Fanoušci sesadili Mubaraka. Pomstila se jim teď vláda?

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
2. 2. 2012 12:52
Bezpečnostní složky jsou na řádění fanoušků zvyklé. Pomstily se prý tím, že nezasáhly
Foto: Reuters

Káhira - Někteří z nich hráli před rokem důležitou roli při sesazení Husního Mubaraka.

Nyní mají egyptští fotbaloví fanoušci nový terč. Stal se jím muž, jenž teď sedí na diktátorově křesle: polní maršál Muhammad Husajn Tantáví.

"Chceme tvojí hlavu, zrádče Tantáví," napsali nedávno ultras z náměstí Tahrír (UTS) na své facebookové stránce.

Msta za revoltu

Jejich divokost je v Egyptě dobře známá. Zatím posledním případem jsou středeční potyčky mezi fanoušky týmu Al-Masrí z Port Saídu a káhirského Al-Ahlí. Vřava si vyžádala nejméně 74 mrtvých a na 1000 zraněných.

Samotní ultras, obyvatelé z Port Saídu, ale i někteří politici vidí příčinu běsnění jinde, než v zápalu pro fotbal.

Podle nich mohou za krveprolití bezpečnostní složky, které úmyslně nezasáhly. Chtěly se tak prý fanouškům pomstít za jejich úlohu v revoluci. "Bylo to celé namířené právě proti ultras. Za masakr může armáda a policie," řekl Reuters pětačtyřicetiletý obchodník Ahmed Badr.

Fanoušci ve válce

Fotbaloví fanoušci se během let pod Mubarakovým režimem naučili vyhýbat policejním gumovým projektilům a obuškům.

Skupiny fandící různým klubům se pak spojily a během revoluce proti diktátorskému režimu byly hlavní hybnou silou na známém náměstí Tahrír. Policii pak musela při potyčkách s nimi vystřídat armáda.

Právě ta je jim v současnosti největším trnem v oku. Požadují, aby vládu co nejrychleji předala občanům. Své názory ultras skandovali při fotbalových utkáních, která v televizních přenosech sleduje celá země.

"Vojenská policie, jste stejní psi jako ministerstvo vnitra. Sesaďte vojenskou vládu," zní například jeden z jejich chorálů.

"Národ požaduje popravu polního maršála," křičeli ve čtvrtek ráno tisíce fanoušků na káhirském hlavním nádraží poté, co se vrátili z Port Saídu.

Armáda vyhlásila třídenní smutek. Sám Tantáví oznámil, že předání moci - plánovaném na konec července - nic nebrání v cestě.

Na stranu ultras se přidali někteří politici. Kandidát na prezidenta Hamdín Sabahy si myslí, že mrtví z Port Saídu jsou oběťmi "systematického chaosu," který v zemi panuje. "Co se stalo na stadionu, je jasná odplata namířená proti ultras. A to kvůli roli, kterou hráli během revoluce," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy