Fico oznámil, že jako šéf vítězné strany bude o vytvoření vlády jednat se všemi dalšími pěti stranami zastoupenými v parlamentu. Jako první partnery k rozhovorům si však vybral Mečiarovo HZDS a nacionalistickou Slovenskou národní stranu Jána Sloty.
Po jednání s HZDS Fico oznámil, že mezi oběma stranami neexistují žádné programové rozdíly. Mečiar dokonce řekl, že je pravděpodobné, že dojde ke kompromisu. A o programové shodě se Fico vyjádřil také po jednání s nacionalistickou SNS s tím, že jednání budou pokračovat.
Fico se s Mečiarem shodl na tom, že je potřeba zmírnit ekonomické a sociální reformy, které prosadila pravicová vláda Mikuláše Dzrindy.
SDKÚ premiéra Mikuláše Dzurindy dnes večer vyzvalo další dvě pravicové strany, SMK a KDH, k jednání o vzájemné spolupráci.
V případě, že by ve vládě byla SNS, Smer by podle Fica garantoval současný stav postavení národnostních menšin. Předseda Smeru dopoledne uvedl,že počítá i s možností dohody s SMK.
Smer už začal neoficální vyjednávání. Křesťanští demokraté totiž potvrdili, že už dostali od Smeru neoficiální nabídku na jednání o vstupu do vlády, podle místopředsedy KDH Vladimíra Palka šlo o vstřícnou nabídku. KDH ale zůstává rozděleno, část vlivných členů včetně místopředsedy Daniela Lipšice se Smerem jít nechce. "Za Smerem stojí podnikatelské skupiny, které jsou nepřijatelné," řekl Lipšic.
Zatím není jisté, jak Fico vládu poskládá. Má několik variant - ve dvou z nich přitom počítá s účastí nacionalistické Slovenské národní strany. Doplnit by je mohli buďto politici z Mečiarova HZDS, nebo křesťanští demokraté z KDH.
Infobox
ČTĚTE SOUVISLOSTI:
- Volby rozdělily Slovensko na čtyři části
Pravicové ostrůvky v Bratislavském kraji a Košicích, jih země jako bašta maďarské koalice a zbytek země hlasoval pro levicový Smer...
- Profil vítěze slovenských voleb
Milovník elegantních obleků, znalec čtyř světových jazyků, přítel Jiřího Paroubka a odpůrce války v Iráku. To je vítěz voleb Robert Fico...
Dost komplikací
Třetí varianta spočívá ve spojení Smeru s KDH a Stranou maďarské koalice, tedy dvou stran, které byly součástí reformní pravicové vlády. Fico však dnes naznačil, že tuto variantu nepreferuje.
V případě, že by ve vládě byla z nacionalismu obviňovaná SNS, Smer by podle Fica garantoval současný stav postavení národnostních menšin.
Fico navíc po jednání s prezidentem Gašparovičem zopakoval, jaké bude mít požadavky na svoje koaliční partnery. Jako podmínku stanovil znovuzavedení dvou sazeb daně z přidané hodnoty (DPH), okamžité zrušení poplatků u lékaře a schválení příspěvků důchodcům s podprůměrnými a průměrnými příjmy.
Maďaři čekají na nabídku
Ani Ficem ohlášené varianty jasno do slovenské politiky nepřinesly. Zatím jediným politikem, který jasně řekl, že chce být ve vládě se Smerem, je Ján Slota. Chce být ministrem vnitra. Smer už se SNS vládne například v Žilinském kraji.
Šéf Smeru chce začít oficiální jednání o možném koaličním programu už dnes odpoledne. Po jednání se všemi parlamentními stranami počítá s druhým rokovacím kolem, ve kterém by Smer hovořil už jen s užším počtem stran. Potvrdil, že neoficiální rozhovory se uskutečnily už v minulých dnech.
Strana maďarské koalice očekává, že ji Fico v nejbližších hodinách vyzve k jednání, problém vidí v rušení rovné daně. "Rušení poplatků u lékaře až takový problém není, možnost kompromisu u daní ale nevidíme, jsme pro zachování rovné daně," vzkázal Ficovi šéf SMK Béla Bugár.
Slota a Mečiar proti sobě
I křesťanští demokraté se rozdělili na dva tábory, které se přou, zda budou se Smerem vyjednávat o vládě nebo raději odejdou do opozice. Jednoznačně zatím odmítli pouze možnost jít do vlády, ve které by bylo HZDS.
Ani koalice Smeru, HZDS a SNS to určitě nebude mít se svým vznikem nijak jednoduché. Mečiar, který se dnes poprvé od voleb objevil na veřejnosti, totiž nechce sedět ve vládě se Slotou. Důvodem jsou špatné zkušenosti z devadesátých let, kdy už se Slotou vládl.
"Národní cítění Slovenské národní strany končí ve Slovenské spořitelně," uvedl tehdy Mečiar poté, co nacionalisté ovládli v privatizaci tuto tehdy největší slovenskou banku.
Podobně ostře se těsně před volbami o Mečiarovi vyjádřil také Slota. "Kdyby ležel v truhle, pro jistotu bych mu dal ještě pod nos zrcadlo," řekl Slota agentuře Reuters s tím, že Mečiarovi nevěří.
Právě před spojením Smeru s nacionalisty varovali jak politologové, tak někteří evropští politici. SNS je považována za silně nacionalistickou stranu, jejichž hlavním programem jsou útoky na maďarskou menšinu v zemi.
Varování před SNS
Podle agentury AFP je SNS srovnatelná s antisemitskou a xenofobní francouzskou Národní frontou Jeana-Marieho Le Pena a Maďarskou stranou spravedlnosti a života, stejně jako s ultrakatolickou Ligou polských rodin.
Podle politologa Svobodné bruselské univerzity Jeana-Michela De Waela musí Fico počítat s tím, že pokud se spojí se SNS, bude Smer vyloučen z Evropské socialistické strany.
"Nedokáži si představit jinou reakci - pro evropské socialisty je nepřijatelné jakékoli spojenectví s krajní pravicí. A toto je fašizující ultrapravice, která navazuje na nepěkné stránky slovenských dějin," uvedl De Waele.
Fico zatím pouze uvedl, že všechny strany, které se dostaly do parlamentu, jsou legální, a proto nemá problém jednat s nikým.
Možnosti koaličního vyjednání zatím nekomentoval vůbec šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda, která se ale podle jeho slov chce do jednání zapojit. Zatím se tak nenaplní slova českého premiéra Jiřího Paroubka, který uvedl, že kdyby byl Ficem, tak by vyjednával právě s SDKÚ o velké koalici.