spekuluje, se po více než dvou letech objevil na veřejnosti. Devětaosmdesátiletý lídr, který koncem března zveřejnil kritický komentář k návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v jeho zemi, ve čtvrtek zavítal do školy pojmenované po jedné ze svých kolegyň - revolucionářek.

Starší bratr současného prezidenta Raúla pronesl řeč ve škole Vilmy Espínové, zesnulé bratrovy manželky a bojovnice za socialistickou Kubu. "Jsem si jist, že Vilma by v den, jako je ten dnešní, byla šťastná. Každý, kdo zemře v boji za revoluci, za sebou zanechá svou energii, své snažení a boj," pronesl do bílého sportovního úboru oděný Castro, jehož typický revoluční zápal brzdil poněkud ochablý hlas.

Vůdce komunistického převratu z doby před více než půl stoletím, který své devadesátiny oslaví letos v srpnu, se do chodu země nijak přímo nezapojuje. Jeho slova jsou však obvykle konzervativnější než linie ražená o pět let mladším Raúlem, jenž se bez výraznějších změn režimu snaží otevírat zemi světu.

Castro se podle opozičního webu 14ymedio.com naposledy na veřejnosti objevil v lednu 2014, kdy otevřel výstavu prorežimního sochaře. Častěji než on sám jsou vidět jeho názory na stránkách oficiálního tisku, kde naposledy před deseti dny v textu plném historických reminiscencí kritizoval Obamu a USA, od nichž prý Kuba "nepotřebuje žádné dary".

Cesta prezidenta USA na Kubu by měla smysl, pouze pokud by jejím cílem bylo přinutit bratry Castrovy k zrychlení demokratizace a ekonomické svobody. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

Další zprávy