"S námi nelze hovořit jazykem sankcí." Rusko slibuje USA tvrdou odpověď

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 4. 2018 23:21
Ruská diplomacie obvinila Spojené státy, že využívají sankcí k odstranění konkurentů na světových trzích.
Na americkém sankčním seznamu je i miliardář Oleg Děripaska.
Na americkém sankčním seznamu je i miliardář Oleg Děripaska. | Foto: ČTK

Washington - Moskva nenechá rozšíření amerických protiruských sankcí bez tvrdé odpovědi. Podle agentury TASS to dnes sdělilo ruské ministerstvo zahraničí, přičemž zdůraznilo, že s Ruskem nelze hovořit jazykem sankcí.

Spojené státy předtím oznámily, že v rámci odvety za údajné vměšování Moskvy do předloňských amerických voleb rozšířily svůj protiruský sankční seznam o 24 Rusů a 14 subjektů. Na seznamu jsou ruští miliardáři jako Viktor Vekselberg, Andrej Kostin, Sulejman Kerimov, Oleg Děripaska, šéf ruského dodavatele plynu Gazprom Alexej Miller či vysocí činitelé jako expremiér a bývalý šéf rozvědky Michail Fradkov.

"Samozřejmě nynější ani žádný další protiruský výpad nenecháme bez tvrdé odpovědi," citoval TASS z prohlášení ministerstva zahraničí, zveřejněného v pozdních večerních hodinách. "Především bychom však chtěli Washingtonu poradit, aby se co nejrychleji vzdal iluzí, že s námi lze hovořit jazykem sankcí," dodává se v dokumentu.

Ruská diplomacie ve své reakci rovněž obvinila Spojené státy, že využívají sankcí k odstranění konkurentů na světových trzích. Washington se podle ministerstva svým krokem fakticky zařadil mezi odpůrce tržního hospodářství a "svobodné čestné konkurence".

Oligarcha Oleg Děripaska označil americké rozhodnutí za absurdní. "Události z dnešního rána jsou velmi nešťastné, nicméně nikoli neočekávané," citovala z prohlášení Děripasky agentura Reuters. "Důvody pro uvedení mého jména na sankčním seznamu poskytnutém americkými úřady jsou neopodstatněné, směšné a absurdní," dodal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém poslanec Volný fyzicky napadl jiného poslance, pro podezření z výtržnictví.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy