FBI se pokusila získat ke spolupráci oligarchu Děripasku blízkého Kremlu. Ten odmítl

ČTK ČTK
2. 9. 2018 21:27
Podle deníku New York Times se Spojené státy podobným způsobem pokusily bezúspěšně získat půltucet ruských oligarchů.
Oleg Děripaska.
Oleg Děripaska. | Foto: ČTK

Washington/Moskva - Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a americké ministerstvo spravedlnosti se mezi lety 2014 a 2016 pokoušely získat jako informátora ruského oligarchu Olega Děripasku, napsal list The New York Times.

Američané chtěli od tohoto muže blízkého Kremlu mimo jiné informace o údajném ruském ovlivňování amerických prezidentských voleb a o případné spolupráci Moskvy s týmem, který vedl kampaň nynějšího prezidenta Donalda Trumpa, uvedl americký deník. Ruský miliardář nabídku odmítl a o všem informoval Kreml.

Agenti FBI se s Děripaskou setkali v New Yorku a zprvu je zajímaly údaje o organizovaném zločinu v Rusku. Později se americký zájem rozšířil i na informace o možných kontaktech bývalého šéfa Trumpovy volební kampaně Paula Manaforta s Moskvou. Výměnou prý Američané nabízeli Děripaskovi snadnější obstarání víz i pomoc v soudních sporech, které má v zahraničí.

Děripaska spolupráci odmítl. Týmu zvláštního agenta FBI Roberta Muellera, který pátrá po ruské stopě v amerických prezidentských volbách, už předtím údajně nabízel důkazy, které ruský vliv na Trumpovo zvolení vyvracejí.

Podle deníku NYT se Spojené státy podobným způsobem pokusily bezúspěšně získat půltucet ruských oligarchů.

Padesátiletý Oleg Děripaska je jednou z osob, na něž míří protiruské sankce Trumpovy administrativy. V květnu kvůli tomu odešel z představenstva společnosti Rusal, která je druhým největším výrobcem hliníku na světě. Chtěl tak firmu, kde má většinový podíl, ochránit před dopadem sankcí.

Americké tajné služby trvají na svých závěrech, že Rusko se vměšovalo do předloňských prezidentských voleb ve Spojených státech a že se snaží podkopat americkou demokracii, uvedl v polovině července šéf amerických tajných služeb (DNI) Dan Coats. Rusko obvinění odmítá.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy