USA rozšířily protiruský sankční seznam o oligarchy, jsou mezi nimi i Děripaska a bývalý Putinův zeť

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 4. 2018 15:53
Na seznamu jsou například oligarchové Viktor Vekselberg, Andrej Kostin, Sulejman Kerimov, Oleg Děripaska či šéf ruského dodavatele plynu Gazprom Alexej Miller.
Oleg Děripaska.
Oleg Děripaska. | Foto: ČTK

Washington - Spojené státy v pátek v rámci odvety za údajné vměšování Moskvy do předloňských amerických voleb rozšířily svůj protiruský sankční seznam o 24 Rusů a 14 subjektů. Na seznamu jsou například oligarchové Viktor Vekselberg, Andrej Kostin, Sulejman Kerimov, Oleg Děripaska či šéf ruského dodavatele plynu Gazprom Alexej Miller.

Podle agentury Reuters rovněž i miliardář a bývalý Putinův zeť Kirill Šamalov nebo ministr vnitra Vladimir Kolokolcev. Konkrétně je v seznamu, který zveřejnilo americké ministerstvo financí, navíc sedm ruských oligarchů a 17 ruských vysokých vládních úředníků.

V případě firem jde pak o Děripaskovu energetickou společnost En+ Group nebo o státní zbrojní podnik Rosoboronexport. Ten se proti sankcím ohradil. "Tohle je neférový konkurenční boj v té nejčistší formě," citoval Reuters mluvčí firmy.

Zařazení na černou listinu znamená, že americké úřady dotčeným osobám a společnostem zmrazí veškerý majetek, který mají na území pod americkou správou. Americké společnosti navíc nesmí se sankcionovanými lidmi a subjekty nijak spolupracovat.

"Ruská vláda je zapojená v celé řadě zhoubných aktivit po celém světě včetně pokračují okupace (ukrajinského autonomního poloostrova) Krymu a vyvolávání násilností na východě Ukrajiny, dodávání zbraní a materiálu režimu syrského prezidenta Bašára Asada, který bombarduje vlastní civilisty, pokusů rozvrátit západní demokracie a škodlivé kybernetické činnosti," uvedl v prohlášení americký ministr financí Steven Mnuchin, jehož úřad je správcem sankčních opatření.

Agentura Interfax už citovala ruské zákonodárce, podle kterých jsou nové sankce nepřátelské a nemají žádný relevantní základ.

Ministerstvo financí Spojených států, které je správcem sankcí, už na konci ledna zveřejnilo seznam desítek ruských oligarchů a 114 politiků s úzkými vazbami na prezidenta Vladimira Putina, odvetná opatření ale tehdy USA nezavedly. Ve výčtu byli i někteří nyní sankcionovaní oligarchové.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Prymula se stal Zemanovým poradcem. Je uveden v oficiálním seznamu. Podle Primy bude neplaceným poradcem

Zdroj: ČTK
Další zprávy